Шпаргалка з ваших біоритмів: активність органів тіла в залежності від пори доби

Циклічність властива для всіх біосистем і пояснюється це тим, що жодні процеси не можуть тривати нескінченно, обов’язково повинна настати перерва, під час якої відбувається відпочинок, відновлення і накопичення сил. Для кожного живого організму чергування періодів мінімуму і максимуму набагато ефективніше і економніше, ніж тривале підтримання функцій на середньому рівні інтенсивності.

ТУТКА в TELEGRAM – не пропустіть найцікавіше

Людський організм – справжній симфонічний оркестр. Неймовірну злагодженість роботи всіх його органів, тканин і клітин ми найчастіше навіть не усвідомлюємо до кінця. Всі процеси, що відбуваються в нашому тілі, дуже складні і злагоджені. Однією з дивних особливостей нашого організму є сукупність змін, які прийнято називати біоритмом.

ДОБОВИЙ біоритм ЛЮДИНИ І ЇЇ СОН

Отже, біоритм – це періодичні зміни підвищення і спаду активності біологічних процесів, які самостійно підтримуються і самостійно відтворюються в будь-яких умовах.

Ні для кого не таємниця, що природа циклічна. Цикли ці мають різну тривалість: добові, річні, місячні за місячним календарем і т. д. Зміна дня ніччю, пір року, проходження Місяця навколо нашої планети – все це є початковими умовами існування всього живого на нашій землі, тому звичайно біоритми притаманні не тільки людині, а й іншим живим організмам. Закриваються на ніч бутони квітів, ведмеді, що впадають в сплячку, мурахи, що закривають входи в мурашник – все це приклади біоритмів, пов’язаних зі зміною природних циклів.

Висока життєва ефективність людини безпосередньо пов’язана з її біоритмом. Фізична активність повинна припадати на періоди, які максимально цьому сприяють. Якщо ви почнете напружуватися під час фази спаду активності, нічого доброго з цього не вийде. Так само як і спробуєте спати в період максимуму активності. Кожен біоритм характеризується наступними критеріями: періодом, частотою, фазою і амплітудою.

Період біоритму – це тривалість одного циклу змін за одиницю часу (наприклад, 24 год. тривалість добового біоритму).

Частота біоритму – частота періодичних процесів за одиницю часу.

Фаза біоритму – частина періоду біоритму за одиницю часу (початкова фаза, активна фаза і т.д.)

Амплітуда біоритму – розмах коливань активності під час періоду біоритму.

Для людини характерні безліч біологічних ритмів: це і клітинні періоди, і цикли крові, і дихання, і добові зміни, і сезонні. І найдивніше у всьому цьому те, що між біоритмами різної тривалості існує найтонша синхронізація, кратність і узгодженість.

У цій статті ми найбільшу увагу приділимо добовому біоритму, який виражається в зміні фаз неспання – сну.

Середній добовий біоритм людини

4-5 година ранку (за реальним часом вашого географічного положення) – підготовка організму до пробудження. Поступове нарощування активності життєдіяльності.

5 година ранку – зниження вироблення мелатоніну, поступове підвищення температури тіла, наростання вироблення гормонів активності, підвищення рівня адреналіну, гемоглобіну і цукру, частішання пульсу, підвищення тиску. Все це посилюється під дією наростаючого вуличного шуму, зміни освітлення, зміни температури. Зверніть увагу, що підготовка організму до активності проходить в той час, який більшість вважає глибоким сном.

6 година ранку – вироблення наднирниками кортизолу, який також називають «гормоном пробудження». Саме в цей час і відбувається ваше фізіологічне пробудження, оптимальний час для того, щоб почати новий день, якщо спати ви лягли також відповідно до добового біоритму.

З 7 до 9 години ранку – час гімнастики, ранкових тренувань, фізичної активності. А далі вибирайте більш прийнятну для себе систему цінностей. Ортодоксальна медицина і дієтологія стверджують, що саме на той період часу має припадати Ваш сніданок. Сучасна ж біохімія і біоритмологія наполягають, що з 4 ранку до 12 дня організм проходить стадію самоочищення, тому не потрібно йому заважати в цій справі заради збереження здоров’я і не варто їсти до 12 години дня, тільки пити.

