Заборонений прийом у вихованні молодшої дитини

Як не виховати молодшу дитину як інфантильну людину, схильну до емоційного шантажу? Розповідає психолог Людмила Петрановська.

Не порушуйте ієрархію в сім’ї.

Приходить сім’я, мама і тато дуже скаржаться на старшого сина: конфліктний, примхливий, ніколи не враховує інтересів інших людей. У них двоє синів – 9 років і 5 років.

Коли тато приходить з роботи,  то хлопчики наввипередки біжать відкрити йому двері, бо у них таке змагання. Хто перший встиг добігти і відкрити двері, той виграв і перший повис на татові. Очевидно, що дев’ятирічний хлопчик дуже часто добігає першим. Він краще чує дзвінок, швидше зміркує, швидше побіжить. Молодшому прикро, що він не встиг першим, він плаче і ображається.

У батьків претензія до старшого: навіщо йому потрібно обов’язково обігнати, щоб потім молодший плакав, зіпсував всім настрій, невже він не може поступитися і зробити вигляд, що не встиг. Тобто, за фактом, батьки пропонують дитині збрехати і зруйнувати ієрархію. Він насправді старший, насправді швидше міркує і швидше бігає. Але вони пропонують йому відмовитися від цієї переваги і збрехати, змахлювати для того, щоб батьки не мали справу зі сльозами молодшого сина.

Може, бути в якійсь ситуації старший син міг б на це погодитися, але для цього від батьків він повинен отримати величезний кредит довіри. Він повинен бути переконаний, що батьки цінують його, визнають його домінування, визнають його вік і старшинство. Оскільки в цьому випадку старший син цього не отримав тому, що  батьки весь час пояснювали йому, який він не такий і не сякий, то хлопчик цілком очевидно не збирався чинити, як батьки хочуть і ображався.

Ситуації, в яких грубо порушується ієрархія в сім’ї, мають погані наслідки для всіх членів родини. Якщо ти старша дитина, яка змушена весь час поступатися, постійно приховувати переваги старшинства, то тобі буде просто прикро. Якщо ти молодша дитина – то виникає набагато серйозніше за наслідками питання,  а який сенс взагалі ставати старшим?

Бути молодшим дуже зручно, поки ти молодший – завжди виграєш. Але не тому, що ти швидко бігаєш, не тому, що ти швидко міркуєш, а тому що ти молодший і можеш заплакати. Таким чином, з молодшої дитини виросте інфантильна людина, схильна до емоційного шантажу.

Фото заголовку
За матеріалами

Залиште свій коментар

коментарів

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Close