Таємниця довголіття від жителів Сардинії

© vnews.agency

На острові Сардинія в 10 разів більше столітніх жителів, ніж в Північній Америці. За даними вчених, причина цього явища зовсім не в позитивному ставленні до життя і не в середземноморській дієті.

У розвинених країнах жінки в середньому живуть на 6-8 років довше, ніж чоловіки. Єдине місце, де чоловіки і жінки живуть однаково довго, — це острів Сардинія.

Сьюзан Пінкер (Susan Pinker) — канадский психолог, який спеціалізується на психології развитку, вирішила дослідити причину цього феномена. Вона зауважила, що на Сардинії будинки у селах розташовані дуже близько один до одного, а вулиці тісно переплітаються, тобто життя всіх людей постійно перетинається. В давнину так будувалися всі поселення, адже на архітектуру тоді впливав один фактор — виживання, а для нього необхідна захищеність і соціальна згуртованість. З приходом промислової революції завдання архітектури змінилися.

Пінкер поговорила з багатьма довгожителями і прийшла до висновку, що погляд на життя і харчування не впливають на довголіття. Причина його — в спілкуванні. На Сардинії люди протягом усього життя постійно оточені родичами, друзями, сусідами. Вони ніколи не живуть на самоті. Цим вони відрізняються від інших жителів розвинених країн.

Особисте спілкування зміцнює здоров’я

Багато дослідників і раніше задавалися питанням про причини довголіття. Наприклад, психолог Джуліанна Холт-Ланстед (Julianne Holt-Lunstad) провела ряд досліджень, вивчивши життя десятків тисяч літніх людей. Вона розглянула всі аспекти їх життя: харчування, фізичну активність, сімейний стан, частоту медичних обстежень, шкідливі звички. Через сім років вона з колегами перевірила, хто з учасників ще живий і які фактори вплинули на їх довголіття. Виявилося, це не заняття спортом, не правильна дієта і навіть не відсутність шкідливих звичок.

На тривалість життя впливають два фактори: близькі відносини і соціальна інтеграція.

До близьким відносяться люди, у яких ви можете попросити в борг, якщо вам терміново знадобляться гроші, ті, хто відвезе вас в лікарню або побуде з вами в важку хвилину. Саме наявність таких людей у вашому житті є показником того, як довго ви проживете.

Другий фактор — соціальна інтеграція — те, як багато ви спілкуєтеся з людьми протягом дня. Причому не тільки з близькими. Чи розмовляєте ви з листоношею? Або з тією жінкою, яка кожен день проходить повз ваш будинок, гуляючи з собакою? Чи відноситесь ви до якогось клубу чи спілки?

Зараз ми все більше часу проводимо онлайн, спілкування часто відбувається теж не наживо, а за допомогою електронних пристроїв. Але його не порівняти з особистим спілкуванням.

Живе спілкування викликає вироблення корисних нейромедіаторів.

Навіть просто зорового контакту, рукостискання, дотику достатньо для вироблення окситоцину, який знижує рівень кортизолу і зменшує стрес. Ще при цьому виробляється дофамін, який діє як знеболююче.

Крім того, коли ми спілкуємося з людиною наживо, набагато сильніше активуються ділянки мозку, пов’язані з увагою, соціальним інтелектом і емоційним винагородою.

Висновок:

Тепер повернемося до того, з чого ми почали: чому жінки живуть довше за чоловіків? Головна причина в тому, що представниці прекрасної статі більше уваги приділяють особистим відносинам. А вони створюють своєрідне захисне поле, яке охороняє від хвороб і старіння. Це вірно не тільки для людей, але і для наших родичів-приматів. Антропологи виявили, що самки бабуїнів, у яких є подруги, менше схильні до стресу і живуть довше.

Нам необхідно відчувати себе частиною групи. За даними вчених, для гарного самопочуття нам потрібні стабільні довірчі відносини як мінімум з трьома людьми. В наш час соціальна ізоляція займає одне з перших місць серед ризиків для здоров’я. Тому зараз особливо важливо створити умови для особистого спілкування в містах і на робочих місцях.

Фото заголовку
За матеріалами

Залиште свій коментар

коментарів

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Back to top button
Close