10 таємниць, які допоможуть вам відрізнити справжні банкноти від фальшивих

Всім відомі такі відмітні ознаки справжніх купюр, як водяні знаки, особливий дизайн і серійні номери. Але цим справа не обмежується: у міру розвитку технологій з’являються більш досконалі способи захисту від підробок.

Сьогодні ми ділимося з вами таємницями, які допоможуть відрізнити справжні банкноти від фальшивих, — вони застосовні практично до будь-якій валюті.

Сузір’я Евріона, або кільця Омрона

© Wikipedia Commons

Сузір’я Евріона, також відоме як Кільця Омрона, — це повторюючий шаблон з 5-ти кілець, що дозволяє копіювальній техніки розпізнавати купюри. Деякі кольорові принтери та копіри відмовляються друкувати зображення банкнот з цими кільцями: вони запечатують лист чорної плашкою або залишають його порожнім, а то і зовсім відключаються. Кільця Омрона можна побачити на американських і канадських доларах, євро, британських фунтах, ієнах і інших валютах світу.

Мікродрук

© Wikipedia Commons

Мікродрук дозволяє розміщувати на купюрах дрібний текст, який важко підробити, оскільки для його нанесення потрібно особливе устаткування і спеціальні чорнило. А якщо пропустити купюру з таким текстом через копіювальний пристрій, то на копії він вийде каламутним і нечитабельним. Подібна технологія використовується при виготовленні доларів, фунтів, євро, української гривні та багатьох інших валют.

Тиснення і рельєф

© vartimei / depositphotos.com

Ще один поширений спосіб захисту банкнот, особливо високого номіналу, а також віз, паспортів та інших документів. Перевага цього методу ще й у тому, що ним можуть користуватися люди з ослабленим зором, оскільки рельєф купюри можна відчути, не дивлячись на неї.

Як правило, тисненню піддаються окремі елементи купюри — це може бути цифра, така, як «10» на 10-єврової купюрі, або яке-небудь зображення, наприклад арка на банкноті в 5 євро. А на канадських доларах рельєфні точки, що нагадують шрифт Брайля, позначають ще й номінал купюри.

Особливий папір

© Whatsapp Vines / youtube.com

Папір, на якому друкують гроші, мало схожий на той, яким ми користуємося у побуті. І справді, його склад відрізняється. Наприклад, американські долари складаються на 3/4 з бавовни і на 1/4 з льону, тому папір, на якому вони надруковані, називають «ганчірковим папером» (rag paper).

В останні роки з’явилася також полімерний папір, якому не страшні волога і бруд і не схильний до зношення. Підробити такий папір надзвичайно важко. Навіть якщо підробка буде правдоподібною на вигляд, її легко розпізнати на дотик.

Ще один спосіб розпізнати фальшивку — нанести на поверхню купюри відмітку спеціальним олівцем, який містить в собі йод. При контакті з целюлозним папером відмітка посиніє, що видасть підроблену банкноту.

Кольороміняюча фарба

© Wikipedia Commons

Більшість країн світу використовує таку фарбу при друку своєї валюти. Ця фарба відбиває світло особливим чином і змінює свій колір залежно від кута нахилу банкноти. Наприклад, на купюрі в 1 000 рублів колір герба змінюється при розгляді під різними кутами з малинового на золотисто-зелений. А на 50-доларовій банкноті цифра «50» може бути як мідною, так і яскраво-зеленою.

Цю особливість неможливо скопіювати і важко підробити, оскільки у світі існує певне число компаній, які мають право використовувати для друку подібну кольороміняючу фарбу.

 Захисні волокна

© Wikipedia Commons

В банкнотах хаотично розташовані кольорові захисні волокна, вони схожі на шматочки тонких і коротких ниточок різного кольору, які ніби випадково потрапили в папір. Досвідчені касири можуть визначити підроблену купюру навіть на дотик, стверджуючи, що структура паперу із захисними волокнами незвичайна. А ще ці волокна, як правило, світяться під ультрафіолетовою лампою детектора банкнот.

Кольорові точки, або планшетки

© leftovercurrency.com

Ще один елемент захисту, який світиться в ультрафіолеті, — кольорові точки під назвою «планшетки» (planchettes), хаотично розкидані по поверхні банкнот. Їх досить важко підробити, оскільки вони являють собою не зображення, а вкраплення — так само, як і волокна. Планшетки використовуються в ряді валют, наприклад в канадських доларах.

Таємні штампи

© miesby.wordpress.com

Це застаріла практика, але деякі країни, серед яких Китай, все ще нею користуються. Спочатку такий спосіб був придуманий для захисту монет від підроблення, а потім його адаптували і для купюр. Але штампи трапляються далеко не на всіх купюрах, адже їх проставляють не для друку грошей. Вони ставляться банками або обмінними пунктами як підтвердження достовірності валют. У кожної організації є свій особливий «таємний» символ.

Прозорі частини

© RBAinfo / youtube.com

З появою полімерного паперу стало можливим виготовляти банкноти з прозорими або напівпрозорими частинами — їх ще називають вікнами. Виробники стверджують, що «вікна» є сучасною альтернативою водяним знакам і підробити їх практично неможливо. Прозорі частини можна побачити на купюрах в Австралії, Канади та Великобританії.

Голограми

© zhuzhu /depositphotos.com

Голограма (кінеграма) — спеціальне тривимірне зображення, виконане на фользі або іншому матеріалі лазерним променем. Голограма змінює відтінки при зміні кута зору. Цей спосіб захисту купюр був вперше використаний в Австрії в 1988 році і з тих пір отримав широке поширення у всьому світі. Зазвичай голографічний захисний знак наносять на великі купюри, але його можна побачити і на банкнотах дрібного номіналу — у вигляді смуг.

Фото заголовку youtube.com
За матеріалами Be Amazed

Залиште свій коментар

коментарів

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Close