Як діти реагують на публікації батьків про них в соцмережах

© dobre.stb.ua

Вирішила написати про особисті кордони дитини, батьківські маніпуляції, публікації про дітей у соцмережах і залежність від «лайків». І провела для цього невелике особисте дослідження.

Щоб написати цей текст, я провела дослідження серед батьків. За тиждень, поки я опрацьовувала результати опитування, мені приходили дуже різні листи. Батьки писали «я навіть не думала, що ця тема може виникнути і дитина так відреагує», «спасибі, ми з чоловіком задумалися, як це важливо. Наш семирічний син, виявляється, набагато старший», «у нас вийшла дуже важлива розмова з дітьми».

ТУТКА в TELEGRAM – не пропустіть найцікавіше

Все почалося з того, що півроку назад я прочитала дослідження зарубіжних вчених про реакції дітей на те, що батьки публікують про них в соціальних мережах. Провела маленьку фокус-групу серед дітей знайомих.

15 дітей від 8-15 років відповідали на запитання: «Як ви ставитеся до того, що ваші батьки викладають в соцмережах інформацію про вас і ваші фотографії».

Тільки діти 8-9 років (двоє дітей) відповіли, що їм це подобається і вони з цим згідні. 13-15 річні були категорично проти.

Говорили навіть, що перестали довіряти батькам і проводити з ними час, щоб не потрапляти в приціл їх телефону. «У мене є мій Іnstagram, мій профіль Вконтакте і мій канал Youtube, туди я викладаю те, що хочу», – приблизно так реагували підлітки.

Потім я дізналася, що австралійська дівчина подала на батьків у суд за те, що ті публікували фотографії, що компроментують. У листопаді відбудеться суд, подивимося, чим закінчиться.

Сучасне покоління дітей буде нас дивувати і розвивати.

Разом з ними ми змушені вчитися відчувати межі своєї території і вчитися поважати право на особисті кордони дітей. Я багато про це пишу, говорю і буду говорити.

Отже, я провела власне дослідження. Батьки (мої друзі і підписники) в Фейсбук – ставили своїм дітям віком від 7-17 років питання: “Як ти ставишся до того, що я без твоєї згоди публікую твої фотографії і інформацію про тебе в ФБ.

Варіанти відповіді:

1. Мені все одно.

2. Погано.

3. Добре”

При цьому потрібно розуміти, що відповідь «все одно» калібрувальна.

У віці до 9 років вона означає: “Як мамі зручніше і правильніше – так і добре, я їй довіряю. Мені добре те, що вибирають мама або тато”.

У віці від 12-16 – це скоріше «ні». «Я не готовий говорити правду, я боюсь тебе образити, я не готовий думати про це, відчепіться від мене». Дорослий варіант такої відповіді – «нормально».

Після 16 років: «мені все одно» вже може означати «для мене це не так важливо, у мене є вже інші пріоритети».

В опитуванні брало участь 217 дітей від 5-17 років (кілька батьків надіслали відповіді п’ятирічок, і я вирішила їх внести до опитування).

Я розділила відповіді дітей на групи:

1. Старші дошкільнята і молодші школярі.

2. Середні і старші школярі – передпідлітковий, підлітковий і пост-підлітковий вік.

Завдання і реакції цих груп різні.

Ви можете подивитися на графіки.

61% дітей 9-17 років публікації про себе в соцмережах у батьків вважають вторгненням на особисту територію і неповагою. З урахуванням відповіді «мені все одно» негативно налаштованих дітей може бути набагато більше.

39% дітей 5-8 років – відповіли “погано”.

Серед 12-14 річних найбільший відсоток відповідей “погано” – практично 80%. Саме цей вік є групою ризику в “уникненні залежності”.

Коментарі дітей 5-8 років при відповіді “добре” або “мені все одно” були такі: я не проти, але ти все ж питай; ти ж моя мама – я частина тебе, ти про мене погано не напишеш; мені все одно, але ти все ж думай, що публікуєш; ти ж кращі фото виставляєш; я хочу бути знаменитим і популярним.

Коментарі дітей 9-11 років при відповіді “добре”: я тобі довіряю; дивлячись, які фото ти публікуєш; я стаю популярним; добре, більше людей зможуть про мене дізнатися; це значить, що я для тебе важлива і ти мене любиш; мені подобається, коли про мене знає велика кількість людей.

