Як раніше виглядали 10 речей, які сьогодні знайомі кожному

З плином часу речі змінюються до невпізнання. Зараз нікого не здивуєш комп’ютером, який легко вміщається на долоні, але всього 100 років тому важко було уявити, що він поміститься навіть в маленькій кімнаті. Але тим цікавіше спостерігати, як виглядали звичні предмети раніше.

ТУТКА в TELEGRAM – не пропустіть найцікавіше

Сьогодні Тутка познайомить вас з дивовижними трансформаціями, яких зазнали фени, порохотяги, пральні машинки та інші повсякденні речі.

1. Порохотяг

Перший підмітач килимів був винайдений в 1860 році Деніелом Хессом з Айови. Він був ручним і оснащувався щіткою, що обертається. Після цього з’явилося ще кілька громіздких конструкцій, які користувалися успіхом по-черзі.

Електричний порохотяг з функцією всмоктування з’явився в 1901 році.

З історією винаходу пристрою пов’язані цікаві факти.

  • Існували моделі для килимів, які не могли бути керовані однією людиною. Були потрібні сили відразу двох осіб.
  • Деякі сучасні порохотяги можуть всмоктувати воду та інші рідини. Перші вироби не могли цього й іноді вибухали.
  • У кінці XIX століття створювалися пристрої, які не всмоктували пил, а видували його. Англієць Хуберт Бут припустив, що застосування вакууму було б більш ефективним. І прямо в ресторані випробував свою ідею: поклав на стілець носовичок і спробував через нього ротом всмоктати повітря. Після цього подивився на зворотну сторону хустки і побачив частинки пилу. Так він зрозумів, що його ідея правильна.

2. Мотоцикл

Найпершим велосипедом з двигуном внутрішнього згоряння був Daimler Reitwagen, створений в 1885 році Готлібом Даймлером і Вільгельмом Майбахом. А саме слово «мотоцикл» з’явилося через дев’ять років.

Найбільший мотоцикл, який важив 13 тонн, був створений австралійцем Реєм Бауманном. А найдовший мотоцикл (більше 26 м у довжину) був створений Бхарат Сінх Пармаром з Індії і продемонстрований в 2014 році.

Велосипед Едварда Батлера (1887), який працював на бензині.

3. Фен

Перший фен був винайдений французьким перукарем Олександром-Фердинандом Годфруа в 1888 році. Пристрій міг бути під’єднаний до будь-якого відповідного нагрівача, який по трубі прямував до купола, що оточував голову жінки.

Наступні моделі фенів, що вироблялися на початку XX століття, по суті мало чим відрізнялися від порохотягів.

Переносний фен з’явився в 1925 році і виробляв всього 100 Вт (для порівняння: потужність сучасних пристроїв для професійних перукарів досягає 2100 Вт), тому надзвичайно повільно сушив волосся. Зате важив такий виріб 1 кг, так як був зроблений зі сталі та цинку.

З 1960 року почали продаватися пластмасові моделі. Завдяки цьому вага пристроїв стала значно меншою. А з 1970 року виробники зосередилися на їх безпеці, оскільки ранні моделі при зіткненні з водою вражали людей електричним струмом.

4. Пральна машина

Перший патент на пральну машину був випущений у 1691 році. По суті перші моделі складалися з дерев’яного барабана, оснащеного ручкою, яку потрібно було крутити вручну. Але навіть ці «мішалки» значно спрощували процес прання.

У 1843 році канадієць Джон Тернбулл додав до машини валики для відтискання. А на початку XX століття з’явилися електричні машини. У 1930 році виробники змінили дизайн пральної машини, сховавши механізм у закритий корпус і приділили увагу механічній та електричній безпеці своїх моделей.


1930-1935.

5. Касовий апарат

Касовий апарат був створений виснаженим власником кафе в Огайо. Джеймс Рітті помічав, що його заклад зазвичай заповнений клієнтами, проте прибутку йому не приносить. Рітті підозрював в цьому нечистих на руку барменів.

Іншою проблемою були клієнти, які іноді поверталися, стверджуючи, що переплатили. І не було ніякого способу підтвердити або спростувати це.

Рітті був близький до нервового зриву і щоб хоч якось відволіктися, сів на корабель, що відправлявся до Європи. Там він познайомився з інженером і багато часу проводив в машинному відділенні. Спостерігаючи за роботою пристрою, що фіксував обороти гвинтів корабля, Рітті прийшло в голову, що він може зробити схожий механізм, але вже для підрахунку грошей. І в 1879 році він створив перший касовий апарат.

6. Сонцезахисні окуляри

Сонцезахисні окуляри з давніх-давен використовували ескімоси (або, як вони самі себе називають, інуїти) та інші народи Крайньої Півночі. Окуляри використовувалися для захисту очей від відбитих від снігу сонячних променів. Вони робилися з кісток і мали вузьку щілину.

Сонцезахисні окуляри з димчастого кварцу були винайдені не пізніше XII століття китайцями для захисту очей від відблисків. Вони використовувалися і китайськими суддями. Затемнені окуляри дозволяли приховувати свою міміку під час допиту свідків.

Джеймс Ескот експериментував з тонованими лінзами в окулярах в середині XVIII століття. Однак він і не планував зробити їх для захисту від сонця: він припускав, що використання жовтих або зелених скелець може допомогти людям з хворобами очей.

Але справжню популярність цей аксесуар набув після 1920-х років, коли його почали носити зірки кіно.

А якщо ви втратили або зламали окуляри, не картайте себе. Це відбувається з багатьма з нас. Встановлено, що американці гублять, розчавлюють або сідають на свої окуляри кожні 14 хвилин.

7. Комп’ютер

Перший електронний цифровий обчислювач ЕНІАК важив 30 т.

Батьком комп’ютера вважається Чарльз Беббідж, який на початку XIX століття винайшов першу механічну обчислювальну машину. Він розробив концепцію і і більш складного пристрою з принтером, в якому повинно було бути кілька тисяч деталей. Однак оскільки ці деталі довелося б виготовляти вручну, британський уряд розірвав з ним контракт.

У 1938 році в США створили досить маленький електромеханічний комп’ютер, який містився на борту підводного човна. Після Другої світової війни такі пристрої з’явилися і в інших країнах.

Принцип сучасного комп’ютера був закладений в 1936 році Аланом Тюрінгом.

Кілька цікавих фактів про комп’ютери.

  • У 1936 році радянський інженер Володимир Лук’янов створив обчислювальну машину, яка працювала на воді.
  • Розробник британських комп’ютерних ігор Game Station вирішив перевірити, чи читають люди угоду користувача перед покупкою гри. Він вніс до контракту пункт, за яким душа при покупці віддається магазину. Хоча в угоді було посилання, яке давала можливість відмовитися від цієї умови, 7 500 осіб продали душу дияволу магазину.
  • У нормальному стані людина кліпає 12-15 разів в хвилину. Але якщо ми сидимо за комп’ютером, кількість опускань повік може знижуватися всього до 3-4 разів. Це призводить до сухості і подразнення очей. Тому якщо ви читаєте цю статтю зараз зі смартфона або комп’ютера, радимо вам приділити трохи часу для здоров’я очей. Відпочиньте ненадовго і добре покліпайте.

8. Наручний годинник

Кишенькові годинники походять від переносних годинників (1550 рік, імовірно їх називали Нюрнберзькими яйцями). Їх вішали на ланцюжок і носили на шиї.

Наручний годинник виник завдяки переносним своїм братам, що з’явилися в XVI столітті в німецьких містах Нюрнберг та Аугсбург. Одним з винахідників такого годинника був Пітер Хенлейн. Створені ним годинники носилися на шиї або кріпилися на одяг. Цей виріб був досить важким і мав ще тільки хвилинну стрілку. Годинники було необхідно змащувати двічі на день.

Пізніше цей годинник набув округлої форми, через що його і прозвали яйцем. Стали випускати ці вироби і під іншими формами: у вигляді фруктів, квітів, тварин і навіть черепів.

У XVII столітті з появою жилетів чоловічий годинник стали носити в нагрудній кишені, оскільки це захищало його від бруду і пилюки.

У 1571 року Єлизавета I отримала перший наручний годинник і з цього часу вони вважалися жіночим аксесуаром. Чоловіки не проявляли до них інтересу аж до XX століття.

Перші моделі електронного годинника були випущені в 50-х роках XX століття.

9. Протез

Навіть зараз, при сучасному рівні наукових знань і технічних можливостей, нас дивують спортсмени з протезами, які ставлять рекорди і живуть повноцінним життям. Однак протезуванням займалися вже в Давньому Єгипті, причому досить успішно. У 2000 році в похованні біля Фів була виявлена мумія з великим пальцем з дерева і шкіри. Вчені встановили приблизний вік знайденого артефакту: 950-710 рр. до н. е.

І загалом, цей протез виявився не тільки цілком реалістичним, але і дозволяв рухати пальцями. Завдяки цьому людина могла ходити в ньому як в сандалях, так і босоніж.

10. Шкарпетки

Це зараз носити шкарпетки з сандалями – моветон, а в Стародавньому Єгипті для цього робилися спеціальні шкарпетки, схожі на рукавиці: з відділенням для великого пальця.

У Стародавньому світі в ролі шкарпеток використовувалися шкіри тварин, обв’язані навколо ніг. Греки робили шкарпетки з поплутаної вовни тварин, а римляни обмотували ноги тканиною або шкірою. Принцип обмотки використовувався аж до початку XXI століття під видом онуч – шматків тканини, які вживалися замість шкарпеток в радянській і фінській арміях.

До 1000 року серед дворян Європи шкарпетки стали вважатися ознакою багатства. А в 1589 році була винайдена в’язальна машина, що дозволило виготовляти їх в шість разів швидше.

Починаючи з 1938 року, коли був створений нейлон, почали з’являтися вироби з цієї тканини.

Переклад Тутка за матеріалами

Залиште свій коментар

коментарів

Пов'язані статті

Back to top button
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker