Шпаргалка з ваших біоритмів: активність органів тіла в залежності від пори доби

Циклічність властива для всіх біосистем і пояснюється це тим, що жодні процеси не можуть тривати нескінченно, обов’язково повинна настати перерва, під час якої відбувається відпочинок, відновлення і накопичення сил. Для кожного живого організму чергування періодів мінімуму і максимуму набагато ефективніше і економніше, ніж тривале підтримання функцій на середньому рівні інтенсивності.

ТУТКА в TELEGRAM – не пропустіть найцікавіше

Людський організм – справжній симфонічний оркестр. Неймовірну злагодженість роботи всіх його органів, тканин і клітин ми найчастіше навіть не усвідомлюємо до кінця. Всі процеси, що відбуваються в нашому тілі, дуже складні і злагоджені. Однією з дивних особливостей нашого організму є сукупність змін, які прийнято називати біоритмом.

ДОБОВИЙ біоритм ЛЮДИНИ І ЇЇ СОН

Отже, біоритм – це періодичні зміни підвищення і спаду активності біологічних процесів, які самостійно підтримуються і самостійно відтворюються в будь-яких умовах.

Ні для кого не таємниця, що природа циклічна. Цикли ці мають різну тривалість: добові, річні, місячні за місячним календарем і т. д. Зміна дня ніччю, пір року, проходження Місяця навколо нашої планети – все це є початковими умовами існування всього живого на нашій землі, тому звичайно біоритми притаманні не тільки людині, а й іншим живим організмам. Закриваються на ніч бутони квітів, ведмеді, що впадають в сплячку, мурахи, що закривають входи в мурашник – все це приклади біоритмів, пов’язаних зі зміною природних циклів.

Висока життєва ефективність людини безпосередньо пов’язана з її біоритмом. Фізична активність повинна припадати на періоди, які максимально цьому сприяють. Якщо ви почнете напружуватися під час фази спаду активності, нічого доброго з цього не вийде. Так само як і спробуєте спати в період максимуму активності. Кожен біоритм характеризується наступними критеріями: періодом, частотою, фазою і амплітудою.

Період біоритму – це тривалість одного циклу змін за одиницю часу (наприклад, 24 год. тривалість добового біоритму).

Частота біоритму – частота періодичних процесів за одиницю часу.

Фаза біоритму – частина періоду біоритму за одиницю часу (початкова фаза, активна фаза і т.д.)

Амплітуда біоритму – розмах коливань активності під час періоду біоритму.

Для людини характерні безліч біологічних ритмів: це і клітинні періоди, і цикли крові, і дихання, і добові зміни, і сезонні. І найдивніше у всьому цьому те, що між біоритмами різної тривалості існує найтонша синхронізація, кратність і узгодженість.

У цій статті ми найбільшу увагу приділимо добовому біоритму, який виражається в зміні фаз неспання – сну.

Середній добовий біоритм людини

4-5 година ранку (за реальним часом вашого географічного положення) – підготовка організму до пробудження. Поступове нарощування активності життєдіяльності.

5 година ранку – зниження вироблення мелатоніну, поступове підвищення температури тіла, наростання вироблення гормонів активності, підвищення рівня адреналіну, гемоглобіну і цукру, частішання пульсу, підвищення тиску. Все це посилюється під дією наростаючого вуличного шуму, зміни освітлення, зміни температури. Зверніть увагу, що підготовка організму до активності проходить в той час, який більшість вважає глибоким сном.

6 година ранку – вироблення наднирниками кортизолу, який також називають «гормоном пробудження». Саме в цей час і відбувається ваше фізіологічне пробудження, оптимальний час для того, щоб почати новий день, якщо спати ви лягли також відповідно до добового біоритму.

З 7 до 9 години ранку – час гімнастики, ранкових тренувань, фізичної активності. А далі вибирайте більш прийнятну для себе систему цінностей. Ортодоксальна медицина і дієтологія стверджують, що саме на той період часу має припадати Ваш сніданок. Сучасна ж біохімія і біоритмологія наполягають, що з 4 ранку до 12 дня організм проходить стадію самоочищення, тому не потрібно йому заважати в цій справі заради збереження здоров’я і не варто їсти до 12 години дня, тільки пити.

9 година ранку – висока розумова активність, хороша працездатність (але лише в тому випадку, якщо ви прокинулися вчасно. У тих, хто насилу розплющив очі о 8 годині і активно не позаймався, складно буде спостерігати високу працездатність о 9 ранку), добре працює короткочасна пам’ять. Саме час засвоєння нової інформації, не варто навантажувати себе фізично.

9-10 година – час планування і легкого відпочинку.

9-11 година – зміцнення імунітету, тому грамотні лікарі саме на цей час призначать прийом ліків, що підвищують опірність організму до хвороб.

12 година – зменште фізичні навантаження, якщо вони є. У цей час знижується і розумова активність, кров потрохи поступає до органів травлення, тому що (як йшлося вище) 12 година – оптимальний час для прийому їжі. Тонус м’язів, частота пульсу і артеріальний тиск знижуються.

13 година – обідня перерва для прихильників ортодоксальної медицини. Закінчення обіду для прихильників біоритмології.

13-15 година – відпочинок. Не просто так в південних країнах саме на цей час припадає сієста. У північних країнах, де денне сонце зовсім не таке активне і не заважає активному періоду, все ж в цей період теж знижується активність, організм зайнятий засвоєнням спожитого під час їжі.

В цьому періоді приблизно о 14 годині спостерігається мінімальна больова чутливість, тому найефективніша дія знеболювальних. Дуже зручно, наприклад, відвідати в цей час стоматолога.

15 година – максимальна активність довготривалої пам’яті.

16 година – черговий підйом працездатності.

16-19 години – висока фізична активність. Ідеальний час для занять спортом. Також висока інтелектуальна активність. Ті, хто затримуються на роботі до цього часу, зазвичай, швидко і успішно закінчують справи.

19 година – вечеря (можна трохи раніше, але не пізніше). Зберігається висока реакція і активність.

Після 20 години стабілізується психічний стан, покращується пам’ять. Після 21-ї години майже в 2 рази зростає кількість білих кров’яних тілець (підвищується імунітет), температура тіла знижується, продовжується оновлення клітин.

З 20 до 21 години – рекомендовані вечірні прогулянки, легкі фізичні вправи.

21-22 година – підготовка організму до нічного відпочинку, зниження температури тіла і тиску, сповільнення функцій організму.

22 година – імунітет знаходиться в активній фазі, щоб максимально охороняти вас під час сну. Саме о 22 годині ви повинні лягати спати. Якраз систематичне порушення біоритму веде до ослаблення організму, хвороб і психологічного дискомфорту.

22-2 година ночі – оновлення клітин організму. Схильність до депресії у тих, хто хронічно не спить в цей час доби.

3-4 години ночі – найглибший сон, найнижчий рівень гормонів активності протягом доби, найнижча температура тіла. Період, під час якого фізична активність найгірше впливає на організм.

Як бачите, біоритм – неупереджена річ. Йому байдуже до вашого робочого графіка, ваших захоплень та слабкостей. Як ви би не виправдовували свій режим, сон повинен припадати на період з 22 до 6 години. В іншому випадку ви щодня зменшуватимете власні сили.

Життя сучасної людини багато чого поставило з ніг на голову, і часто, незважаючи на наявну можливість, ми все ж в силу багаторічних звичок продовжуємо не спати в період спаду фізіологічної активності і спати в період високої активності організму, пропускаючи сприятливі моменти.

Згадайте те, з чого починалася наша стаття: організм людини – оркестр, найточніший механізм з безліччю синхронізованих функцій. І тривала злагодженість цього механізму залежить тільки від вас, від раціонального використання власних сил, від своєчасного сну та відпочинку.

Переклад Тутка за матеріалами

Залиште свій коментар

коментарів

Пов'язані статті

Close