Інструкція, як діяти при ГРВІ і застуді від Комаровського

© fathersclub.com.ua

Один з найвідоміших лікарів-педіатрів в Україні Євгеній Комаровський ділиться актуальною інформацією про застуду і грип.

ІНСТРУКЦІЯ

Запам’ятайте найголовніше: тактика ваших дій абсолютно не залежить від того, як називається вірус. Це грип сезонний, свинячий, слонячий, пандемічний, це взагалі не грип – це не важливо. Важливо лише те, що це вірус, що він передається повітряно-крапельним шляхом і що він вражає органи дихання.

ПРОФІЛАКТИКА

Якщо ви (ваша дитина) зустрінетеся з вірусом, а у вас немає в крові захисних антитіл, ви захворієте. Антитіла з’являться в одному з двох випадків: або ви перехворієте, або у вас є щеплення. Зробивши щеплення, ви захистите себе не тільки від вірусів взагалі, а і від вірусу грипу,

1. Якщо маєте матеріальну можливість зробити щеплення (прищепити дитя) і змогли дістати вакцину – прищеплюйтеся, але за умови, що для вакцинації не треба буде сидіти в шмаркатому натовпі в поліклініці.

2. Ніяких ліків та «народних засобів» з доведеною профілактичною ефективністю не існує. Тобто ніяка цибуля, ніякий часник, ніяка горілка і ніякі ковтальні вами або засунуті вами в дитину таблетки не здатні захистити ні від якого респіраторного вірусу взагалі, ні від вірусу грипу, зокрема. Все, за чим ви вистоюєте черги в аптеках, всі ці нібито противірусні засоби, нібито стимулятори інтерфероноутворення, стимулятори імунітету і страшенно корисні вітаміни – все це ліки з недоведеною ефективністю, ліки, що задовольняють головну ментальну потребу українця – «треба щось робити».

Основна користь всіх цих ліків – психотерапія. Ви вірите, вам допомагає – я радий за вас, тільки не треба штурмувати аптеки – воно того не варте.

3. Джерело вірусу – людина і тільки людина. Чим менше людей, тим менше шансів захворіти. Пройти зупинку пішки, не піти зайвий раз до супермаркету – мудро!

4. Маска. Корисна річ, але не панацея. Бажано бачити її на хворому, якщо поряд здорові: вірус вона не затримає, але зупинить краплини слини, особливо, багаті вірусом. Здоровому не потрібна.

5. Руки хворого – джерело вірусу не менш значуще, ніж рот і ніс. Хворий торкається обличчя, вірус потрапляє на руки, хворий хапає все навколо, ви торкаєтеся цього всього рукою, – привіт, ГРВІ.

Не чіпайте свого обличчя. Мийте руки, часто, багато, постійно носіть з собою вологі дезинфікувальні гігієнічні серветки, мийте, тріть, не лінуйтеся!

Вчіться самі і вчіть дітей, якщо вже немає носовичка, кашляти-чхати не в долоньку, а в лікоть.

Начальники! Офіційним наказом введіть у підлеглих вам колективах заборону на рукостискання.

Користуйтеся кредитними картками. Паперові гроші – джерело поширення вірусів.

6. Повітря!!! Вірусні частинки годинами зберігають свою активність в сухому теплому і нерухомому повітрі, але майже миттєво руйнуються в повітрі прохолодному, вологому і рухомому.

Гуляти можна скільки завгодно. Підчепити вірус під час прогулянки практично нереально. У цьому аспекті, якщо вже ви вийшли погуляти, то не треба показового ходіння в масці вулицями. Вже краще подихайте свіжим повітрям.

Оптимальні параметри повітря в приміщенні – температура близько 20 °С, вологість 50-70%. Обов’язково часте й інтенсивне наскрізне провітрювання приміщень. Будь-яка система опалення сушить повітря. Мийте підлогу. Включайте зволожувальні засоби повітря. Наполегливо вимагайте зволоження повітря і провітрювання приміщень у дитячих колективах.

Краще тепліше одягніться, але не вмикайте додаткових обігрівачів.

7. Стан слизових оболонок!!! У верхніх дихальних шляхах постійно утворюється слиз. Слиз забезпечує функціонування т.зв. місцевого імунітету – захисту слизових оболонок. Якщо слиз і слизові оболонки пересихають – робота місцевого імунітету порушується, віруси, відповідно, з легкістю долають захисний бар’єр ослабленого місцевого імунітету, і людина захворює при контакті з вірусом з набагато більшою мірою вірогідності. Головний ворог місцевого імунітету – сухе повітря, а також ліки, здатні висушувати слизові оболонки. Оскільки ви не знаєте, які це ліки (а це деякі протиалергічні і майже всі т. зв. «комбіновані протизастудні засоби»), то краще не експериментувати в принципі.

Зволожуйте слизові оболонки! Елементарно: 1 чайна ложка звичайної кухонної солі на 1 літр кип’яченої води. Заливаєте в будь-якій флакон-пшикалку (наприклад, з-під судинозвужувальних крапель) і регулярно пшикаєте в ніс (чим сухіше, чим більше народу навколо – тим частіше, хоч кожні 10 хвилин). Для тієї ж мети можна купити в аптеці фізіологічний розчин або готові сольові розчини для введення в носові проходи — салін, аква маріс, хумер, марімер, носоль і т. д. Головне – не шкодуйте! Капайте, пшикайте, особливо тоді, коли з дому (з сухого приміщення) ви йдете туди, де багато людей, особливо, якщо ви сидите в коридорі поліклініки. Вищезазначеним сольовим розчином регулярно полощіть рот

Відносно профілактики-це все.

