Чому зуби стають чутливими і що з цим робити?

З чутливістю зубів зустрічалися, мабуть, всі. Надкусив кисле яблуко або, наприклад, ковтнув солодкий гарячий чай — і щелепи розносить від різкого болю. Найприкріше, що ретельна гігієна порожнини рота і регулярне відвідування стоматолога зовсім не є страховкою від напасті.

Що таке чутливість зубів?

Медики називають цей вид різкого болю гіперестезією (гіперчутливістю) зубів. Всупереч поширеній думці, чутливою стає не зубна емаль, а розташований під нею більш пухкий шар — дентин.

Дентин буквально пронизаний найтоншими мікротрубками, в яких проходять нервові закінчення. Поки ці мікротрубки закриті, закупорені емаллю, дискомфорту не виникає. Але, якщо емаль серйозно зношується або на ній з’являються маленькі тріщинки, нервові закінчення оголюються. Будь-який подразник викликає гострий біль.

Ставитися до цього симптому варто серйозно. Інакше досить скоро можна виявити у себе карієс, який швидко розвивається. Крім того, чутливість зубів може бути симптомом серйозних проблем зі здоров’ям.

Чому зуби стають чутливими?

Карієс, пародонтоз, тріщинки на зубній емалі — ці причини на поверхні, з ними все зрозуміло. Однак трапляється, що гіперестезія виникає і при абсолютно цілих, міцних, доглянутих зубах. Чому? Є багато варіантів.

1. Ви занадто часто користуєтеся ополіскувачем для рота

Безумовно, свіже дихання — це важливо. Але, зловживаючи полосканнями, ви ризикуєте зменшити товщину зубної емалі. Річ в тому, що подібні гігієнічні засоби часто містять кислоти. Якщо жити не можете без полоскань, то попросіть стоматолога підібрати вам максимально нейтральний продукт.

2. Ви обожнюєте частування з відчутною кислинкою

Ні, мова навіть не про те, щоб закушувати лимони лаймами. Часто достатньо бути любителем лимонаду, мандаринів, цитрусових фрешів, льодяників та інших на перший погляд невинних ласощів, у яких міститься доза вже згаданих вище кислот.

Товщина зубної емалі і чутливість нервових закінчень — фактори індивідуальні. І якщо особисто вам не пощастило мати на зубах і нервах броню, гіперестезія може навідатися до вас раніше, ніж ви думаєте.

3. Ви вибілили зуби

У цієї процедури є широкий спектр протипоказань, а проводити її повинен тільки по-справжньому досвідчений медик. Але часто в гонитві за білозубою посмішкою цими тезами нехтують. Наслідки, на жаль, досить болісні.

4. У вас неправильний прикус

У дитинстві і юності цей фактор може не завдавав проблем. Але з віком неправильний прикус стає причиною прискореного зношення зубів. Емаль робиться все тоншою, а гіперестезія — все ближчою. Тому прикус потрібно скорегувати при першій же можливості.

5. У вас є певні шкідливі звички

Наприклад, гризете нігті або скрипите зубами. Все це призводить до утворення на емалі мікротріщин, які відкривають різним подразникам доступ до дентину.

6. У вас проблеми з яснами

З віком зношуються не тільки зуби, але і ясна: вони відступають від зубів, оголюючи їх коріння. На коренях ж немає міцного шару емалі, тому вони набагато чутливіші, ніж зовнішня частина зубів. Також ясна можуть відступати через зубний камень або куріння.

7. У вас серйозні проблеми зі здоров’ям

Якщо підвищену чутливість демонструє не один зуб, а відразу декілька, це може бути ознакою діабету.

Деякі складники для чутливих зубів можуть знижувати вироблення гормонів щитовидної залози. Тому до початку лікування важливо виключити ендокринні захворювання.

Також гіперестезія — поширений симптом таких захворювань, як рефлюкс-езофагіт, що супроводжується печією і кислотною відрижкою, або булімією.

Як зменшити чутливість зубів?

Якщо гіперчутливість у вашому випадку вже переросла стадію «рідко-рідко та трапляється» і стала причиною регулярного дискомфорту, не варто сподіватися на бабусині рецепти. Ні прийом товченої яєчної шкаралупи, ні полоскання рота сольовим розчином пошкоджену емаль не відновлять.

Полоскання рота теплим молоком або відваром ромашки може зменшити біль, покривши плівкою мікротріщинки на емалі. Але цього захисту вистачить до першого чищення зубів або пиття води.

Тому не витрачайте час і йдіть до стоматолога. Цей фахівець володіє достатньою кваліфікацією, щоб ідентифікувати або виявити основні причини гіперестезії. Залежно від результатів обстеження, дантист порекомендує вам одну або декілька наступних процедур.

1. Покрити зуби стоматологічним лаком

Лак закриє мікротріщинки в емалі і порожнечі в дентинних канальцях, перекривши доступ подразників до нервових закінчень. Такі лаки виробляються на основі фторидів, які зміцнюють зубну емаль, а процедура називається фторуванням.

2. Нанести герметики і наповнювачі

Це більш щільні, ніж лак, препарати. Їх застосовують для покриття відкритих коренів зубів.

3. Використати спеціальні накладки на зуби

Вони допоможуть в тому випадку, якщо ви скрипите зубами вночі. Стоматолог виготовить модель ваших зубів (своєрідну «вставну щелепу»), яку ви зможете одягати на ніч. Це знизить тиск на емаль і в підсумку зменшить чутливість.

4. Перейти на зубну пасту для чутливих зубів

В таких засобах містяться спеціальні речовини, які не тільки зміцнюють зубну емаль, але і знижують чутливість дентину. Якій марці пасти віддати перевагу, вам порадить стоматолог.

І, зрозуміло, будьте ніжніші з зубами. Не варто зловживати жорсткими щітками, енергійним чищенням і пастами для відбілювання: в них містяться абразивні елементи, які стираюють настільки важливу емаль.

За матеріалами

Залиште свій коментар

коментарів

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Close