Правила здорового способу життя: міфи чи реальність?

1

З’їдати п’ять порцій фруктів або овочів на день, робити за день 10 тисяч кроків, випивати не менше 8 склянок води, чистити зуби двічі на день, спати вісім годин… Принципи здорового способу життя давно і успішно описані в цифрах. Але насправді, ці цифри, як правило, абсолютно випадкові, а самі твердження – не більше, ніж мантри, якими ми переконуємо себе, що дбаємо про власне здоров’я, як можемо! Насправді, всі ці вимоги не мають відношення до реальних, науково підтвердженим висновків.

Правила здорового способу життя: міфи чи реальність?
i.dailymail.co.uk

«Більшість псевдонаукових рекомендацій щодо піклування про здоров’я, насправді, не засновані на наукових даних, – стверджує Мартін Кэрхер, професор Університету Сіті в Лондоні. – Так що не переживайте, якщо не виконуєте ці рекомендації в точності!» Давайте ж подивимося, які саме правила здорового способу життя засновані не на наукових даних, а виключно на фантазіях.

Необхідно щодня з’їдати не менше п’яти порцій фруктів і овочів

Правила здорового способу життя: міфи чи реальність?
i.dailymail.co.uk
реклама

Насправді, ця цифра – п’ять разів на день – взята зі стелі. Спочатку її придумали в 1988 році в Каліфорнії, щоб спонукати людей споживати фрукти і овочі. Нею скористалася і Всесвітня організація охорони здоров’я, яка підтвердила рекомендацію 1990 року, оскільки, на думку експертів ВООЗ, 400 грамів овочів і фруктів в день знижують ризик інсульту, серцевих нападів і деяких видів раку. Але, насправді, метою фахівців по здоров’ю було хоч якось змусити громадян регулярно додавати до їжі фрукти і овочі.

Правила здорового способу життя: міфи чи реальність?
i.dailymail.co.uk

Дійсно 5 порцій фруктів і овочів у день знижують ймовірність важких захворювань? На жаль, ні. Реальні медичні дослідження підтвердили лише одне: регулярне вживання овочів і фруктів, як правило, свідчить про більш здоровий спосіб життя, заняття спортом і відсутність шкідливих звичок, а значить, зазвичай зустрічається серед людей, які дійсно піклуються про здоров’я. У таких людей ризик розвитку, наприклад, серцевих захворювань, дійсно, нижче. Але якщо ви хочете отримати реальну користь саме від вегетаріанської дієти, майте на увазі кілька правил.По-перше, для отримання потрібних організму доз вітамінів і мінералів п’яти порцій овочів і фруктів мало. По-друге, велика кількість фруктів призводить до підвищення рівня цукру в організмі, особливо якщо намагатися замінити свіжі фрукти компотом. Так що налягайте на овочі – і не чекайте чудес!

Робіть не менше 10 тисяч кроків на день

Правила здорового способу життя: міфи чи реальність?
i.dailymail.co.uk

Не так давно професор Грег Хейгер, професор Університету Хопкінса, заявив: цифра в 10 тисяч кроків на день, прийнята на віру любителями здорового способу життя, ніяк не підтверджується науковими даними. «Якщо спроби орієнтуватися на цю цифру допомагають людям вести активний спосіб життя, це здорово, – говорить професор Марк Батт з університету Ноттінгема. – Але сама цифра ні на чому не заснована». Більше того: досі не існує жодного наукового підтвердження того, що люди, які більше рухаються і, зокрема, пересуваються пішки, мають краще здоров’я. Більш того, літнім людям і власникам хронічних захворювань надлишок руху може бути навіть шкідливий.

Правила здорового способу життя: міфи чи реальність?
i.dailymail.co.uk

Тому, якщо хочете подбати про здоров’я, краще не орієнтуйтеся на конкретні цифри, а дотримуйтесь куди більш простим правилам: краще стояти, ніж сидіти, краще йти, ніж стояти, краще бігти, ніж йти. І, зрозуміло, робіть поправки на свій вік і стан. А якщо ви заміните ходьбу вправами, гірше не буде нікому!

Не рідше одного разу на тиждень слід їсти жирну рибу

Правила здорового способу життя: міфи чи реальність?
i.dailymail.co.uk

У 1994 році британський Департамент охорони здоров’я випустив рекомендації, згідно яким, для здоров’я людині слід включати в свій раціон рибу не рідше двох разів на тиждень. На думку фахівців, така дієта забезпечує організм великою кількістю поліненасичених жирних кислот omega 3, які знижують ризик тромбоутворення і зменшують ризик смерті від серцево-судинних захворювань, особливо для чоловіків. При розрахунках фахівці ґрунтувалися на дослідженнях, які свідчили, що ризик виникнення тромбів в ескімосів і інуїтів, чия дієта заснована на жирній рибі.Однак мало хто знає, що в подальшому спроби підтвердити ці висновки зазнали невдачі.

Правила здорового способу життя: міфи чи реальність?
i.dailymail.co.uk

Сьогодні вчені стверджують: дійсно, жирні кислоти omega 3 знижують ризик утворення тромбів, але їх кількість в 1-2 порції риби на тиждень явно недостатньо для того, щоб забезпечити скільки-небудь значущі зміни. Так що вживання риби в їжу саме по собі непогано, але сподіватися на її цілющий ефект сердечникам не варто. І намагатися з усіх сил збільшити кількість omega 3 в їжі теж не треба, адже існують набагато більш дієві способи зниження ризику серцево-судинних захворювань – наприклад, фізичні вправи.

Необхідно пити не менше 1,5 літрів чистої води в день

Правила здорового способу життя: міфи чи реальність?
i.dailymail.co.uk

Про необхідність пити достатньо води говорять багато джерел, у тому числі й медичні. Британський департамент охорони здоров’я рекомендує випивати не менше 8 склянок води в день, Американський журнал епідеміології в 2002 році опублікував рекомендації, які говорять про 5 склянок в день. Експерти стверджують, що, коли людина більше п’є, вона тим самим знижує ризик захворювань серця. Не дивно, що чиста вода у великих кількостях давно стала обов’язковою складовою будь-якої дієти. Проте останнім часом фахівці все частіше змушені нагадувати любителям здорового способу життя, про те, що в залік має йти вся вода, споживана за день, у тому числі, що міститься в їжі.

Правила здорового способу життя: міфи чи реальність?
i.dailymail.co.uk

«Вісім склянок в день – це приблизна кількість, з урахуванням всієї рідини, яку ми споживаємо, – чаю, кави, супу, – говорить Сьюзан Лэнхам-Нью, професор дієтології університету Суррея. – До того ж необхідно робити поправку на об’єм тіла, рівень активності та погоду за вікном».
Так що давайте рахувати: в знежиреному молоці води приблизно 90%, а картоплі – не менше 70% і навіть у біфштексі її близько половини. Так що у значній кількості людей додавати до дієти додаткову воду абсолютно не потрібно. Тим більше, надлишок води призводить до гіпонатріємії – вимивання солей натрію з організму, що загрожує головними болями і непритомністю. «Пити окремо воду – нерозумно, адже ми і так отримуємо її звідусіль!» – говорить Мартін Кэрхер з університету Сіті.

Необхідно робити фізичні вправи хоча б по півгодини в день

Правила здорового способу життя: міфи чи реальність?
i.dailymail.co.uk

На відміну від багатьох міфів, користь фізичних вправ істинна і незаперечна. А ось скільки треба займатися? Тут думки медиків, як зазвичай, діляться. На думку британських лікарів, щоб знизити ризик розвитку важких захворювань і ранньої смерті на 20-30%, займатися потрібно не менше 150 хвилин, або 2,5 годин на тиждень. Вперше ця цифра була виведена ще в 1990 році, коли медики підрахували: 30 хвилин вправ в день сприяє спалюванню приблизно 1000 калорій, що для середньостатистичного індивіда цілком достатньо.

Правила здорового способу життя: міфи чи реальність?
i.dailymail.co.uk

А ось канадські лікарі сперечаються: на думку авторів Канадського кардіологічного журналу, цифра у 2,5 години занять у тиждень є довільною, і навіть половини цього часу буде цілком достатньо, щоб зміцнити і захистити здоров’я людини. Вчені з Університету Кентерберри, у свою чергу, заявляють: і годину в тиждень – цілком хороший показник! Професор Марк Уід попереджає: якщо люди ослаблені і літні будуть прагнути неодмінно досягти показника в півгодини активних занять у день, вони ризикують нашкодити своєму здоров’ю, а не зміцнити його!Загалом, дискусії з цього питання серед фахівців йдуть активно, а звичайний поки людина може зробити з них лише один висновок: фізичним вправам слід приділяти стільки часу, скільки вам по силам. Навіть 10 хвилин в день – відмінний показник, який принесе користь вашому здоров’ю, навіть якщо не дотягує до високих цифр суворих шанувальників фізкультури.

Жінкам потрібно 2000 калорій в день, чоловікам – 2500

Правила здорового способу життя: міфи чи реальність?
i.dailymail.co.uk

Ці цифри фігурують практично у всіх посібниках з дієтичного харчування. Між тим, вони характеризують лише одне – витрату энергії при середньостатистичній фізичній активності. Якщо ви весь день гуляєте лісом, робите генеральне прибирання або відриваєтеся вночі на дискотеці, витрачаєте енергію, а отже, і потреби у вас будуть зовсім інші. Як і в тому випадку, якщо ви вирішили провести вихідний день, ліниво валяючись в ліжку. «При низькій активності, а також з віком, потреба в калоріях знижується», – говорить професор Лэнхам-Нью.Так що скрупульозний підрахунок калорій має сенс лише в тому випадку, якщо ви підходите до нього індивідуально, з урахуванням вашої ваги, швидкості метаболізму і активності, не забуваючи робити практично щоденні «поправки на реальність». А необхідну кількість калорій для вас повинен індивідуально розрахувати дієтолог. Керуватися середньостатистичними цифрами тут марно.

Фото заголовку fishki.net
За матеріалами fishki.net

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залиште свій коментар

коментарів

реклама
реклама