ЛІКУВАННЯ

Фактично єдиним препаратом, здатним зруйнувати вірус грипу, є озельтамівір, комерційне ім’я – таміфлю. Теоретично є ще одні ліки (занамівір), але вони використовується лише інгаляційно, та й шансів побачити їх в нашій країні небагато.

Таміфлю реально руйнує вірус, блокуючи білок нейрамінідазу (ту саму N в назві H1N1).

Таміфлю не їдять усі підряд при будь-якому чханні. Це і недешево, і побічних явищ багато, та й сенсу не має. Таміфлю використовують тоді, коли хвороба протікає важко (ознаки важкої ГРВІ лікарі знають) або коли навіть легко захворює людина з групи ризику – люди похилого віку, астматики, діабетики (хто належить до груп ризику, лікарі теж знають). Суть: якщо показане таміфлю, то показано як мінімум спостереження лікаря і, як правило, – госпіталізація. Недивно, що з максимальною можливою вірогідністю таміфлю, що надходить до нашої країни, розподілятиметься в стаціонарах, а не по аптеках (хоча все може бути).

Ефективність при ГРВІ і грипі інших противірусних засобів вельми сумнівна (це саме дипломатичне з доступних визначень).

Лікування ГРВІ взагалі і грипу, зокрема, – це не ковтання пігулок! Це створення таких умов, щоб організм легко з вірусом впорався.

ПРАВИЛА ЛІКУВАННЯ.

1. Тепло одягнутися, але в кімнаті прохолодно і волого. Температура 18-20 °С (краще 16 ніж 22), вологість 50-70% (краще 80, ніж 30). Мити підлогу, зволожувати, провітрювати.

2. Категорично не змушувати їсти. Якщо просить (якщо хочеться) – легке, вуглеводне, рідке.

3. Пити (поїти). Пити (поїти). Пити (поїти)!!!

Температура рідини дорівнює температурі тіла. Пити багато. Компоти, морси, чай (у чай дрібно порізати яблучко), відвари родзинок, кураги. Якщо дитя перебирає – це буду, а це ні – хай п’є, що завгодно, лише б пило. Ідеально для пиття – готові розчини для пероральної регідратації. Продаються в аптеках і повинні там бути: регідрон, хумана електроліт, гастроліт, нормогідрон і т. д. Купуйте, розчиняйте за інструкцією, пийте.

4. У ніс часто сольові розчини.

5. Всі «відволікувальні процедури» (банки, гірчичники, розмазування по тілу жиру нещасних тварин – кіз, борсуків і т. д.) — звичайна психотерапія (треба щось робити). Парити дітям ноги (доливаючи окріп в тазик), робити парові інгаляції над чайником або каструлькою, розтирати дітей спиртовмісними рідинами – божевільний батьківський бандитизм.

6. Якщо надумали боротися з високою температурою – тільки парацетамол або ібупрофен. Категорично не можна аспірин.

Головна біда в тому, що тепло одягти, зволожити, провітрити, не пхати їжу і напоїти – це по-нашенськи називається «не лікувати», а «лікувати» – це послати тата в аптеку…

7. При ураженні верхніх дихальних шляхів (ніс, горло, гортань) ніякі відхаркувальні засоби не потрібні – вони тільки підсилять кашель. Ураження нижніх дихальних шляхів (бронхіти, пневмонії) не мають до самолікування ніякого стосунку. Ліки, які пригнічують кашель (в інструкції написано «протикашльовий засіб») категорично не можна»!!!

8. Протиалергійні засоби не мають до лікування ГРВІ ніякого відношення.

9. Вірусні інфекції не лікуються антибіотиками. Антибіотики не зменшують, а збільшують ризик ускладнень.

10. Всі інтерферони для місцевого застосування і для ковтання всередину – ліки з недоведеною ефективністю або «ліки» з доведеною неефективністю.

11. Гомеопатія – це не лікування травами, а лікування зарядженою водою. Безпечно. Психотерапія (треба щось робити).

КОЛИ ПОТРІБНИЙ ЛІКАР

ЗАВЖДИ!!!

Але це нереально. Тому перераховуємо ситуації, коли

ЛІКАР ПОТРІБНИЙ ОБОВ’ЯЗКОВО:

• відсутність поліпшень на четвертий день хвороби;

• підвищена температура тіла на сьомий день хвороби;

• погіршення після поліпшення;

• виражена важкість стану при помірних симптомах ГРВІ;

• поява ізольовано або в поєднанні: блідості шкіри; спраги, задухи, інтенсивного болю, гнійних виділень;

• посилення кашлю, зниження його продуктивності; глибокий вдих призводить до нападу кашлю;

• при підвищенні температури тіла не допомагають, практично не допомагають або дуже ненадовго допомагають парацетамол та ібупрофен.

ЛІКАР ПОТРІБНИЙ ОБОВ’ЯЗКОВО І ТЕРМІНОВО:

• втрата свідомості;

• судоми;

• ознаки дихальної недостатності (важкість дихання, задуха, відчуття браку повітря);

• інтенсивний біль де завгодно;

• навіть помірний біль в горлі за відсутності нежиті (біль у горлі + сухий ніс — це найчастіше симптом ангіни, яка вимагає лікаря і антибіотика);

• навіть помірний головний біль у поєднанні з блювотою;

• набряклість шиї;

• сип, яка не зникає при натисканні на неї;

• температура тіла вище 39 °С, яка не починає знижуватися через 30 хвилин після застосування жарознижувальних засобів;

• будь-яке підвищення температури тіла у поєднанні з ознобом і блідістю шкіри.

Фото заголовку
За матеріалами

Залиште свій коментар

коментарів

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Close