Простий прийом, який допоможе говорити на публіці без зрадницьки тремтливого голосу

Навіть у справжнісінького екстраверта може по-зрадницькому виникнути клубок в горлі і, що ще гірше, голос стати на кілька тонів вищим, коли потрібно виступати перед публікою. І неважливо де: на робочих зборах, інтернет-конференції, співбесіді чи на сцені перед тисячним натовпом. Насправді це не психологічна недуга, не ознака інтроверсії. Це абсолютно природна фізіологічна реакція організму на стресові моменти, з якою, виявляється, можна впоратися.

Тутка, спираючись на виступ TEDx Talks патолога мовленнєвого потоку, професора Університету Піттсбурга Джекі Гартнер-Шмідт, розповість, в чому полягає проблема і як її вирішити.

У чому причина такого нервового голосу

Насамперед зауважимо, що нервовий голос – це в загальному серйозна проблема для людини нашого часу. Сьогодні голос все більше і більше впливає на те, як нас сприймають. На жаль, високий тембр часто асоціюється з некомпетентністю, нервозністю і слабкістю, абсолютно не вселяє довіри, на відміну від впевненого низького мовлення.

Однак причина періодичного підвищення голосу досить проста: зміна голосу залежить від принципу роботи наших голосових зв’язок (або голосових складок), а зовсім не від команди мозку «так, все, починаємо соромитися».

Професор Гартнер-Шмідт пояснює це так: «Одна з першорядних цілей голосових складок – захистити організм від потрапляння води до легень, коли ми п’ємо рідину. Ми виявили, що в стресових ситуаціях – чи то за публічного виступу, при різкому лякливому звуці або зіткненні тіла з холодною водою – всі м’язи навколо і безпосередньо всередині голосових складок різко активуються, а в деяких випадках закриваються взагалі. В результаті голос стає тонким, скрипучим, переривчастим, а в деяких випадках й взагалі пропадає».

Дія відбувається тут.

Як вирішити проблему

Щоб впоратись із ситуацією і повернути свій природний впевнений голос, потрібно послабити голосові складки.

Допомогти може одна проста вправа: незадовго до виступу піднесіть вказівний палець до губ, на відстань приблизно 5 см від рота. Далі зробіть тривалий видих (5-10 секунд), супроводжуючи його звуком «у-у-у-у», наче ви імітуєте сильний вітер в холодну зимову ніч. При видиху палець повинен рухатися зліва направо, ніби маятник, який зачіпає потік повітря. Повторіть вправу 5-10 разів.

Погляньте, як це має виглядати:

Гартнер-Шмідт відзначає, що така вправа послаблює потрібні м’язи, відновлює рівне дихання і стабілізує голос, перешкоджаючи його стоншенню навіть під час гіперхвилювальному стані.

Зрозуміло, вправа не розрахована на публіку: мало кому прийде в голову робити її безпосередньо перед трибуною під час виступу іншого оратора. Зовсім неважко виконати її в машині перед подією, в туалеті або усамітнившись в кімнаті.

Погодьтеся, краще ж витратити хвилинку-дві на вправу, щоб повернути собі власний голос

Залиште свій коментар

коментарів

Пов'язані статті

Back to top button
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker