14 ознак емоційного вигорання, через які ви не можете рухатися вперед

Ми знаємо все про тайм-менеджмент, робимо нескінченні плани на день, а іноді шкодуємо, доба не має 25 годин. Ми вкладаємось в нереальні терміни, розуміємося на речах, що не мають до нас відношення, і чесно пишемо в резюме слово “багатозадачність”. Батьки називають нас трудівниками, друзі дивуються, як ми усе встигаємо, а коучери стверджують, що ми б змогли ще більше. І тільки психологи помічають, що ми насправді висимо над прірвою, ім’я якої – емоційне вигорання.

Сьогодні Тутка вирішив розповісти усе найважливіше про цей стан і тим самим застерегти тих, хто намагається брати від життя все, не надаючи собі права на перепочинок.

Що таке емоційне вигорання?

Емоційне вигорання називають хворобою відмінників, хоча цей стан ніяк не пов’язаний ні з рівнем IQ, ні з успішністю в школі. Цей стан загрожує тим людям, що бажають досягти максимуму в усіх сферах: в роботі, в особистому житті, у відпочинку (так, навіть в цьому).

З’являється воно через те, що будь-якій людині, що живе в такому темпі, властиво накопичувати стрес. Багато хто з нас випробовує його щодня: опинившись в заторах по дорозі на йогу, почувши дриль будівельників під час важливої розмови, втративши інтернет-з’єднання перед відправкою листа або черговою публікацією в Інстаграмі, – перераховувати можна нескінченно.

Коли стресу стає надто багато, наша енергія починає поступово згасати, що у кінцевому результаті може привести до сильної депресії та відсутності бажання чим-небудь займатися. Тому якщо ви спостерігаєте в собі наступні зміни, дайте собі шанс перестати крутити педалі на шляху до успіху і візьміть тайм-аут.

Ви стали цинічні та відчужені

Багато хто з нас грає роль циніків, вважаючи це ознакою розуму, намагаючись зачепити когось або просто, наслідуючи улюблених персонажів. Проте є симптоми нездорового цинізму, властивого саме емоційному вигоранню.

 • Песимізм. Особливо, якщо ви упевнені, що далі буде тільки гірше, але у вас немає ніякого бажання більше шукати рішення своїх проблем.
 • Небажання нести відповідальність. У такому стані ви крізь пальці дивитеся на число електронних листів, що прийшли на пошту, ставите телефон на “беззвучно”, щоб не чути дзвінків людей, яким знову від вас щось потрібно, і навіть хочете, щоб всі ті люди, що пишуть і телефонують, просто забули про ваше існування.
 • Відраза до спілкування. У такому стані ви не лише не захочете вибратися з другом на обід, але будете роздратовані від однієї тільки думки, що він вирішив вас кудись запросити. Раніше товариські люди при емоційному вигоранні стають замкненими.
 • Відсутність задоволення. Ви маєте повне право не хотіти йти сьогодні на роботу або відчувати жах при думці, що в соте доведеться подивитися з дітьми фільм про Черепашок Ніндзя. Але якщо перестанете відчувати задоволення від всього, чим наповнено ваше життя і від чого ще нещодавно отримували задоволення, знайте – ви емоційно перегоріли.

Ви морально виснажені

Навіть, якщо ви самі собі не хочете зізнатися в тому, що вже виснажені, є декілька точних психологічних симптомів, які повинні вас насторожити.

 • Безсоння. Цілу ніч в голові складаєте плани на день, думаєте про можливі і неможливі проблеми, підшукуєте шляхи їх вирішення, а на ранок вже так вимотані, що просто нездатні виконати все, що запланували.
 • Забудькуватість. Тепер усі, навіть найважливіші речі, про які ви раніше ні за що не змогли б забути, доводиться писати на стікерах, оформляти в нагадування і заносити в органайзер.
 • Хронічна втома. Раніше могли з ранку зробити пробіжку, прийняти контрастний душ, приготувати корисний сніданок і написати пару дотепних твітів, а останнім часом ледве знаходите в собі сили, щоб зібратися на роботу? Можливо, ви на межі емоційного вигорання.
 • Гнів. У такому стані вас здатна вивести з рівноваги будь-яка дрібниця.

Ви відчуваєте також фізичне виснаження.

Емоційне вигорання відноситься до тих психологічних проблем, які можуть позначитися на вашому тілі. Виявивши у себе одне з наступних порушень, треба звернутися до лікаря, щоб він перевірив, чи дійсно причиною став ваш психологічний стан. Отож, насторожитися треба, якщо:

 • Ви стали частіше хворіти
 • Ви часто відчуваєте занепокоєння з почастішанням серцебиття
 • Ви втратили апетит

Ви не відчуваєте задоволення від своїх дій і вважаєте себе непотрібними.

Ще одна група симптомів, яка супроводжує емоційне вигорання. У такому стані ви можете відчувати:

 • Апатію. І вам здаватиметься, що безглуздо що-небудь робити, тому що усі ваші дії нічого не означають і нічого не змінюють.
 • Напругу. Намагаючись викладатися максимально, ви перетворитеся на натягнуту струну, яка у будь-який момент готова порватися.
 • Реальна відсутність результату. Цей показник вимірюється в цифрах, а не особистих відчуттях. Насторожитися варто, якщо ваша продуктивність падає, незважаючи на те, що ви приділяєте справам стільки ж часу, як і раніше.

Що робити?

Якщо ви розпізнали у себе ознаки емоційного вигорання, то перше, що треба зробити, – це зізнатися собі в тому, що ви не всесильні, у вас не 6 пар рук, щоб все встигати і ви – звичайна людина, яка може втомлюватися, а не “позитивно заряджена людинка”, яка заряджає усіх і кожного своєю невгамовною безкінечною енергією. А далі:

 • Дотримуйтеся режиму сну та неспання. Систематизуйте прийоми їжі (якщо звикли не звертати увагу на відчуття голоду або в запалі ентузіазму можете його не помічати, поставте нагадування на телефоні). Пийте воду.
 • Постарайтеся ввести у своє життя вправи на тренування серця.
 • Знову відчувши стрес, спробуйте зробити дихальні вправи. (Наприклад, вправа “4-7-8”. Видихніть ротом. Закрийте рот і вдихайте носом повітря, поки не дорахуєте до 4. Затримайте дихання, поки не долічите до 7, і на 8-й рахунок знову видихніть ротом.)
 • Запишіться на масаж. Доведено, що він допомагає знижувати рівень гормону стресу – кортизолу.
 • Поговоріть про свій стан з тим, кому довіряєте, з фахівцем або хорошим другом.

І пам’ятаєте, що емоційне вигорання – це стан, проти якого ні у однієї людини немає імунітету. Тому не звинувачуйте себе, якщо ваша енергія раптом вичерпалася. Почніть допомагати собі якомога раніше і більше не примушуйте себе працювати аж до знемоги.

За матеріалами

Залиште свій коментар

коментарів

Пов'язані статті

Back to top button
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker