Як дізнатися, що відчуває і думає дитина?

© vokrugsveta.ru

Велику кількість інформації про дитину ми отримуємо, спостерігаючи за нею, її грою, спілкуванням, поведінкою. Однак нерідко за кадром залишається найважливіше – внутрішній світ. Як на дитину впливають події, що відбуваються, які висновки вона з них робить про життя і про себе? Що відчуває, що її турбує? Запитайте безпосередньо – не відповість. Не тому, що приховує щось, просто він ще не володіє в достатній мірі мовою, щоб міркувати про почуття й переживання, а вже тим більше пояснювати причини своїх імпульсів. І не кожному дорослому таке під силу.

У таких випадках можна використовувати казку. Казки люблять і розуміють всі діти, адже мислення дітей засноване на оперуванні образами. До того ж сам факт спілкування мовою дитини, мовою казки, вже терапевтичний. Крім того, вас чекає дивовижний світ спільної творчості, який долає всі перешкоди.

Суть прийому полягає в тому, що ви розповідаєте дитині маленький фрагмент казки. При цьому, описуючи казкову сім’ю, вводите персонажів, відповідних вашій родині: хто такі мама і тато, скільки дітей у сім’ї, якої вони статі. Ви зможете потренувати ваші творчі здібності. Тому що треба не просто розповідати казку, а на ходу її видозмінювати і продовжувати сюжет в напрямку, обраному дитиною. Потім задаєте дитині питання: «Як ти думаєш, що було далі»?

Два важливих моменти. По-перше, дитина не повинна відчувати, що ви щось намагаєтеся у неї вивідати. Потрібно вибрати зручний момент. Можливо, варто дочекатися, щоб вона сам попросила розповісти казку, особливо якщо це прийнято у вашій родині. По-друге, ніяк не коментуєте відповіді малюка. Постарайтеся їх докладно запам’ятати, а потім записати і подумати про значення. І не треба відразу розповідати все казки: і самі заплутаєтеся, і дитина втомиться.

Звертайте увагу на те, як дитина слухає казку. Якщо вона хвилюється, перериває розповідь і пропонує несподіване закінчення, відповідає квапливо, знизивши голос, червоніє або блідне, якщо вона відмовляється відповідати на питання – все це ознаки гостроти проблеми.

Ось кілька прикладів казок на різні випадки життя.

КАЗКА ПРО ГОДИННИК

«Колись давним-давно, в одній далекій країні жив один годинникових справ майстер. Він за своє життя виготовив безліч годин. Але ті, які йому найбільше подобалися, він залишав собі. І ось в його будинку оселилася ціла сім’я годинників: Маятник, Годинник із зозулею і маленький (маленькі) Будильник (будильники) (перераховуєте членів вашої сім’ї). Маятник був найважливіший, ще б пак, адже по ньому звіряв час сам годинникових справ майстер. Маятник весь час поспішав на роботу, йому треба було рахувати секунди, хвилини, години. Годинник із зозулею теж часто були зайняті – адже зозулі треба було всі свіжі новини терміново передати іншим зозуля, з інших будинків, а також стежити за будинком. А між іншим, ніхто не звільняв її і від роботи – відраховувати час.

А маленькому будильник іноді було нудно і навіть сумно … Як ти думаєш, чому маленькому будильник було іноді навіть сумно?.. Одного разу…»

Яка вийшла казка? Чи не зробив Будильник чогось руйнуючого, щоб відвернути Маятника і Годинник із зозулею від їхніх справ і турбот? Сюжет пішов по іншому руслу? Ну і добре, значить, у малюка особливих проблем із нестачею уваги немає.

КАЗКА «ВАЖКІ ЧАСИ.

«Жили-були в лісі зайчики. Заєць-тато, зайчиха-мама і зайченя-синок (дочка). Ось одного разу каже заєць-тато зайчисі-мамі: «Ти знаєш, настали важкі часи. Я довго думав, як нам вижити. І придумав. Давай-но ми…» Як ти думаєш, що сказав заєць-тато?»

Ця казкова зав’язка дозволяє нам зрозуміти, як себе почуває маля в сім’ї, а також дізнатися, як він сприймає сімейні проблеми.

КАЗКА «САДІВНИК І КУЩИК»

«В одному саду посадив садівник маленький кущик. Садівник дуже любив свій маленький кущик, регулярно поливав, підсапував. А ще він підрізав час від часу кущик, щоб надати йому красиву форму. А у кущика гілочки весь час відростали в різні боки. «Непорядок», – говорив садівник і знову підрізав кущик. І ось в один прекрасний день … Як ти думаєш, що сталося в один прекрасний день?»

У цій казці нас цікавить, чи не відчуває дитина тиску, надмірного контролю, переважної ініціативу. У казці це може виразитися в протесті, бунті кущика.

КАЗКА «ВОРОН»

«У деякому царстві, у деякій державі жили-були цар з царицею. І був (була) у них синочок (донька) царевич (царівна). Жили вони поживали, лиха не знали. Та тут, на біду, пролітав над їх королівством чорний ворон. Побачив він царевича (царівну), що в саду грає, схопив, та й уволок у своє царство. Став (а) просити царевич (царівна) ворона: «Відпусти ти мене, я хороший (хороша)». А ворон і каже: «Гаразд, відпущу я тебе, тільки за однієї умови. Якщо назвеш мені по правді три свої хороших якості. Якщо повірю тобі, відпущу …» Як ти думаєш, які свої хороші якості назвав (назвала) царевич (царівна)?»

За допомогою цієї казки можна дізнатися, яка самооцінка дитини, чи впевнена вона у собі. Чи вважає малюк, що він хороший, красивий, розумний, сильний? Підбадьорюйте дитину, нерозв’язано сказати про себе гарне. Треба ж врятувати царівну (царевича). Після благополучного перерахування рис ворон відносить царівну (царевича) додому.

КАЗКА «ЗАЧАРОВАНИЙ ПРИНЦ (ПРИНЦЕСА)»

«У деякому царстві, в деякій державі жив-був (жила-була) принц (принцеса). Але життя у нього була невеселе, бо був він (вона) зачарований (а). Як ти думаєш, за що його зачарували?»

У цій казці йдеться про почуття провини. Чи відчуває себе дитина винуватим за минулі провини? Ви це почуєте в оповіданні малюка. У цьому випадку варто задати собі питання: інцидент не був вичерпаний? Дитина не була покарана і не отримала вибачення?

КАЗКА «ЖУРАВЛІ»

«Жила-була одна журавлина сім’я: тато, мама і пташеня. Пташеня було маленьке, але вже навчилося літати. Він вже міг самостійно перелетіти на сусідній ставок і дуже пишався собою. Ось одного разу каже тато: «Прийшов час, ми повинні збиратися в дорогу». «Куди?» – Здивувався пташеня? «У вирій, – відповів тато, – адже тут вже стає холодно, скоро настане зима, і ми замерзнемо». “Але я боюся. Я не дуже добре навчився літати для далекого польоту», – заперечило пташеня. «Не бійся, ти вже достатньо підріс, щоб з цим впоратися», – сказала мама. І вони полетіли. Шлях був неблизький, але пташеня дійсно впоралося. А коли вони прилетіли на нове місце … Як ти думаєш, що там сталося?»

Ця казка допоможе дізнатися, як дитина адаптується до різних нововведень, змін у своєму житті.

Фото заголовку
За матеріалами

Залиште свій коментар

коментарів

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Close