Ми з’ясували, скільки шкоди насправді завдають різні види куріння

Про те, чим загрожує організму куріння, можна прочитати на будь-який пачці цигарок. Тому багато курців, які не бажають повністю відмовлятися від шкідливої звички, шукають альтернативу: електронні сигарети, вейп, кальян. Але чи такі безпечні ці види куріння?

ТУТКА в TELEGRAM – не пропустіть найцікавіше

Ми в Тутка вирішили розібратися в цьому запитанні і хочемо поділитися результатами.

Цигарки

Те, що ми звикли називати цигаркою, в тютюновій індустрії і в документах Всесвітньої організації охорони здоров’я називають СДН, тобто «система доставки нікотину». Нікотин, чадний газ, ацетон, арсен, метан, полоній… І це зовсім не урок хімії, а вміст однієї-єдиної цигарки. Дослідники підрахували, що цигарковий дим містить 7 357 хімічних сполук різних класів.

Наприклад, тютюновий дим складається з чадного газу, який, потрапляючи до крові, утворює міцний зв’язок з гемоглобіном. Через це у курця настає кисневе голодування. Для тих, хто постійно палить, будь-яке фізичне навантаження стає справжнім випробуванням.

Середня кількість викурених цигарок на людину.

Варто також пам’ятати і про те, що:

  • 2 пачки цигарок містять смертельну дозу нікотину. Це означає, що викуривши таку кількість за один раз, можна телефонувати до реанімації.
  • Пачка цигарок на день – це близько 500 рентген опромінення за рік.
  • Після затяжки нікотин потрапляє до головного мозку через 7 секунд. Він викликає спазм судин, звідси порушення забезпечення тканин киснем.

«Легкі» цигарки

«Легкі» цигарки називають найменш шкідливими, але це зовсім не так. Так, в них зменшений вміст смол і нікотину. Але не це головні показники шкоди, адже є ще інші, які на жаль, на упаковці не вказуються. У «легких» цигарках зберігається дуже висока концентрація специфічних нітрозамінів – так називаються канцерогени, які містяться не в смолі, а в самому тютюні.

Одна група канцерогенів контролюється, а друга залишається без нагляду – на це і розраховує виробник.

Крім того, організм курця вимагає своєї дози нікотину і якщо в цигарці його менше, ніж ви звикли, ви просто викурите ще і купите не одну, а дві упаковки цигарок.

Сигари

Головним аргументом на користь сигар називають те, що на вулиці їх не покуриш і що вони додають образу чоловіка статусу. Так, сигари дійсно курять рідше, ніж цигарки. Але в одній сигарі при цьому міститься стільки тютюну і шкідливих речовин, скільки в цілій пачці звичайних цигарок.

Отже, ви робите вибір між великою дозою отрути, але рідше або меншими, але частіше.

Після численних перевірок з’ясувалося, що сигарний дим є лідером з мутагенності. Канадські токсикологи встановили, що сигари за цим показником в 2,42 рази перевершили цигарки.

Самокрутки

Самокрутки – це ті ж цигарки: відмінності між ними мінімальні. Те, що ви самостійно «збираєте» свою цигарку з напівфабрикатів, шкоду від процесу паління не зменшує. Чадний газ, нікотин і аміак – список шкідливих речовин, що нічим не відрізняється від звичайної цигарки.

Більш того, як повідомляють новозеландські вчені з університету міста Отаго (University of Otago), самокрутки можуть бути набагато шкідливішими, ніж їх класичні побратими.

Порівняльний аналіз компонентів тютюну звичайних цигарок і самокруток показав, що в сигаретах міститься близько 0,5% різних шкідливих добавок, а в фасованому тютюні часом до 18%.

Трубка

Трубку курять, зазвичай, не взатяг, лише пускають дим в рот, смакують і видихають. І незважаючи на це, основна діюча речовина, що викликає звикання – нікотин, все ж засвоюється організмом, нехай навіть і в меншій кількості.

Для куріння трубок часто використовують тютюн з сировини високої якості, який кращий за цигарки. Крім того, при курінні немає цигаркового паперу і клею, продукти горіння яких також завдають шкоди.

І разом з тим основні токсичні компоненти, отруйні для людського організму, повністю ідентичні як в сигаретах, так і в трубці. Всі тютюнові дими містять канцерогени. І при тлінні чистого тютюну всередині тютюнової камери найшкідливіше дихати цим тютюновим димом.

Електронні цигарки

Основним завданням електронної цигарки було позбавлення курця від шкідливої звички шляхом заміни гіркого диму на ароматну пару. Завзяті курці вибирають рідину з вмістом нікотину і поступово зменшують її дозування при палінні.

І в той же час аналіз крові та сечі у любителів електронних цигарок показав, що на них так само впливають нітрозаміни і токсичні полімери. Нікотин, який в них міститься, викликає звикання і є сильним нейротоксином.

Вейп

«Вейп, безсумнівно, менш небезпечний, ніж куріння звичайної цигарки, – говорить Стентон Гланц (Stanton Glantz), науковий співробітник каліфорнійського університету (University of California). – Принаймні тому, що електронні цигарки створюють пару, а не дим, отож курець вдихає менше нікотину, ніж міг би».

Але навіть якщо ви і вибираєте безнікотинову рідину, це не означає, що вашому організму це буде корисно.

Основними компонентами будь-якої рідини для вейпу є пропіленгліколь і гліцерин. Вчені з’ясували, що під час нагрівання вони розкладаються і це призводить до вивільнення таких токсичних речовин, як формальдегід і акролеїн. Формальдегід чинить негативний вплив на нервову систему, а акролеїн подразнює слизові оболонки дихальних шляхів і очей.

Під час нагрівання спіралі вейпа утворюється дрібнодисперсна пара. Ця пара легко вдихається і не обпікає дихальних шляхів. Однак ж при надмірному нагріванні частинки рідини електронних цигарок осідають в легенях людини. Саме в цьому аспекті і полягає головна шкода вейпа.

Кальян

Реклама кальяну запевняє нас, що він є одним з найбезпечніших способів куріння. Нас переконують, що всі шкідливі домішки фільтруються водою, кальянний тютюн тліє, а не горить, відповідно, в дим не потрапляють нікотин і всі шкідливі речовини.

Однак, дим кальяну навіть після проходження через водяний фільтр має в своєму складі велику кількість токсинів – і важкі метали, і канцерогени.

Вчені з Азії та Африки з’ясували, що дим, незважаючи на проходження його через охолоджувальну рідину в кальяні, все одно не спадає до безпечної температури. Продукти горіння тютюну нагріваються до 400 °С, просто не встигають охолонути, проходячи через колбу з водою і трубку. Вдихаючи занадто гарячі потоки диму, ми спалюємо мікроволосинки на нашій гортані, роблячи простішим потрапляння надалі пилу і шкідливих речовин з повітря до легень.

Американські вчені пішли далі та провели біохімічні дослідження слини і сечі. З’ясувалося, що склад крові у людей з пристрастю до тютюну і у курців кальяну приблизно однаковий. І у тих, і у інших підвищений вміст монооксиду вуглецю і похідних нікотину. Значна різниця виявилася у групи людей, які вживали безнікотиновий тютюн. Їх показники виявилися близькі до норми.

Наше дослідження лише в черговий раз доводить, що все добре в міру і не варто нічим, навіть на перший погляд безпечним, зловживати. Адже одна з найголовніших людських цінностей – це здоров’я.

Переклад Тутка за матеріалами

Залиште свій коментар

коментарів

Пов'язані статті

Back to top button
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker