Коли тіло спрагле води: несподівані ознаки зневоднення

Ви колись були настільки зайняті, що нехтували випити хоча б ковток або два води протягом тривалого періоду часу, а потім раптом розуміли, що Ви маєте потребу в великій кількості рідини? Забезпечуючи водою організм, коли він повідомляє, що Вас мучить спрага, Ви часто допоможете запобігти зневодненню.

 Як правило, фізіологічний механізм спраги Вашого організму спрацьовує до того, як він зневоднюється, що дає можливість поповнити водні запаси, поки не стало надто пізно.

ТУТКА в TELEGRAM – не пропустіть найцікавіше

Зневоднення організму призводить до втоми, дратівливості і нездужань.

Однак існують деякі винятки з цього правила – літні люди і маленькі діти особливо ризикують бути зневодненими. За оцінками, від 20 до 30 відсотків літніх людей зневоднені, часто через позбавлення води і через те, що люди, за своєю природою, мають більш низький обсяг води в своєму тілі під час старіння. Немовлята і діти також можуть швидко зневоднюватися, особливо, якщо вони хворіють і страждають від блювоти або діареї.

В одному дослідженні навіть йшлося, що більше половини американських дітей зневоднені, а близько чверті не п’ють воду щодня. Серед здорових дорослих Національна академія наук зробила висновок: «Переважна більшість здорових людей належним чином задовольняють свої щоденні потреби в гідратації, дозволяючи спразі бути їхнім провідником».

Однак, якщо Ви ігноруєте свою спрагу або не п’єте достатньо води під час спекотної погоди, особливо під час тренувань, досить легко втратити водний баланс і здивуватися несподіваними ознаками і симптомами.

Чому Ваше тіло потребує води

Ваше тіло складається приблизно із 42 літрів (44,4 кварти) води, на частку яких припадає від 50 до 70 відсотків ваги Вашого тіла. Ваша кров – це 85 відсотків води, ваші м’язи – 80 відсотків води, ваш мозок – 75 відсотків води і навіть ваші кістки – 25 відсотків води, що сигналізує про важливість цієї рідини для Вашого здоров’я. Отож, що відбувається, якщо Ви не споживаєте достатньо рідини? 

Фактор ризику № 1 для каменів у нирках – це недостатнє споживання кількості води. Більше того, існують деякі дослідження, які свідчать про те, що достатній рівень споживання рідини пов’язаний з меншим ризиком розвитку деяких видів раку, таких ,як рак сечового міхура або рак товстої і прямої кишки.

Навіть ризик ішемічної хвороби серця із смертельними наслідками безпосередньо пов’язаний зі споживанням води. При цьому дослідженні жінки, які випивали п’ять або більше склянок води на день, зменшували ризик на 41 відсоток у порівнянні з жінками, які пили менше. Тим часом чоловіки скоротили свій ризик на 54 відсотки.

Ваше тіло також потребує води для кровообігу, обміну речовин, регулювання температури тіла і виведення відходів. Якщо Ви зневоднені, навіть мінімально, Ваш настрій і когнітивна функція також можуть постраждати. 

У дослідженні, проведеному з 25 жінками, доведено, що ті, хто страждав від 1,36 відсотків дегідратації, відчували погіршення настрою, дратівливість, головні болі і більш низьку концентрацію, а завдання, які вони мали виконати, були складнішими для них.

Коли Ви не п’єте достатньо води, ви також можете становити небезпеку на дорозі. Згідно з дослідженням, опублікованим в журналі «Фізіологія і поведінка», доводиться, що зневоднені водії в два рази перевищують кількість помилок під час двогодинної їзди в порівнянні з «напоєними» водіями.

Як Ваше тіло реагує на занадто маленьку кількість води

Ваше тіло працює оптимально, коли воно одержує достатньо рідини, тоді як негативні біологічні зміни відбуваються, коли рідина відсутня. Коли Ви зневоднені, рідина мозкової тканини зменшується, що призводить до змін обсягу мозку.

Ваша кров також стає густішою і менше циркулює, що може привести до м’язових спазмів, а також змусити Ваші нирки утримувати воду, тому частота сечовипускань зменшиться.

Крім того, за словами Тобі Мюнделя, старшого викладача спорту і фізичних вправ, університет Мессі, Нова Зеландія:

“Чим щільнішої і більшої концентрації стає ваша кров, тим важчим для серцево-судинної системи стає компенсувати збільшення серцевого ритму для підтримки артеріального тиску.

Коли Ваше зневоднене тіло ‘тужиться’, наприклад, під час тренування або в умовах теплового навантаження, ризик виснаження або колапсу збільшується. Це може призвести до того, що Ви втратите свідомість, наприклад, в момент занадто різкого підйому.

Брак води також перешкоджає спробам організму регулювати температуру, що може викликати гіпертермію (температура тіла значно перевищує норму). На клітинному рівні відбувається «ущільнення», оскільки вода ефективно запозичується для підтримки інших запасів, таких, як кров. Мозок відчуває це і призводить до підвищеного відчуття спраги”.

Мюндель рекомендує відстежувати вагу тіла, щоб контролювати рівень гідратації. Зранку, як тільки Ви встаєте з ліжка, зважуйте себе три ранки поспіль, а потім підрахуйте середнє значення ваги. Це ваша звичайна базова вага, і ви повинні залишатися в межах 1 відсотку від цього, якщо Ви в повній мірі забезпечені водою (за умови, що інші фактори не вплинули на вашу вагу).

Несподівані ознаки зневоднення

Коли Ваше тіло зневоднене, нестача води може проявлятися в несподіваних ознаках та симптомах, в тому числі:

1. Неприємний запах з рота: слина антибактеріальна, але коли ви зневоднені, кількість слини в роті зменшується. Це дозволяє процвітати бактеріям, які викликають запах.

2. Тяга до солодкого: спрага може замаскуватися під голод. Багато людей тягнуться до перекусу, в той час як насправді вони хочуть пити. Тяга до солодкого особливо поширена, коли ви зневоднені, тому що ваша печінка, яка вивільняє накопичену глюкозу, вимагає для цього води. Крім того, Емі Гудсон, спортивний дієтолог Далласа Ковбойз, сказала для журналу Здоров’я: “Коли ви тренуєтеся в зневодненому стані, Ви використовуєте більше глікогену (накопичений вуглевод), тим самим швидше зменшуючи свої запаси”.

3. Спортивний спад: якщо Ви перебуваєте в самому розпалі тренування, зниження ваги тіла на 2 відсотки через втрату води може привести до зниження продуктивності до 10 відсотків, за словами Гудсон.

4. Зниження пильності і підвищення втоми: у дослідженні, проведеному в 2013 році, 20 здорових жінок у віці близько 25 р були позбавлені всіх напоїв протягом 24 годин. Хоча за біологічними параметрами (сеча, кров і слина) клінічних порушень не спостерігалося, спрага і серцевий ритм збільшувалися, а сечовипускання різко скорочувалася (і сеча ставала темнішою).

Що стосується впливу на настрій, автори зазначили: “значні наслідки [нестачі рідини] на настрій мали зниження бадьорості і підвищена сонливість, втома і розгубленість”. Інші дослідження продемонстрували, що рівень зневоднення всього на 1 відсоток може мати негативний вплив на когнітивні характеристики.

5. Озноб: якщо Ви відчуваєте холод без причини, це може бути причиною того, що Вам потрібно випити води. Коли Ви зневоднені, Ваше тіло обмежує приплив крові до шкіри, що може змусити відчути холод.

6. Закрепще один наслідок того, що Ви не п’єте достатньої кількості води, так як Ваше тіло фактично витягує воду з вашого стільця, щоб компенсувати те, чого ви не приймаєте. Це, в свою чергу, робить ваш стілець більш сухим, жорсткішим і важчим для проходу.

Інші симптоми помірного і сильного зневоднення включають:

Зневоднення організму зі слабким або помірним ступенем:

 • Сухий, липкий рот
 • Сонливість або втома
 • Суха шкіра
 • Головний біль
 • Переднепритомний стан
 • Запаморочення
 • Мало або відсутність сліз під час плачу
 • Мінімальна кількість сечі
 • Суха, холодна шкіра
 • М’язові спазми

Сильне зневоднення 

 • Сильна спрага
 • Дратівливість і плутанина
 • Запалі очі
 • Суха шкіра, яка не повертає форму назад, коли ви її стискаєте
 • Низький кров’яний тиск
 • Пришвидшене серцебиття
 • Посилене дихання
 • Відсутність сліз під час плачу
 • Лихоманка
 • Мала кількість або відсутність сечовипускання і будь-який колір сечі, який темніший за звичайний
 • У серйозних випадках біла гарячка або втрата свідомості

Скільки води достатньо для нас?

Існує досить багато суперечок про те, скільки води необхідно випивати середньостатистичній людині, щоб залишатися здоровою. Ймовірно, ви чули рекомендацію випивати вісім склянок (скорочено відома як 8×8) води на день, щоб залишатися здоровими і це часто називають науковим фактом.

Однак це не так просто, адже багато факторів впливають на те, скільки води вам потрібно, починаючи від вашого віку і стану здоров’я і, закінчуючи рівнем Вашої активності і клімату.

Крім того, в огляді, опублікованому в американському журналі фізіології, доктор Хайнц Валтін з Дартмутської медичної школи не знайшов наукової основи для правила 8×8, яке абсолютно справедливо описується як міф. Валтін також розвіяв деякі міфи про фактичне споживання води, такі як не пити, поки вам не захочеться, тому що на той час Ви вже будете зневоднені.

Як сказав Валтін, “Спрага настільки чутлива, швидка і точна, що важко собі уявити, як еволюційний розвиток залишив нас з хронічним дефіцитом води, який повинен бути компенсований за рахунок вимушеного споживання рідини». У кінцевому рахунку, Вам не потрібно загрузнути, намагаючись визначити точну кількість води, необхідну Вашому організму або обчислити, скільки склянок Ви спожили за день. 

У цьому немає необхідності, тому що ваше тіло повідомить вам про це. Просте використання спраги в якості гіда для того, скільки води вам потрібно випити – це простий спосіб допомогти щодня задовольняти Ваші індивідуальні потреби. Ви також можете використовувати колір своєї сечі в якості перевірки. 

Якщо вона мутного, темно-жовтого кольору, ви ймовірно, не п’єте достатньої кількості води. Колір блідої соломи або світло-жовтий колір, зазвичай, вказують на достатню гідратацію.

Якщо ваша сеча блідого відтінку або якщо ви не ходили в туалет протягом декількох годин, це теж свідчить про те, що ви недостатньо п’єте води. (Виходячи з результатів декількох різних досліджень, здорова людина ходить в туалет в середньому близько семи або восьми разів на день).

Якщо ви знаєте, що схильні ігнорувати свою спрагу і не пити, коли ваше тіло сигналізує про це, тоді було б розумно приділяти більше уваги і завжди знаходити час, щоб випити води, коли вам цього хочеться.

У немовлят і дітей процес виявлення зневоднення може бути більш складним, але якщо ви бачите ці симптоми, ви можете припустити, що ваша дитина зневоднена і повинна негайно звернутися за медичною допомогою:

Запале тім’ячко на голові

 • Мало або відсутність сліз, коли вони плачуть
 • Сухість в роті
 • Занадто мало мокрих підгузків
 • Сонливість
 • Пришвидшене дихання.

Фото з відкритих джерел
Переклад Тутка за матеріалами

Залиште свій коментар

коментарів

Пов'язані статті

Back to top button
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker