Правила здорового способу життя: міфи чи реальність?

З’їдати п’ять порцій фруктів або овочів на день, робити за день 10 тисяч кроків, випивати не менше 8 склянок води, чистити зуби двічі на день, спати вісім годин… Принципи здорового способу життя давно і успішно описані в цифрах. Але насправді, ці цифри, як правило, абсолютно випадкові, а самі твердження – не більше, ніж мантри, якими ми переконуємо себе, що дбаємо про власне здоров’я, як можемо! Насправді, всі ці вимоги не мають відношення до реальних, науково підтвердженим висновків.

Правила здорового способу життя: міфи чи реальність?
i.dailymail.co.uk

«Більшість псевдонаукових рекомендацій щодо піклування про здоров’я, насправді, не засновані на наукових даних, – стверджує Мартін Кэрхер, професор Університету Сіті в Лондоні. – Так що не переживайте, якщо не виконуєте ці рекомендації в точності!» Давайте ж подивимося, які саме правила здорового способу життя засновані не на наукових даних, а виключно на фантазіях.

Необхідно щодня з’їдати не менше п’яти порцій фруктів і овочів

Правила здорового способу життя: міфи чи реальність?
i.dailymail.co.uk

Насправді, ця цифра – п’ять разів на день – взята зі стелі. Спочатку її придумали в 1988 році в Каліфорнії, щоб спонукати людей споживати фрукти і овочі. Нею скористалася і Всесвітня організація охорони здоров’я, яка підтвердила рекомендацію 1990 року, оскільки, на думку експертів ВООЗ, 400 грамів овочів і фруктів в день знижують ризик інсульту, серцевих нападів і деяких видів раку. Але, насправді, метою фахівців по здоров’ю було хоч якось змусити громадян регулярно додавати до їжі фрукти і овочі.

Правила здорового способу життя: міфи чи реальність?
i.dailymail.co.uk

Дійсно 5 порцій фруктів і овочів у день знижують ймовірність важких захворювань? На жаль, ні. Реальні медичні дослідження підтвердили лише одне: регулярне вживання овочів і фруктів, як правило, свідчить про більш здоровий спосіб життя, заняття спортом і відсутність шкідливих звичок, а значить, зазвичай зустрічається серед людей, які дійсно піклуються про здоров’я. У таких людей ризик розвитку, наприклад, серцевих захворювань, дійсно, нижче. Але якщо ви хочете отримати реальну користь саме від вегетаріанської дієти, майте на увазі кілька правил.По-перше, для отримання потрібних організму доз вітамінів і мінералів п’яти порцій овочів і фруктів мало. По-друге, велика кількість фруктів призводить до підвищення рівня цукру в організмі, особливо якщо намагатися замінити свіжі фрукти компотом. Так що налягайте на овочі – і не чекайте чудес!

Робіть не менше 10 тисяч кроків на день

Правила здорового способу життя: міфи чи реальність?
i.dailymail.co.uk

Не так давно професор Грег Хейгер, професор Університету Хопкінса, заявив: цифра в 10 тисяч кроків на день, прийнята на віру любителями здорового способу життя, ніяк не підтверджується науковими даними. «Якщо спроби орієнтуватися на цю цифру допомагають людям вести активний спосіб життя, це здорово, – говорить професор Марк Батт з університету Ноттінгема. – Але сама цифра ні на чому не заснована». Більше того: досі не існує жодного наукового підтвердження того, що люди, які більше рухаються і, зокрема, пересуваються пішки, мають краще здоров’я. Більш того, літнім людям і власникам хронічних захворювань надлишок руху може бути навіть шкідливий.

Правила здорового способу життя: міфи чи реальність?
i.dailymail.co.uk

Тому, якщо хочете подбати про здоров’я, краще не орієнтуйтеся на конкретні цифри, а дотримуйтесь куди більш простим правилам: краще стояти, ніж сидіти, краще йти, ніж стояти, краще бігти, ніж йти. І, зрозуміло, робіть поправки на свій вік і стан. А якщо ви заміните ходьбу вправами, гірше не буде нікому!

Не рідше одного разу на тиждень слід їсти жирну рибу

Правила здорового способу життя: міфи чи реальність?
i.dailymail.co.uk

У 1994 році британський Департамент охорони здоров’я випустив рекомендації, згідно яким, для здоров’я людині слід включати в свій раціон рибу не рідше двох разів на тиждень. На думку фахівців, така дієта забезпечує організм великою кількістю поліненасичених жирних кислот omega 3, які знижують ризик тромбоутворення і зменшують ризик смерті від серцево-судинних захворювань, особливо для чоловіків. При розрахунках фахівці ґрунтувалися на дослідженнях, які свідчили, що ризик виникнення тромбів в ескімосів і інуїтів, чия дієта заснована на жирній рибі.Однак мало хто знає, що в подальшому спроби підтвердити ці висновки зазнали невдачі.

Правила здорового способу життя: міфи чи реальність?
i.dailymail.co.uk

Сьогодні вчені стверджують: дійсно, жирні кислоти omega 3 знижують ризик утворення тромбів, але їх кількість в 1-2 порції риби на тиждень явно недостатньо для того, щоб забезпечити скільки-небудь значущі зміни. Так що вживання риби в їжу саме по собі непогано, але сподіватися на її цілющий ефект сердечникам не варто. І намагатися з усіх сил збільшити кількість omega 3 в їжі теж не треба, адже існують набагато більш дієві способи зниження ризику серцево-судинних захворювань – наприклад, фізичні вправи.

Необхідно пити не менше 1,5 літрів чистої води в день

Правила здорового способу життя: міфи чи реальність?
i.dailymail.co.uk

Про необхідність пити достатньо води говорять багато джерел, у тому числі й медичні. Британський департамент охорони здоров’я рекомендує випивати не менше 8 склянок води в день, Американський журнал епідеміології в 2002 році опублікував рекомендації, які говорять про 5 склянок в день. Експерти стверджують, що, коли людина більше п’є, вона тим самим знижує ризик захворювань серця. Не дивно, що чиста вода у великих кількостях давно стала обов’язковою складовою будь-якої дієти. Проте останнім часом фахівці все частіше змушені нагадувати любителям здорового способу життя, про те, що в залік має йти вся вода, споживана за день, у тому числі, що міститься в їжі.

Правила здорового способу життя: міфи чи реальність?
i.dailymail.co.uk

«Вісім склянок в день – це приблизна кількість, з урахуванням всієї рідини, яку ми споживаємо, – чаю, кави, супу, – говорить Сьюзан Лэнхам-Нью, професор дієтології університету Суррея. – До того ж необхідно робити поправку на об’єм тіла, рівень активності та погоду за вікном».
Так що давайте рахувати: в знежиреному молоці води приблизно 90%, а картоплі – не менше 70% і навіть у біфштексі її близько половини. Так що у значній кількості людей додавати до дієти додаткову воду абсолютно не потрібно. Тим більше, надлишок води призводить до гіпонатріємії – вимивання солей натрію з організму, що загрожує головними болями і непритомністю. «Пити окремо воду – нерозумно, адже ми і так отримуємо її звідусіль!» – говорить Мартін Кэрхер з університету Сіті.

Необхідно робити фізичні вправи хоча б по півгодини в день

Правила здорового способу життя: міфи чи реальність?
i.dailymail.co.uk

На відміну від багатьох міфів, користь фізичних вправ істинна і незаперечна. А ось скільки треба займатися? Тут думки медиків, як зазвичай, діляться. На думку британських лікарів, щоб знизити ризик розвитку важких захворювань і ранньої смерті на 20-30%, займатися потрібно не менше 150 хвилин, або 2,5 годин на тиждень. Вперше ця цифра була виведена ще в 1990 році, коли медики підрахували: 30 хвилин вправ в день сприяє спалюванню приблизно 1000 калорій, що для середньостатистичного індивіда цілком достатньо.

Правила здорового способу життя: міфи чи реальність?
i.dailymail.co.uk

А ось канадські лікарі сперечаються: на думку авторів Канадського кардіологічного журналу, цифра у 2,5 години занять у тиждень є довільною, і навіть половини цього часу буде цілком достатньо, щоб зміцнити і захистити здоров’я людини. Вчені з Університету Кентерберри, у свою чергу, заявляють: і годину в тиждень – цілком хороший показник! Професор Марк Уід попереджає: якщо люди ослаблені і літні будуть прагнути неодмінно досягти показника в півгодини активних занять у день, вони ризикують нашкодити своєму здоров’ю, а не зміцнити його!Загалом, дискусії з цього питання серед фахівців йдуть активно, а звичайний поки людина може зробити з них лише один висновок: фізичним вправам слід приділяти стільки часу, скільки вам по силам. Навіть 10 хвилин в день – відмінний показник, який принесе користь вашому здоров’ю, навіть якщо не дотягує до високих цифр суворих шанувальників фізкультури.

Жінкам потрібно 2000 калорій в день, чоловікам – 2500

Правила здорового способу життя: міфи чи реальність?
i.dailymail.co.uk

Ці цифри фігурують практично у всіх посібниках з дієтичного харчування. Між тим, вони характеризують лише одне – витрату энергії при середньостатистичній фізичній активності. Якщо ви весь день гуляєте лісом, робите генеральне прибирання або відриваєтеся вночі на дискотеці, витрачаєте енергію, а отже, і потреби у вас будуть зовсім інші. Як і в тому випадку, якщо ви вирішили провести вихідний день, ліниво валяючись в ліжку. «При низькій активності, а також з віком, потреба в калоріях знижується», – говорить професор Лэнхам-Нью.Так що скрупульозний підрахунок калорій має сенс лише в тому випадку, якщо ви підходите до нього індивідуально, з урахуванням вашої ваги, швидкості метаболізму і активності, не забуваючи робити практично щоденні «поправки на реальність». А необхідну кількість калорій для вас повинен індивідуально розрахувати дієтолог. Керуватися середньостатистичними цифрами тут марно.

Фото заголовку fishki.net
За матеріалами fishki.net

Залиште свій коментар

коментарів

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Close