9 міфів, з-за яких ми так і не зрозуміли, що ж таке шизофренія

Жодне захворювання не оповите таким таємничим і містичним ореолом, як шизофренія. На жаль, це породжує неймовірну кількість диких помилок. Ну, а ми пропонуємо дізнатися правду: по-перше, це цікаво, а по-друге, домисли ускладнюють життя самих хворих, які заважають їм соціалізуватися і змушують соромитися своєї хвороби.

Наостанок Тутка приберіг найцікавіше — про те, як все-таки розпізнати цю хворобу і чи варто вірити в цьому плані інтернет-тестам.

ТУТКА в TELEGRAM – не пропустіть найцікавіше

Міф № 1. Основна ознака шизофренії — роздвоєння особистості

Назва хвороби перекладається як «роздвоєння розуму» і за цим обов’язково стоїть роздвоєння саме особистості. Тобто, не всі шизофреніки чують голоси або стають вмістилищем для декількох осіб.

Це роздвоєння може стосуватися, наприклад, емоції: людина може ненавидіти щось всією душею, а через 5 хвилин змінити гнів на милість. Або оплакувати загиблу акваріумну рибку, але залишатися байдужою до смерті близької людини.

Міф № 2. Шизофренія — рідкісна хвороба

Насправді нею хворіє приблизно 1 % населення, що не так вже й мало. Взяти, наприклад, гемофілію, яка у багатьох на слуху. Її найпоширеніший різновид, гемофілія, яка вражає одного з 5 000 або навіть 10 000 чоловіків. У випадку з шизофренією на кожну 1 000 осіб припадає приблизно 5 випадків хвороби.

Міф № 3. Люди з шизофренією непередбачувані, що робить їх небезпечними для суспільства

Байка, в яку ми віримо завдяки голлівудським фільмам. Шизофреніки не агресивніші, ніж будь-хто з нас і часто вони стають жертвами, а не агресорами.

Деякі шизофреніки відрізняються антисоціальною поведінкою, але вона нормалізується за допомогою препаратів.

Міф № 4. Найстрашніше при шизофренії — галюцинації та марення

Так, саме галюцинації та марення найчастіше стають причиною дивної поведінки людини і звернення до психіатра.

Але галюцинації в наш час лікуються відносно легко через великий вибір ефективних препаратів — антипсихотиків. Основна проблема для хворих полягає в симптомах, які називають негативними: це зниження будь-якої активності, небажання спілкуватися, відсутність емоцій і вегетативні розлади. Із-за них людині складно контактувати з людьми, підтримувати дружбу і працювати.

Міф № 5. Лише шизофреніки чують голоси

Якщо ви іноді чуєте голоси в голові, це нормально, такі слухові галюцинації відвідують від 5 до 15 % дорослих людей, а може, й більше, так як деякі не признаються в цьому з-за страху, що їх визнають божевільними. Особливо, часто це буває при перевтомі, стресі й перед відходом до сну.

Міф № 6. Шизофренія — це вирок на все життя

Тут, як пощастить. Звичайно, є люди, яких хвороба повністю вибиває з життя, незважаючи на лікування, але таких меншість. Згідно з даними статистики, 25 % (а адже це дуже багато) хворих переживають перший і єдиний епізод психозу, а потім все життя живуть без рецидивів і їм навіть не потрібно приймати ліки.

Іншим пацієнтам доводиться сидіти на таблетках, але зате вони можуть розраховувати на ремісію довжиною в десятиліття і жити звичайним життям, займатися роботою і сім’єю.

У третіх завжди будуть спостерігатися легкі розлади, які теж особливо не будуть впливати на якість життя.

Міф № 7. Шизофреніки геніальні. І взагалі, вони зовсім не хворі, а просто інші

Допомагає шизофренія у творчості? Тут можна відповісти і так, і ні. З одного боку, як і будь-яка хвороба, шизофренія може знижувати якість життя людини (але не завжди, як ми зрозуміли з попереднього пункту).

З іншого боку дійсно є схожість між розумовими процесами хворих на шизофренію та творчих людей — у них в таламусі мало дофамінових рецепторів, що зменшує ступінь фільтрації сигналів, які йдуть від таламуса до кори головного мозку. Це може провокувати спалахи творчості.

Навіть, якщо це й так, то шизофренія — це хвороба і як будь-яку хворобу її не треба романтизувати.

Міф № 8. Шизофренія швидко прогресує

Хвороба прогресує повільно і відразу цього не помітиш. Перші ознаки часто виглядають цілком невинно: труднощі у навчанні та на роботі, проблеми зі спілкуванням і концентрацією. Схожі «симптоми» може помітити у себе практично кожен. Потім людина може почати чути голоси, а вірніше, ледь помітний шепіт. Саме на цьому етапі хвороба найкраще піддається лікуванню.

У невеликої кількості хворих шизофренія стрімко прогресує після першого епізоду.

Міф № 9. Тести на шизофренію, які гуляють по інтернету, — дурість

Ви, напевно, чули про тест на шизофренію, який вже став чимось на зразок мему: «Що спільного у олівця і черевика?» Незважаючи на гадану несерйозність, його використовують у психіатричних лікарнях і він може допомогти розпізнати ледь помітні зміни в мисленні, які можуть вказувати на шизофренію.

Працює він так: якщо дати людині порівняти кілька понять, які легко порівнюються (літак і поїзд), будь-хто скаже, що у них спільного: і те, і те — транспорт.

Якщо порівняти поняття, які не порівнюються (черевик і олівець), більшість не побачить між ними нічого спільного, а шизофренік буде порівнювати за неочевидними ознаками і відповість, що і олівець, і черевик залишають слід.

Або, наприклад, кошеня і яблуко — що їх об’єднує? Шизофренік не задумуючись, скаже: «Кісточки».

Як бачите, відповіді шизофреніків на багато питань нереально креативні. Ще приклад — тест Роршаха.

Що ви бачите на картинці, зображеній вище? Відповіді «звичайних» людей, як завжди, досить передбачувані. Автор цієї статті не оригінальний — він бачить метелика, кажана або Бетмена. Ні, звичайно, можна прикинутися суперкреативним і видавити з себе цікавіші асоціації, але мета тесту Роршаха саме в перших, «невимучених» асоціаціях.

Шизофренік може побачити тут зайця, який тягне двох жінок в шубах. Говорячи мовою психіатрів, такі хворі дуже мало уваги приділяють самій плямі і задаються надмірними асоціативними розробками. Так, наприклад, один хворий все-таки розпізнав у плямі кажана, але дав йому характеристику “втомлений, глухий, старий”.

Виходить, що тести з інтернету цілком адекватні.

Сподіваємося, наша стаття хоч трохи допомогла відокремити шизофреніків від оригіналів та диваків і зробила цю тему трохи реальнішою для розуміння.

За матеріалами

Залиште свій коментар

коментарів

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Close