Мозок не виходить на пенсію за віком

МОЗОК у віці 60-80 років лише починає працювати на повну силу

Грунтуючись на останніх дослідженнях в царині нейронаук, американський геронтолог доктор Gene Cohen, директор Медичного центру університету імені Джорджа Вашингтона (США) стверджує, що мозок літньої людини набагато більш пластичний, ніж прийнято вважати. Протягом життя наш мозок кодує думки і спогади, формуючи нові нейронні зв’язки. Крім того, більш інтегрованою стає взаємодія правої і лівої півкуль мозку, що розширює наші творчі можливості.

Не такий швидкий, як у молодості, мозок здорової літньої людини виграє в гнучкості. Можливо,  саме тому в зрілому віці ми робимо більш точні висновки і приймаємо мудрі рішення. Крім того, було виявлено, що з віком наш мозок спокійніше реагує на негативні емоції.

Мозок починає працювати на повну силу у віці 60-80 років. Пік інтелектуальної активності людини припадає приблизно на 70 років, коли мозок починає працювати на повну. Згодом в головному мозку збільшується кількість мієліну – речовини, яка змушує сигнал швидше проходити між нейронами. За рахунок цього загальна інтелектуальна сила мозку підвищується до 3000% в порівнянні з середнім показником. А пік активності виробництва мієліну припадає на 60-80 річний вік.

Якщо до 60 років між двома півкулями головного мозку існує суворий розподіл функцій, то після 60 років людина може використовувати обидві частини мозку одночасно, регулюючи їх включення легким нахилом голови в той або інший бік. Це дозволяє вирішувати значно складніші завдання.

Вчені відібрали добровольців різних вікових груп і попросили їх відповісти на ряд тестів різного рівня складності. Виявилося, що люди старшої вікової категорії (60-75 років) набагато простіше і швидше вирішують найскладніші завдання. Молодші учасники експерименту, в критичних ситуаціях, при вирішенні складних завдань, намагалися вирішувати їх прорахунком всіх можливих варіантів, що врешті-решт, призводило до плутанини. У той час, як ті, кому було за 60, з дивовижною точністю вибирали два-три альтернативні варіанти, котрі приводили їх до єдино правильного рішення.

Професор Мончі Урі з Монреальського Університету вважає, що «мозок літньої людини вибирає найменш енергозатратний шлях, скорочуючи непотрібні та, залишаючи тільки правильні варіанти вирішення завдання».

Поряд з цим, виділяється і життєвий досвід літніх людей, отриманий протягом всього життя. Вони менш схильні до сум’яття через незвичайну або емоційну інформацію, ніж молодь. Як заявив професор Університету Каліфорнії Діліп Джейст, «мозок людини, за плечима якої десятиліття життя, менш імпульсивний та більш раціональний».

Саме це ми і називаємо мудрістю – суміш знань і підсвідомого досвіду дозволяють приймати швидкі та єдино правильні рішення.

Особливості роботи мозку в середньому віці (60-70 років):

– нейрони головного мозку не відмирають (вважали до 30%), а можуть зникати зв’язки між ними в тому випадку, якщо людина не займається серйозною розумовою працею

– з віком у головному мозку зростає кількість мієліну (біла речовина мозку), і досягає максимуму після 60 років. Це викликає прискорення проходження сигналів від нейрона до нейрона та інтелектуальна «міць» зростає в 30 разів

– неуважність і забудькуватість – розплата за надлишок інформації в «оперативній» пам’яті

– в середньому віці людина стає більш стійкою до стресів, і може більш ефективно працювати в умовах сильного емоційного навантаження

– з 60 років людина при вирішенні проблем використовує одночасно не одну півкулю, як у молодих, а обидві (мозкова амбідекстрія)

– в середньому віці значно зростає інтуїція;

– пік когнітивних функцій знаходиться в інтервалі 60-70 років

– при здоровому способі життя інтелектуальна «міць» не падає з віком, а тільки зростає, досягаючи піку в 80, а іноді і в 90 років.

Якщо ви хочете використовувати силу вашого мозку  максимально, дотримуйтеся наступних порад:

– Займайтеся спортом, всім, чим вам підходить, в розумних межах, або різними системами оздоровлення, наприклад, йогою).

– Стежте за поставою. Ваша постава впливає на розумовий процес. Перевірте це на собі. Спробуйте розв’язати подумки будь-яку математичну задачку, сидячи неправильно і, дивлячись в підлогу. Потім спробуйте зробити те ж саме тільки, вже сидячи з прямою спиною, дивлячись вгору або прямо перед собою. Ви помітите, що легше думати все-таки в другому варіанті.

– Слідкуйте за кровообігом. Поганий кровообіг не дозволяє людині повністю сконцентруватися. Якщо Ви довго перебуваєте в одному і тому ж положенні, постарайтеся хоча б протягом 1-2 хвилин розминати ноги. Це дозволить відновити циркуляцію крові. Найкращий регулятор кровообігу – імбир і трікату.

– Тренуйте мислення. Важливі не лише фізичні вправи. Ви можете вдосконалювати різні ділянки свого мозку, змушуючи їх працювати. Професор Катц говорить, що мислення і аналіз навколишнього світу можуть поліпшити функціонування бездіяльних частин мозку. Пробуйте нові смаки і запахи. Пробуйте робити щось лівою рукою (якщо ви правша, і навпаки). Подорожуйте по нових місцях. Займайтеся мистецтвом. Читайте твори класиків.

– Запитуйте «Чому і навіщо?» Наш мозок схильний до цікавості. Дозвольте і собі бути допитливим. Найкращий спосіб розвивати цікавість – увесь час давати запитання «Чому і навіщо?». Нехай це буде новою звичкою (принаймні, 10 раз на день). Ви будете вражені тим, скільки можливостей відкриється перед вами в житті і роботі.

– Позбудьтеся від негативних думок. Думки, які приходять до вас в голову, мають велике значення для роботи вашого мозку. Дослідження, проведене Марком Джорджем та його колегами з Національного Інституту Здоров’я довело, що щасливі, оптимістичні думки надають заспокійливий ефект на мозок, в той час як негативні думки призводять до депресії і занепокоєння. Краще взагалі не думати, ніж думати негативно.

– Більше смійтеся. Вчені говорять, що гучний сміх корисний для нашого здоров’я. У процесі гучного сміху виробляються ендорфіни, і це допомагає нам зняти напругу. Таким чином, сміх може заряджати наш мозок.

– Розвивайте пам’ять. Мозок – це машина пам’яті. Візьміть старий фотоальбом або шкільний щоденник і згадуйте. Проведіть час зі своїми спогадами. Але згадуйте тільки хороше. Не дивіться на світлини людей, з якими пов’язані погані спогади. Закривайте їх рукою або аркушем паперу. Дозвольте розуму міркувати, згадувати. Позитивні емоції від спогадів допоможуть вам впоратися з проблемами.

«Згадувати минуле шкідливо. Не тому, що воно «погане або добре», а тому, що там енергія мертва. Спогадами про минуле ми збільшуємо прихильності до «земних радощів» – і отже, до Мокші (звільнення з виру народжень і смертей (Сансари) і до всіх страждань і обмежень матеріального існування) нам не дістатися. Вивекананда про це добре говорить в «Карма йога».)

– Відпочивайте. Під час роботи завжди робіть перерви. Це допоможе зняти напругу, яка з’являється через те, що Ви занадто довго сидите на одному місці. Відпочиваючи лише 10-15 хвилин кожну годину, Ви зможете підвищити працездатність. Короткий відпочинок допоможе Вашому мозку розслабитися і привести думки до ладу.

– Розмовляйте з уявним другом. Розмовляючи і отримуючи поради від уявного співрозмовника, ви здатні відкрити доступ до інформації, що знаходиться на підсвідомому рівні. Уявіть, що ви розмовляєте з людиною, яка досить компетентна в необхідній Вам області. Найкраще розмовляти вголос.

– Розгадуйте загадки. Деякі люди люблять мозаїки, деякі кросворди, а хтось логічні загадки. Все це дуже хороший спосіб активізувати ваш мозок і підтримувати його активність. Розгадуйте загадку заради розваги, але, роблячи це, знайте: ви тренуєте свій мозок. Проте уникайте загадок, які не можете розгадати. Наприклад, хто створив Всесвіт? Це може подіяти на мозок негативно.

– Слухайте Моцарта. Десятиліття тому психолог Франциск Рошер і його колеги зробили відкриття. Виявляється, прослуховування музичних творів Моцарта покращує математичне мислення людей. Навіть щури долали лабіринти швидше і більш точно після прослуховування Моцарта, ніж після шуму або музики композитора-мінімаліста Філіпа Гласса. У минулому році Рошер повідомив, що для щурів, як і для людини, соната Моцарта є стимулятором діяльності трьох генів, пов’язаних з клітинами, що передають сигнали в мозок. Це найбільш гармонійний спосіб поліпшити ваші розумові здібності.

Але перш ніж ви візьмете компакт-диски, зверніть увагу, що не кожен, хто прагне до ефекту Моцарта, отримує його. До того ж, навіть його прихильники схиляються до того, що музика підвищує здібності мозку, тому що змушує слухачів почуватися краще. Відбувається одночасно і розслаблення, і стимулювання організму.

– Покращуйте навички. Звичайні заняття, такі як вишивання, читання, малювання і розгадування кросвордів, дуже важливі. Змушуйте себе виконувати все це по-новому, знаходьте оригінальні рішення, щоб поліпшити свої навички. Читайте нові книги, вивчіть нові способи малювання, розгадуйте більш складні кросворди. Наприклад, спробуйте читати перевернуту книгу. Не засмучуйтеся, якщо це не вдасться одразу. Тренуйтеся. Досягнення більш високих результатів допоможе вашому мозку бути здоровим.

– Скоротіть кількість алкоголю. Доведено, що алкоголь не лише пошкоджує розумові здібності, але і перешкоджає їх відновленню. Пити можна, але в міру. Зрозуміло, у кожного своя міра.

– Грайте. Якщо у вас є вільний час, грайте. Виділіть час на ігри. Грайте в карти, у відеоігри, в настільні ігри. Навіть в морський бій або хрестики-нулики. Немає значення, у що ви граєте. Гра поліпшить ваш настрій і роботу мозку. Це навчить ваш мозок думати стратегічно, винахідливо.

– Спіть з ручкою і папером. Перегляд ключової інформації перед сном поліпшить її запам’ятовування на 20-30%. Ви можете тримати біля ліжка якусь книжку для читання перед сном, якщо вона не буде сильно стомлювати вас. І обов’язково тримайте ручку з блокнотом поруч з ліжком. Якщо з’явиться якась нав’язлива думка, вона не дасть заснути, поки ви її не запишете. Не засмучуйтеся, якщо вранці вона здасться дурною або безглуздою. Головне, що мозок виконав роботу.

– Концентруйтесь. Концентрація може поліпшити роботу мозку. Але «злодії концентрації» не завжди помітні. Вчіться помічати, коли ви відволікаєтеся. Якщо ви повинні були, наприклад, поснідати, то ця думка може заважати весь ранок, підриваючи вашу ясність у думках. Ви навіть можете не усвідомлювати, що ця думка заважає вам. Візьміть собі за звичку замислюватися і питати себе: «Які думки і чому зараз крутяться у мене в голові?». У нашому прикладі, сніданок ви могли б спрямувати до вашого переліку справ. Запишіть звечора великими буквами – поснідати. І повісьте на видному місці. Це може звільнити вас від цієї думки і допоможе мислити більш ясно. Такі прийоми особливо важливі у віці 80 і більше років.

– Кохайте. У серії досліджень лікаря Катлер і його колег в університеті Пенсільванії і пізніше в Стенфордському університеті було виявлено, що регулярний сексуальний контакт надавав сприятливий вплив. Сексуальний контакт, принаймні раз на тиждень призводив у жінок до регулярних менструальних циклів, більш коротких менструацій, затримував менопаузу, збільшував рівень естрогену і сповільнював процес старіння. Збільшення рівня естрогену за рахунок збільшення кількості занять сексом допомагає поліпшити мозкову діяльність.

Під час сексу намагайтеся думати про будь-кого, хто вам особливо приємний. Це не обов’язково та людина, з якою ви займаєтеся сексом. У дослідженні лікаря Катлер наявність оргазму не була настільки важливою. Головне – думайте, не вимикайте свій мозок. Корисно думати про побутові або професійні проблеми. Доктор Каплер зазначає, що відомі випадки, коли вчені знаходили вирішення проблеми саме під час сексу. Близькість і емоційне з’єднання є найвпливовішими чинниками.

– Грайте з пристрастю. Коли в життя людей входить навчання і творчість, вони віддають своїй роботі на 127% більше. Захоплюйтеся самі та захоплюйте світ. Згадайте, що ви любили робити, коли були дитиною, і робіть це будучи дорослим. Це ключ до вашого генія. Да Вінчі, Едісон, Ейнштейн, Пікассо – всі вони любили грати і досліджувати. Не бійтеся «впасти в дитинство». Це відбувається рано чи пізно з усіма, але не всі розуміють користь від цього.

– Визначте цикли свідомості. Визначте той час, коли ваша свідомість найбільш активна. Якщо ви визначите цей час, ви зможете займатися найважливішими завданнями саме в цей час. Це може бути ранок, вечір, ніч. Або навіть час, який ви проводите в туалеті.

– Пишіть. Вести особистий щоденник дуже корисно, в першу чергу для вас. Це дуже хороша стимуляція мозку. Пишіть листи незнайомим людям. Неодержання відповіді не дуже важливе. Листи дозволяють розширити можливості вашого мозку. Знайдіть способи писати, щоб вас змогли читати інші. Це можуть бути історії вашого дитинства, смішні або веселі випадки, якими ви хочете поділитися з іншими людьми. Заведіть блог, щоб Вас могли читати якомога більше людей. Спілкуйтеся!

– Використовуйте ароматерапію для активації мозку. Аромати можна використовувати для підняття тонусу або розслаблення. «Енергетики» включають в себе м’яту, кипарис, лимон, сік ефіопського кактуса. Для розслаблення вам знадобиться герань, троянда або кульбаба. Кількох крапель олійки у вашій ванні або розпилювача буде досить. Ви можете також використовувати носову хустинку – досить буде кілька крапель. Попередньо переконайтеся, що у вас немає алергії на цю олію.

– Оточіть себе гарними людьми. Спілкуйтеся з людьми, які вас надихають, як з сучасниками, так і з минулого часу. Незалежно від того, скільки вам років і чим ви займаєтеся, вашому мозку просто необхідне навантаження. Це можуть бути логічні задачі, запам’ятовування Шекспіра або вивчення китайської мови. Примусьте ваш мозок напружено працювати, якщо ви не хочете, щоб він заіржавів як автомобіль на звалищі.

У статті не було приділено увагу значенню хорошого фізичного стану, але це і так всі знають.

Не впадаємо у відчай! У нас все, виявляється, попереду! І 60, і 70, і 90 років. В доброму здоров’ї!

За матеріалами

Залиште свій коментар

коментарів

Пов'язані статті

Back to top button
Close