Вітаміни “ЗА і ПРОТИ”.

© korysniporady.com.ua

Батько сучасної медицини Гіппократ говорив свого часу: «Нехай твоїми ліками буде їжа». Він вважав, що правильне харчування – перший крок у лікуванні. Дійсно, раціональне харчування гарантує своєчасне надходження вітамінів, мікроелементів і інших регуляторів обмінних процесів, які потрібні людині для здійснення нормальної життєдіяльності.

При нестачі в організмі вітамінів і мікроелементів обмін речовин порушується, що неминуче веде до розладу здоров’я.

В даний час все більше можна чути про так звані гіповітамінозні стани, зазвичай пов’язаних з нестачею вітамінів у їжі. За словами фахівців, найчастіше в житті нам не вистачає вітамінів С, В1, В2, РР, А і D. Як правило, гіповітамінозні стани характеризуються наступними ознаками: підвищується стомлюваність, з’являється слабкість, знижується працездатність, погіршується опірність організму простудним і інфекційним захворюванням. До речі, за словами медиків, подібні стани можуть виникати і при достатньому вмісті вітамінів у їжі. Причинами можуть бути тривале і невиправдане вживання антибактеріальних засобів, а також розлади процесів травлення і всмоктування жирів.

Здавалося б, при такому розкладі всім, хто страждає від неправильного і нерегулярного харчування варто було б задуматися про щоденне вживання вітамінів або вітамінних добавок. Не секрет, що багато хто так і робить, вважаючи, що вітаміни забезпечать організм необхідними речовинами, яких йому бракує. Тим часом, сенсаційним стало відкриття учених з Університету Копенгагена, які не так давно заявили про те, що захоплення синтетичними вітамінами, так популярними в наш час, може не лише не принести жодної користі, але навіть збільшити ризик передчасної смерті. За даними досліджень, люди, які приймають комплекси антиоксидантів, що включають вітаміни А і Е, намагаючись запобігти появі такого захворювання, як раку, насправді заважають організму включати свої природні функції захисту. Ризик ранньої смерті у них збільшується на 16%. Учені підкреслюють, що побічну дію можна віднести лише до синтетичних комплексів, а не до вітамінів, які споживаються в природному вигляді разом з овочами і фруктами.

Вітаміни у їжі

Зверніть увагу! Вміст вітамінів у продуктах може істотно змінюватися:

  • При кип’ятінні молока, кількість вітамінів, які містяться в ньому, значно знижується.
  • У середньому 9 місяців у році європейці споживають овочі, вирощені в теплицях або після тривалого зберігання. Такі продукти мають більш низький рівень вмісту вітамінів у порівнянні з овочами з відкритого ґрунту.
  • Після трьох днів зберігання продуктів у холодильнику втрачається 30% вітаміну С (при кімнатній температурі цей показник становить 50%).
  • При термічній обробці їжі втрачається від 25% до 90-100% вітамінів.
  • На світлі вітаміни руйнуються (вітамін В2 дуже активно), вітамін А схильний до дії ультрафіолетових променів.
  • Овочі без шкірки містять значно менше вітамінів.
  • Висушування, заморожування, механічна обробка, зберігання в металевому посуді, пастеризація знижують вміст вітамінів у вихідних продуктах.

І знову «але».

Цього разу сумніви підкинули експерти Міністерства сільського господарства США, які стверджують, що за останні 40 років їжа значно збідніла по частині вітамінів і мікроелементів. Виною тому є сучасні прийоми вирощування тварин і рослин. За їх словами, обробка і вигодовування даються сучасним виробникам набагато легше, ніж їх предкам. Продукти, у свою чергу, виходять досить привабливими на вигляд, але, на жаль, некорисними за вмістом.

Так, вітамін А повністю зник із нинішньої яловичини і на 70 відсотків з курятини. Капуста втратила основну частину кальцію. Високотехнологічна зелень містить мізерну кількість магнію. Так, щоб людині заповнити добову потребу в необхідних речовинах, слід з’їдати по 7 кілограмів їжі в день, що, погодьтеся, уявити собі важко. Єдиний вихід – час від часу приймати вітамінно-мінеральні комплекси.

Синтетичні вітаміни:

Відповімо на найпоширеніші питання про аптечні вітаміни.

1. Штучні вітаміни – це хімічні речовини, і вони не можуть бути корисніші від вітамінів з натуральних продуктів?

Насправді синтетичні вітаміни абсолютно ідентичні природним. Це ті ж самі сполуки і за хімічною структурою, і за біологічною активністю.

 2. Синтетичні вітаміни гірше засвоюються, ніж ті, що містяться в натуральних продуктах?

Насправді все навпаки. Аптечні вітаміни знаходяться в “чистому” вигляді, організм прекрасно їх приймає, і вони відразу починають працювати. А ось натуральні вітаміни у продуктах знаходяться в зв’язаній формі. І організму ще треба попрацювати, щоб відокремити їх від інших речовин.

3. Вітаміни з баночки можуть викликати алергічні реакції?

Насправді вітаміни у чистому вигляді не можуть викликати алергію. А продукти харчування складаються з великої кількості хімічних речовин, і будь-який може викликати алергічну реакцію.

4. Якщо приймати штучні вітаміни, можливий гіповітаміноз?

Насправді більшість з них не накопичуються в організмі – зайве виводиться з сечею. Лише вітаміни А і D при тривалому прийомі у дуже великій кількості можуть викликати “передозування”.

Поки одні учені нарікають на «збіднілу» їжу, а інші лякають можливими небажаними ефектами від захоплення вітамінами, багато з нас в розгубленості хапаються за голову, так що ж робити? Як бути? Вихід один: ретельніше стежити за своїм раціоном, не лінуватися звертатися за консультацією до лікарів і не шкодувати грошей на хороші вітамінні комплекси. Пам’ятайте, друзі, що вітамінні добавки все ж слід приймати за призначенням лікаря. Краще зайвий раз переконатися в правильності свого вибору, ніж силувати організм непотрібними або небажаними препаратами.

Фото заголовку testobrasil.com.br
За матеріалами fakty.ictv.ua , pmg.ua

 

Залиште свій коментар

коментарів

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Close