9 година ранку – висока розумова активність, хороша працездатність (але лише в тому випадку, якщо ви прокинулися вчасно. У тих, хто насилу розплющив очі о 8 годині і активно не позаймався, складно буде спостерігати високу працездатність о 9 ранку), добре працює короткочасна пам’ять. Саме час засвоєння нової інформації, не варто навантажувати себе фізично.

9-10 година – час планування і легкого відпочинку.

9-11 година – зміцнення імунітету, тому грамотні лікарі саме на цей час призначать прийом ліків, що підвищують опірність організму до хвороб.

12 година – зменште фізичні навантаження, якщо вони є. У цей час знижується і розумова активність, кров потрохи поступає до органів травлення, тому що (як йшлося вище) 12 година – оптимальний час для прийому їжі. Тонус м’язів, частота пульсу і артеріальний тиск знижуються.

13 година – обідня перерва для прихильників ортодоксальної медицини. Закінчення обіду для прихильників біоритмології.

13-15 година – відпочинок. Не просто так в південних країнах саме на цей час припадає сієста. У північних країнах, де денне сонце зовсім не таке активне і не заважає активному періоду, все ж в цей період теж знижується активність, організм зайнятий засвоєнням спожитого під час їжі.

В цьому періоді приблизно о 14 годині спостерігається мінімальна больова чутливість, тому найефективніша дія знеболювальних. Дуже зручно, наприклад, відвідати в цей час стоматолога.

15 година – максимальна активність довготривалої пам’яті.

16 година – черговий підйом працездатності.

16-19 години – висока фізична активність. Ідеальний час для занять спортом. Також висока інтелектуальна активність. Ті, хто затримуються на роботі до цього часу, зазвичай, швидко і успішно закінчують справи.

19 година – вечеря (можна трохи раніше, але не пізніше). Зберігається висока реакція і активність.

Після 20 години стабілізується психічний стан, покращується пам’ять. Після 21-ї години майже в 2 рази зростає кількість білих кров’яних тілець (підвищується імунітет), температура тіла знижується, продовжується оновлення клітин.

З 20 до 21 години – рекомендовані вечірні прогулянки, легкі фізичні вправи.

21-22 година – підготовка організму до нічного відпочинку, зниження температури тіла і тиску, сповільнення функцій організму.

22 година – імунітет знаходиться в активній фазі, щоб максимально охороняти вас під час сну. Саме о 22 годині ви повинні лягати спати. Якраз систематичне порушення біоритму веде до ослаблення організму, хвороб і психологічного дискомфорту.

22-2 година ночі – оновлення клітин організму. Схильність до депресії у тих, хто хронічно не спить в цей час доби.

3-4 години ночі – найглибший сон, найнижчий рівень гормонів активності протягом доби, найнижча температура тіла. Період, під час якого фізична активність найгірше впливає на організм.

Як бачите, біоритм – неупереджена річ. Йому байдуже до вашого робочого графіка, ваших захоплень та слабкостей. Як ви би не виправдовували свій режим, сон повинен припадати на період з 22 до 6 години. В іншому випадку ви щодня зменшуватимете власні сили.

Життя сучасної людини багато чого поставило з ніг на голову, і часто, незважаючи на наявну можливість, ми все ж в силу багаторічних звичок продовжуємо не спати в період спаду фізіологічної активності і спати в період високої активності організму, пропускаючи сприятливі моменти.

Згадайте те, з чого починалася наша стаття: організм людини – оркестр, найточніший механізм з безліччю синхронізованих функцій. І тривала злагодженість цього механізму залежить тільки від вас, від раціонального використання власних сил, від своєчасного сну та відпочинку.

Переклад Тутка за матеріалами

Залиште свій коментар

коментарів

Пов'язані статті

Back to top button
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker