10 міфів про силові тренування

Тутка розвінчує найпоширеніші міфи, які відштовхують людей від силових тренувань і заважають атлетам домогтися більшого.

1. Якщо перестати качатися, м’язи перетворяться в жир

М’язи не можуть перетворитися в жир, так само як і ваші кістки не можуть стати м’язами або сполучною тканиною. Це різні тканини організму, які просто фізично не можуть стати чимось іншим.

А ось погладшати після припинення силових тренувань можливо. Під час і навіть після тренування організм посилено спалює калорії. Коли ви перестаєте займатися, витрата калорій різко скорочується. Якщо ви не зміните харчові звички і кількість споживаних калорій, то ризикуєте набрати зайвий жир.

Крім того, без тренувань ви починаєте втрачати м’язову масу вже через три тижні. Одне дослідження показало, що після семи тижнів без тренувань спостерігається атрофія 37,1% всіх м’язових волокон.

Таким чином, у вас зменшується м’язова маса, а за рахунок надлишку калорій збільшується жировий прошарок. Звідси і взявся цей міф. Рельєфне тіло стає м’яким і пухким, здається, що м’язи перетворилися в жир.

Проте цього можна уникнути. Звичайно, без тренувань у вас не вийде зберегти м’язову масу в колишній кількості, але якщо ви знизите норму калорій, то не наберете зайву вагу і збережіть привабливу фігуру.

2. В один день треба качати одну групу м’язів

Багато хто до цих пір вважають, що найбільшого прогресу можна досягти, качаючи одну групу м’язів раз в тиждень. Однак цей спосіб тренувань не найефективніший.

Оскільки потрібен час на відновлення і прокачування всіх м’язів, такий режим знижує кількість навантаження на одну групу м’язів, гальмує прогрес і може викликати тренувальне плато.

Замість цього спробуйте навантажувати три-чотири групи м’язів в рамках одного тренування. Так у вас вийде частіше навантажувати м’язи і при цьому не нехтувати відпочинком. Періодично влаштовуйте високоінтенсивний інтервальний тренінг або кругові тренування. Ці методики допомагають розвинути силу, прокачати витривалість, спалити більше калорій і уникнути тренувального плато.

3. М’язи ростуть тільки при роботі з великими вагами і малою кількістю повторень

Дослідження показало, що тренування з малими вагами і численними повтореннями настільки ж ефективні для росту м’язів, як і вправи з великими вагами і малим кількістю повторів. Головне — виконувати вправу до втоми в м’язах.

Більш того, деякі фахівці вважають 6-15 повторень ідеальною кількістю для гіпертрофії м’язів. Бред Шонфилд (Brad Schoenfeld), автор книг про бодібілдинг та фітнес, стверджує, що така кількість повторень створює ідеальний баланс між напруженням м’язів і метаболічним стресом, що позитивно позначається на зростанні м’язів і сили.

Насправді прогресу можна досягти, займаючись з власною вагою. Дивлячись на рельєфних любителів калістеніки — системи вправ з власною вагою на турніках, брусах і шведських стінках, — в це цілком можна повірити.

4. Напружуватися треба тільки з важкими вагами

Якщо ви повісите на штангу велику вагу, вам доведеться напружувати всі сили, щоб зрушити її з місця. Однак багато атлети вважають, що вправи з більш легкими вагами не вимагають великої напруги. Це думка заважає їм досягти кращих результатів.

Створюючи сильну напругу в м’язах, ви забезпечуєте оптимальну зв’язок між сенсорною і моторною частинами нервової системи. Це означає, що ваше тіло краще відчуває своє положення в просторі, що дозволяє мозку забезпечити більшу силу і міць.

Наприклад, якщо під час вправ зі штангою ви схопите гриф настільки сильно, наскільки зможете, це дасть команду мозку задіяти більше м’язів. Використовуйте це при роботі з будь-якими вагами.

Коли ви працюєте з грифом, хапайтеся за нього так, ніби намагаєтеся звернути штанзі шию, при звичайних присіданнях напружуйте сідниці, як ніби на плечах штанга в 100 кілограмів. Робіть будь-яку вправу з максимальними зусиллями.

5. Силові тренування погіршують розтяжку

Вважається, що сильні м’язи обов’язково жорсткі і стислі, тому накачані люди не можуть дістати руками до підлоги. Насправді дослідження підтвердило, що тренування з опором покращують гнучкість не гірше статичною розтяжки.

Однак силові вправи можуть поліпшити розтяжку тільки в тому випадку, якщо ви виконуєте їх у повному діапазоні. Наприклад, якщо ви робите присідання зі штангою, виконуйте його до торкання стегнами гомілок, як у важкій атлетиці, а не на чверть, як роблять деякі атлети.

Те ж і з вправами на верхню частину тіла: якщо ви робите жим гантелей лежачи, проходьте весь діапазон руху, в нижній точці розтягуючи м’язи грудей і плечей.

6. Тренажери ефективніше вільних ваг

Деякі атлети уникають тренувань з вільними вагами, вважаючи, що ізольовані вправи краще навантажують і прокачують конкретні м’язи.

Насправді вправи з вільними вагами просто необхідні в силовому тренуванні. Тренажери обмежують діапазон рухів, не дозволяють розвинути функціональну силу і не тренують взаємодія різних груп м’язів.

Більш того, одне дослідження показало, що вправи з вільними вагами краще навантажують м’язи. Під час звичайного присідання з вагою в квадрицепсах відзначили на 43% більше активності, ніж під час присідання в машині Сміта.

7. Повільні контрольовані рухи дають кращі результати

Багато вважають, що тільки усвідомлені і контрольовані повільні рухи допоможуть зберегти правильну техніку і збільшити ріст м’язів.

Це правда лише наполовину. Ексцентрична фаза вправи, в якій м’язи розтягуються під навантаженням (коли ви опускаєтеся в присіданні або опускаєте штангу в жимі лежачи), дійсно повинна бути повільною і контрольованою.

Однак концентричну фазу краще прискорити. Це дозволяє задіяти більше швидких м’язових волокон типу II, які мають більш високий потенціал зростання.

8. Треба встигнути в білково-вуглеводне вікно

Прийнято вважати, що в перші 30-40 хвилин після тренування організм дуже потребує поживних речовин, а від прийому їжі з білками і вуглеводами можна отримати найбільші переваги. Вуглеводи стануть паливом для організму, а білок швидше засвоїться і буде використаний для відновлення м’язової тканини.

Однак дослідження не виявило зв’язку між часом прийому білка. Сила, потужність і склад тіла атлетів, які беруть білкові добавки в різний час, не мали істотних відмінностей через 10 тижнів експерименту.

Ще одне дослідження, покликане визначити, чи існує взагалі це посттренувальне анаболічну вікно, виявило, що воно набагато ширше, ніж прийнято вважати. Після тренування у вас є близько 1,5–2 годин на те, щоб спожити їжу, багату білками і вуглеводами.

9. Між підходами не можна нічого робити

Вважається, що між важкими підходами не можна виконувати якісь вправи, щоб дати м’язам відпочити і відновитися. Однак це не означає, що вам потрібно стояти біля віконця з телефоном або просто гуляти по залі.

Якщо ви хочете поліпшити техніку і збільшити свої показники, виконуйте вправи-філлери в перервах між підходами. Це легкі вправи, в основному динамічні розтяжки, які допоможуть підтримати м’язи розігрітими і заодно збільшать мобільність суглобів, поліпшуючи вашу техніку.

10. Силові тренування шкідливі для суглобів

Це дуже поширений міф, який відштовхує людей від силових тренувань. Здавалося б, присідання і станові тяги з великими вагами повинні зношувати суглоби і згодом викликати дегенеративні зміни.

Однак це не підтверджується ні дослідженнями, ні досвідом старіючих спортсменів. Наприклад, в одному дослідженні 25 атлетів перевірили на наявність остеоартрозу і виявили суттєві дегенеративні зміни тільки у п’яти осіб. Це 20% від загальної кількості учасників, а це не більше, ніж у людей, які не займаються спортом.

Силове тренування може завдати шкоди суглобам, якщо ви погано розігрієтесь, виконуєте вправи з поганою технікою чи берете занадто велику вагу, коли м’язи до цього не готові.

Якщо ж ви створили сильний м’язовий корсет і слідкуєте за технікою, ви ризикуєте заробити остеоартроз і зносити суглоби не більше, ніж звичайні люди, що не займаються спортом.

Фото заголовку
За матеріалами

Залиште свій коментар

коментарів

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Close