Коментарі дітей 12-14 років при відповіді “добре”: ну, ти ж про мене погано не скажеш; дивлячись які фото і яку інформацію ти публікуєш; для мене це означає, що ти хочеш, щоб інші люди мною пишалися; можна, якщо не компромат.

Коментарі 15-17-річних: якщо не компромат, можна. Мене і “моїх” все одно немає в фб; не проти, але краще питай, чому ні – мені є чим пишатися.

Деякі батьки (і їх багато) писали: а якщо моя дитина просить, щоб я про нього писала і потім перевіряє, що про нього сказали, скільки “лайків” поставили?

У мене є і паперові результати опитування. 215 школярів з 1-9 клас передали свої відповіді. Розклад відповідей дуже схожий.

Отже, про що нам важливо пам’ятати:

  • Сучасне покоління дітей більш чутливе до кордонів своєї особистої території. І готове її захищати. Досить агресивно.
  • До особистої території належить тіло, те, що торкається до тіла, світ почуттів і намірів. Все, про що можна сказати «моє».
  • Всі живі організми “мітять” свою територію – продуктивно чи ні – вмикаючи голосно музику, розкидаючи іграшки і шкарпетки, надягаючи навушники, огризаючись, матюкаючись. Або рятуючись втечею в будь-які віртуальні світи.
  • З того моменту, коли дитина сказала про себе “я” (2-4 роки) – межі її особистої території виявлені. Це слово супроводжують такі знайомі всім батькам «моє» і «ні». І в її кімнату, в її простір важливо вже вчитися входити зі стуком. І її речі важливо брати або передавати третім особам з її дозволу.
  • Ключові потреби дітей 7-9 років: близькість, визнання, безпека. Підлітків: повага, свобода, визнання і безпека. Підліток міркує так – якщо поруч з батьками мені небезпечно, я не зможу розслабитися поруч з ними і буду шукати інше місце. Далі питання: де і в чому.
  • Іноді, не усвідомлюючи цього, ми підсаджуємо дітей на «лайки». Якщо я не можу покластись на внутрішню територію, на власні якості, якщо я не відчуваю своєї значущості, свого місця – я заповнюю цю внутрішню порожнечу думкою оточуючих. І залежу від цих думок.

За кожною нашою дією стоїть потреба.

Я своїх студентів весь час прошу задавати собі питання «навіщо». Навіщо я роблю ту чи іншу дію. Яку потребу я задовольняю. Іноді ми задовольняємо свою потребу в увазі і значущості, використовуючи дітей.

Коли батьки наповнюють простір соцмереж тільки інформацією про своїх дітей, вони намагаються презентувати себе у світі через дітей. Вони, як правило, і в розмові використовують щодо дітей займенник ми. І їх сенс життя в дітях, а це завжди додаткове навантаження на самих дітей. Це допустимо для дітей 3 років. Але, ми ж пам’ятаємо, як тільки дитина про себе сказала «я» – межі її особистої території почали вибудовуватись.

Чому ми до цього нечутливі? Наше покоління – покоління з не вибудовуваними особистими межами. У нас, як правило, не було того, про що можна сказати моє – своєї кімнати, своїх особистих речей, і на думку нашу не дуже зважали. Зараз у дітей є персональні телефони, свої кімнати і нам все ж важливі їх почуття. Коли батьки запитують у дітей, чи можна розповісти про них, чи можна опублікувати інформацію, як мінімум, це прояв поваги. І діти його цінують.

Іноді, публікуючи щось, ми не замислюємося, як це може нашкодити дітям. А раптом вони стануть президентами, або цю інформацію можуть прочитати їх хлопці-дівчата або їх батьки, викладачі, роботодавці. Те, що для нас може здаватися проявом ніжності і мі-мі-мішності, для них може бути відчуттям вторгнення і зрадою.

Я не знаю і навряд чи хтось скаже, що саме правильно для вашої конкретної сім’ї, але спробуйте запитати у своєї дитини, як вона ставиться до того, що ви без її відома поширюєте інформацію про неї. Їй все одно? Вона проти? Чи сама цього хоче?

Фото заголовку
Автор Світлана Ройз

Залиште свій коментар

коментарів

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Close