Пий вино так, як ти хотів би, щоб воно пило тебе

Винний сервіс Invisible розповідає, як поводитися з вином, щоб отримувати від нього максимум задоволення.

Крок 1. Охолодити

У кожного вина є своя ідеальна температура, при якій воно як треба розкриється. І вино треба до неї довести. Не обов’язково стояти над ним з градусником: просто, не аналізуючи, білі ставимо в холодильник на кілька годин, червоні – хвилин на 30-40.

Немає холодильника під рукою – тоді в відро, тазик або раковину з крижаною водою. Взимку вино можна поставити на балконі, якщо там не -30, і про всяк випадок треба буде перевіряти кожні хвилин 10, як у вина йдуть справи.

Педантам і тим, хто не хоче ходити і перевіряти, чи достатньо пляшка холодна, радимо придбати спеціальний термометр – будете знати точно, яка у вина температура. А ось і шпаргалка для перфекціоністів, градуси, природно, вище нуля.Крок 2. Відкрити пляшку

Відкривати вино – справа найкращих, всі присутні вдома (герань і кіт) дивляться на вас. Права на помилку немає, посміхаємося, робимо все легко і витончено.

Чим відкривати

Є такий ніж сомельє – він 2 в 1, і штопор, і ніж, на зображенні він третій зліва. І є радянський штопор – спіралька, іноді з важелями для витягнення корка.

Якщо що, боятися ножа сомельє не треба, його освоюють навіть найбільш делікатні та невмілі користувачі, а зручність при використанні такого просто зашкалює. Коротше кажучи, радимо.

Ножі сомельє є у вільному продажі, часто навіть у великих супермаркетах.

Як відкривати вино

Крок перший: само собою, помилуйся пляшкою, виклади світлину в Інстаграм. Тільки не треба збовтувати і перевертати догори дном у пошуках кращого ракурсу, особливо ігристі й вікові червоні. Ігристі потім будуть відкриватися занадто бурхливо, а в поважних червоних збаламутите винний осад.

Крок другий: зняти фольгу з корка – тут і стане в нагоді спеціальний ножик сомельє. Якщо у вас радянський штопор, зріжте фольгу звичайним коротким ножем або міцними манікюрними ножицями. Деякі дбайливі виробники прилаштовують до фольги спеціальний хвостик, за який можна смикнути, щоб потім легко все зняти.

Крок третій: акуратно ввести спіраль ножа сомельє або штопора на три оберти. Дотримуватися вертикального положення, щоб спіраль НЕ скосила і не розкришила корок.

Крок четвертий: момент ікс – витягти корок. Якщо у вас ніж сомельє, спочатку упріться в горло пляшки верхнім важелем, потім, коли пробка наполовину вилізе – нижнім. Тепер м’яко витягайте корок – сильно тужитися не доведеться. Якщо штопор радянський – ну там якось все само відбувається, тягнеш, поки не вилізе.

Крок п’ятий: протерти шийку (пляшки, не свою) серветкою і гордо оглянути глядачів. І нехай процес відкриття бачив лише збайдужілий кіт, все одно ви герой.

Як відкривати ігристе

Крок перший: головне – не робити різких рухів, пляшку не збовтувати. Спокійно дістати і поставити на стіл.

Крок другий: смикнути за хвостик (у ігристих він майже завжди є), зняти фольгу. Відкрутити дріт (вона називається мюзле), корок притримувати великим пальцем.

Крок третій: взяти пляшку в робочу руку (нагадуємо – у правші права, у шульги – ліва), нахилити під кутом 45 градусів. Шийку направити вбік – не собі в підборіддя і не на людей поруч, можуть бути жертви.

Крок четвертий: міцно притримувати пробку неробочою рукою, робочою м’яко провертати пляшку то в один, то в інший бік. Корок сам потихеньку вилізе.

Крок п’ятий: відчувши, що корок ось-ось вирветься назовні, зосередитися і не дати йому відлетіти в стелю. Або дати.

Крок 3. Дати «подихати»

Якщо вино біле, рожеве або ігристе – його треба просто відкривати і пити, крок третій пропускаємо. Є виняток – бочкові білі дорожчі, їх треба відкрити за десять хвилин до споживання. Щоб подихали, розправили хвіст.

Якщо у вас червоне – йому точно знадобиться час подихати. Наситившись киснем, вино розходиться і виказує всі свої таємниці. Особливо потрібно продихатися молодим-жвавим червоним (років 2-3), щоб зменшили різкість і натиск, і зрілим (від 7-8 років) – щоб вийшла затхлість і проявилася вся вікова елегантність.

«Дати подихати» вину можна двома способами

Просто відкрити заздалегідь

Вино супермаркетне бюджетне, гривень десь за 200, відкриваємо за п`ять хвилин до розпивання, «середній клас», біля 500 гривень – за 20-30 хвилин, а щось старе (від 7 років) і дороге (від 1 000 гривень) – за годину-дві.

Аерувати

Простіше кажучи, перелити вино в глечик, збільшити площу зіткнення з повітрям, а заодно і швидкість вивільнення вина. Для ще більшої швидкості можна попереливати вино з глечика в глечик, тільки дбайливо, без істерик. Глечик згодиться будь-який, велику банку від огірків теж можна використовувати. Наливати треба не всю пляшку, а частину, десь третину максимум. Проаерувати одну партію, випити, потім переходити до наступної. Час перебування в глечику – хвилин 10-20, а якщо вино ну зовсім вже «елітне» – то довше.

Відступ від теми

Є ще слово декантація. Це майже те ж, що аерація, тільки з додатковим викрутасом. Вино переливають в вазу особливої форми, вона ж декантер, там воно аерується. Головне – потім, коли вино переливають в келих: декантер в своїх вигинах затримує винний осад, який так в келих  і ліз би, якби йому дали волю.

Осад цей є далеко не у всіх винах – він з’являється у вині на 7-10 рік життя. Природно, такі ми не розпиваємо на постійній основі. Тому часто практикувати декантацію і заводити цю дивну вазу в господарстві не обов’язково. Вона буде припадати пилюкою без діла, або теща забере її під букети.

Крок 4. Налити: скільки і куди

Під червоне і біле потрібен стандартний келих для вина об’ємом 300-450 мл. Наливати не доверху, як чай, а заповнювати приблизно на третину. Вино має бути на рівні найширшої частини келиха. Тоді площа контакту вина з повітрям максимальна, і воно може як треба подихати ще й в келиху, ну і віддати в зв’язку з цим більше принад.

Для ігристого потрібен вузький келих об’ємом 150-200 мл. Заповнювати на 3/4, в загальному, лити, поки піна зовсім нахабно не вилізе назовні.

Крок 5. Пити

Звичайно, іноді можна усіма попередніми правилами взяти і знехтувати. Відкрити вино ключами від гаража, пити теплим з картонного стаканчика. Головне – пам’ятати одну мудрість і неухильно дотримуватися її: «Пий вино так, як ти  хотів би, щоб воно пило тебе».

За матеріалами

Залиште свій коментар

коментарів

Пов'язані статті

Back to top button
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker