20+ твітів від досвідченого психолога, якому є що сказати кожному з нас

Психологи часом творять дива, рятуючи стосунки і вирішуючи навіть найскладніші проблеми. Але якою є їхня робота зсередини? Професійний соціальний психолог Антон Шутов розповів про це в своєму Твітер, а заодно поділився порадами, в яких сконцентрований багаторічний практичний досвід. Користь обіймів, «синдром першокурсника» та інші спостереження – в серії твітів.

Ми в Тутка дізналися багато нового про роботу психологів, а заодно почерпнули дещо корисного і тепер розповідаємо це вам.

Про психологів

 • По-справжньому здібних фахівців дуже мало і сподівання, з якими люди приходять до психологів, досить часто не виправдовуються. Це важливо знати, якщо ви зібралися звернутися за допомогою.
 • Якщо ви опинилися у психолога і відчуваєте, що робота не складається, контакт слабкий, то найімовірніше це не ваш фахівець. Шукайте наступного, пробуйте. Це нормально. Коли знайдете свого, вас осяє світло.
 • У нас є така прикмета: які невирішені актуальні проблеми є у тебе самого в житті, з такими ж проблемами прийдуть до тебе клієнти. Можу сказати точно: це правда (дідько би її забрав).
 • Переживають психологи стреси? Так. Наприклад, зараз я переживаю найважчу депресію. Це найскладніший стан усіх, які колись зустрічалися мені в житті. Можливо, виживу.

 • У деяких психологів є ду-у-у-же дивні методи роботи з клієнтами. Наприклад, я знав одного психолога, який працював терапією мовчання. Він зустрічав клієнта і вони просто сиділи і мовчали протягом години. Далі клієнт платив гроші і йшов.
 • Нам довіряють багато потаємного, тому ми знаємо справжню історію людини. Іноді від цього навіть страшно: занадто багато таємниць. Наприклад, я знаю обставини одного злочину, але навіть згадувати про це небезпечно.
 • У кожного психолога повинен бути свій психолог. У мене з цим труднощі. Серед наявних і доступних спеціалістів відповідних не знаходиться. Мій найкращий помічник, консультант, терапевт – моя колишня. Насправді вона розумний, талановитий фахівець, одна з найкращих, яких я зустрічав у своєму житті.
 • Професії, які найбільше деформують особистість – це педагог, артист і… тепер самі знаєте хто. Не дай Боже, звичайно, жити поруч або хоча б спілкуватися з психологом з профдеформацією.

Про професійну деформацію

 • Чи закохувався я в своїх клієнтів? Так, особливо спочатку. Одне з перших правил: щоб консультант був об’єктивним, він повинен бути задоволений повністю, в тому числі й гастрономічно. У середовищі колег це завжди привід для жартів.
 • Доводилося працювати в телефонних службах довіри. Це дуже цікаво! Там отримав навичку: тільки за голосом та інтонацією визначаю вік людини, психотип, емоційний стан. Можу розговорити будь-якого агента «холодних дзвінків» (банки, провайдери, рекламники).
 • Ненавиджу рубрику «поради психологів» в ЗМІ. Зазвичай там відверті непрофесіонали констатують нісенітницю: «У вас депресія? Тоді візьміть себе в руки, посміхніться і не сумуйте! Подивіться навколо, життя прекрасне!» На нас і так дивляться з величезною підозрою.

Про клієнтів

 • У роботі психолога є дивний нюанс: часто клієнти закохуються в консультантів. Це більше, ніж закоханість – це пристрасть, нав’язливість, залежність, манія. Ми називаємо це ефектом переносу і якщо консультант не зовсім етичний, він може скористатися цим собі на користь.
 • Коли чую про ціну, яку призначають фахівці за індивідуальну роботу з клієнтами, мене починає нудити. Дивні астрономічні цифри, несумісні з їх людськими якостями (не кажучи вже про професійний рівень фахівців). Тут я дуже критичний.

 • У клієнта може сформуватися залежність від візитів до психолога, адже саме там він відчуває себе захищеним, прийнятим. Іноді ось такого простого і не вистачає людині в повсякденному житті. У цьому випадку робота акуратно йде до завершення.
 • З клієнтами я рідко, але буває так, що плачу разом. Несоромно показати почуття, які щиро поділяєш, адже розділяти почуття – це емпатія, так необхідна в сеансі.
 • Мій друг переживав важку депресію. Сам я не міг бути йому стороннім об’єктивним помічником, тому відправив до авторитетного фахівця з тих, кого знав. Він повернувся зовсім іншою людиною – спокійною, сильною, мудрою. Це було справжнім дивом. Вірте в таке.
 • Один з драматичних і яскравих випадків, з якими доводилося працювати – це коли вперше зіткнувся з роздвоєнням особистості. Це було щось неймовірне… Правильна назва – синдром множинної особистості, дисоціативний розлад.
 • Один хлопець не міг заспокоїтися, поки не перейменував у себе на комп’ютері всі файли музичної колекції так, щоб імена виконавців і назви пісень починалися з маленької літери. Не дай Боже, щоб була хоч одна велика літера. Інакше він просто не міг заснути. Там були десятки тисяч треків.

Про стосунки

 • Щоб знизити напругу в особистих стосунках, рекомендую іноді влаштовувати жартівливі бійки – з погонями, биттям подушками, «придушенням», криками, сміхом і несправжніми ударами. Це призводить психічну енергію в рух і її посилений потік розчищує емоційний застій.
 • Бути в стосунках дуже близькими прекрасно. Але повністю розчинятися в партнері небезпечно: таке шкодить цілісності обох. У гештальт-психології про це є негативний поняття «злиття»: це коли від тебе не залишається «тебе». Формула стосунків – це «ти і я», а не просто «ми».

 • Сім’я, в якій люди часто і легко говорять «я тебе кохаю», емоційно здорова і міцна. Це справді важливо. А там, де складно вимовити такі слова, присутній страх вираження почуттів. У дітей це виливається ускладненнями в подальшому житті і в побудові стосунків.
 • Страх вираження почуттів в сім’ї надалі стає причиною формування залежної поведінки: алкоголізм, наркозалежність, оніоманія (пристрасть до покупок), ігроманія та інше.
 • Обіймати людей треба частіше. Завжди кажу своїм учням: якщо раптом стоїте і сумніваєтеся, обійняти або НЕ обійняти, то в цьому випадку обіймайте завжди. Обійми лікують, зміцнюють і вас, і тих, кого ви обіймаєте.

Як зрозуміти, що потрібна допомога психолога

 • Порушення психіки іноді проявляються через появу в мові безлічі зменшувально-пестливих слів: «цукрик», «чайочок», «вареннячко», «Марічка», «вуличка», «собачка», «поцілунок», «картиночка», «монеточка», «Танечка», «Віточка», і так далі.
 • Ви чули про «синдром першокурсника»? Це коли ви читаєте симптоми захворювання і починаєте одразу виявляти їх у себе. Мені багато пишуть, що після їх прочитання почали тривожитися про своє здоров’я. Стоп! Це все недовірливість – з вами все гаразд. Чесно.
 • Недовірливим далі не читати. Ви лише не думайте відразу погане про себе, але ось ще один факт. Якщо людина часто розмовляє уві сні – це привід, щоб зробити ЕЕГ (електроенцефалограму), адже це може бути симптомом, що вказує на епілептичний розлад.

Як допомогти людині в складній ситуації

 • Якщо ви хочете допомогти людині, яка перебуває в гострому переживанні, виведіть її на вулицю і гуляйте з нею якомога довше. Фізичне навантаження – в цьому випадку на ноги – це спосіб виведення внутрішніх стресових напружень. Чим більше навантаження, тим краще.
 • Під час депресії багато хто радить вирушити в подорож, розвіятися, покинути місце звичного проживання, але це може бути помилкою. Збільшення кількості зовнішніх подразників при внутрішній невлаштованості і зниженій енергії може привести до посилення депресії.
 • При панічній атаці можна ефективно використовувати нюх. Візьміть парфум дорогої людини (можна у батьків), розприсніть на хустку, тримайте неподалік, а в момент атаки дістаньте і повільно-повільно дихайте через неї, концентруючись думками на близькому образі дорогої людини.

Цікаві спостереження

 • Шизофренію в фільмах і романах надто поетизують. Насправді пафосу мало: це страшно і болісно – спостерігати, як руйнується особистість, яка сама панікує, все більше втрачаючи зв’язок з людьми і реальністю.
 • Для підвищення усвідомленості та для посилення самоаналізу я порекомендував би кожній людині проводити 15 хвилин на день в повній тиші і бездіяльності. Ні музики, ні телефону, нікого поруч. Це прекрасно допомагає проти стресу.

 • Якийсь час, досліджуючи людські якості, шукав серед них найкорисніші, дієві, щоб присвятити сили розвитку саме цього органу. Спочатку здавалося, що ця якість – упевненість, але через деякий час зрозумів, що головне все ж розуміння, усвідомлення. Це універсальна сила.
 • Ось улюблена фраза, яка допомагає порозбирати з клієнтом складні конфліктні ситуації, де наявна образа: «Образа – це результат невиправданих очікувань». Багато що розумієш через цю фразу по-іншому.

Книги, які Антон Шутов радить прочитати тим, хто цікавиться психологією:

 • «Невротична особистість нашого часу» Карен Хорні – книга, яка допоможе вирости в розумінні людей і себе.
 • «Коли Ніцше плакав» Ірвіна Ялома – психотерапевтична проза про почуття, переживання, прориви. У числі персонажів – Ніцше, Фрейд, Брейер, Саломе.
 • «Людина, яка прийняла дружину за капелюх» Олівера Сакса – захоплювальна книга про божевілля, нон-фікшн.
 • «Чудеса і трагедії чорного ящика» Ігоря Губермана – науково-популярна книга про мозок і психіку людини.

За матеріалами

Залиште свій коментар

коментарів

Пов'язані статті

Back to top button
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker