Народна мудрість, яка заважає нам жити

Ми вирішили скласти список «тривожних» установок, які цілком ймовірно можуть зруйнувати ваш шлюб. Будьте обережні, якщо знайомі наводять їх вам як аргументи: ці слова можуть зруйнувати ваші стосунки.

З вами бувало таке? Щойно відгриміла неприємна сварка з коханою людиною. Ось ви вгамувалися і скривджені розійшлися по різних кімнатах. І тут в вухах у вас починають звучати тисячу разів почуті афоризми «про стосунки». Їх так часто вимовляють, цитують, наводять як аргументи, що ми навіть перестали запитувати себе, а наскільки взагалі універсальні ці істини? Чи можливо застосувати до нашої конкретної сім’ї, до цієї ситуації?

За словами психолога Людмили Володимирівни Петрановської, цілий ряд цих «крилатих» заяложених фраз – це лише прояви тривожної прихильності, які вміло маскуються під універсальні істини.

Людина з тривожно-амбівалентною стратегією прихильності постійно боїться, що її коханий кудись подінеться, покине її, не дасть стільки любові, скільки хочеться. Можливо, в дитинстві мама йшла від неї на роботу «по-англійськи», не попереджаючи, що йде тільки до вечора. Або її останньою забирали з дитячого садочка. Або батьки віддавали її на три місяці до неблизької бабусі, і вона ціле літо боялася, що її забудуть забрати… Загалом, зараз ця доросла дитина намагається керувати, «тримати в своїх руках», «домагатися свого» – аби не втратити партнера.

Ми вирішили скласти список «тривожних» установок. Будьте обережні, якщо знайомі наводять їх вам як аргументи: ці слова можуть зруйнувати ваші стосунки

1. У жінці повинна бути загадка.

Напевно, автор цієї фрази не мав на увазі нічого поганого, але сотні і тисячі жінок, підхопивши невинний афоризм, вирішили: щоб чоловік не пішов, жінка повинна бути загадковою. Чи то не говорити нічого безпосередньо, чи то не відкриватися, залишати партнеру простір для здогадок. Тебе хтось образив? Не скажу. Тобі погано? Навіщо тобі це знати. Ти сердишся на мене? Неважливо…

На жаль, таку загадковість багато чоловіків називають словом «каламутність» і на жаль, вона їх нітрохи не захоплює. Взагалі, щоб стосунки могли розвиватися, партнерам потрібна готовність бути хоча б трохи відкритими і «прозорими». Тому настанови, наприклад: «Я вже пробачив (-а), але нехай він (-а) поки помучиться!», «Не буду нічого пояснювати – нехай сам (-а) здогадається» теж заносимо до списку небезпечних і починаємо від них відвикати.

2. Треба мати гордість.

Ну звичайно, треба! Тільки давайте визначимося, що таке гордість. Наприклад, старовинна сімейна забава «Хто перший прийде миритися, той і винен» нічого спільного з гордістю не має. Добре, коли гордість – це запобіжник, завдання якого – не дозволити вам жити в страху, болю і приниженні.

А якщо ви просто посварилися, наговорили одне одному зайвого і більше ніколи не хочете повторювати цю практику, запобіжник тут ні при чому. Вашу гордість не можна вмовити ні на перемир’я, ні на необхідність вибачитися, ні на бажання разом все виправити.

3. Навіть якщо жінка неправа, поступатися і першим йти миритися повинен чоловік

Сексизм зарахований! До того ж, миритися не соромно. Якщо відчуваєте, що ви охололи і можна, нарешті, спокійно поговорити про те, що відбувається у вашій парі – зробіть перший крок.

4. У кожній парі один любить, а інший дозволяє себе любити.

Якщо в парі справи йдуть саме так, то рано чи пізно це закінчиться сумно. Адже перший відчуває, що любить без відповіді, а другий мучиться, щодня йдучи наперекір своїм бажанням. У більшості пар, на щастя, є взаємний потяг, цілий пласт загальних приємних спогадів, відчуття, що ви близькі одне одному люди і в складній ситуації будете діяти як єдине ціле. Це і є прихильність і вона працює, тільки якщо «задіяні» обидві сторони.

5. Чоловіки як діти, і в сварці поводяться як хлопчаки.

А чому, власне, лише чоловіки? Під час сімейних сварок в партнерах «пробуджуються» їх «внутрішні діти», вирують, ображаються, протестують, просяться на руки… Нечесно думати, що в сварці чоловік – дитина, а жінка залишається дорослою. В кінцевому підсумку перший, кому вдається заспокоїти свою «внутрішню» дитину і проявляє дорослість.

6. Я можу знайти собі жінку (чоловіка) кращу – молодшу, красивішу, розумнішу і т.д.

Здається, нічого страшного в цій думці немає. І напевно, можете! Але допускаючи такий підхід до партнера, ми починаємо розглядати його не як цілісну особистість, неповторну і дорогу нам людину, а як набір функціональних параметрів.

Якщо вам потрібна людина «така сама, але молодша і багатша», мова йде вже про договір, а не про почуття. Якщо вам як і раніше потрібен саме цей партнер, просто тому що потрібен, а не «за сукупністю переваг», не думайте про нього, як про кухонний комбайн, який час удосконалити.

Це лише найпопулярніші фрази, що виказують в людях тривожно-амбівалентну прихильність. Напевно, колись в якихось сім’ях ці настанови навіть спрацьовували, шлюб міг бути відновлений, стосунки налагоджені – але зараз абсолютно ясно, що були й інші шляхи. Більш прямі, більш спокійні, менш травматичні для всіх учасників. Давайте вибирати кращу дорогу в бік міцних і теплих стосунків, а ці сумнівні стежки залишимо позаду.

Ну, а список «тривожних настанов» може бути продовжений. Якщо вам такі зустрінуться, не поспішайте застосовувати їх на практиці.

Автор Олександра Чканікова

Залиште свій коментар

коментарів

Пов'язані статті

Back to top button
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker