«Важкий вік»: як змінюється мозок підлітка

Уявіть: ви спите. Батько заходить в кімнату, цілує вас в лоб і каже: «З добрим ранком, мила. Що будеш на сніданок?» «Вівсянку», – відповідаєте ви. Через півгодини ви приходите на кухню – на столі вас чекає паруюча тарілка вівсянки.

Так виглядало дитинство для багатьох: батьки та інші близькі люди дбали про нас. Але в якийсь момент ми стали віддалятися від них. Мозок змінився, і ми вирішили відмовитися від вівсянки, приготовленої батьками.

Ось для чого людям потрібен підлітковий вік. Природа змінює дитячий мозок, щоб його володар не залишився жити з мамою. В результаті змін дитина відходить від звичного укладу життя і відправляється назустріч новому, незнайомому і потенційно небезпечному. Так само змінюються відносини підлітка з людьми. Він віддаляється від батьків і зближується з однолітками.

Мозок підлітка зазнає безліч змін, які впливають на стосунки з людьми. Ось кілька найбільш значущих.

Загострення емоцій

По мірі наближення підліткового віку емоції дитини стають інтенсивнішими. Підлітки часто ляскають дверима і зляться на батьків – цьому є наукове пояснення. Емоції формуються при взаємодії лімбічної системи і стовбурової частини головного мозку. В організмі підлітка ці структури сильніше впливають на ухвалення рішень, ніж у дітей і дорослих.

В одному з досліджень помістили дітей, підлітків і дорослих у томограф. Учасникам експерименту показували фотографії людей з нейтральним виразом обличчя або з яскраво вираженими емоціями. Вчені зафіксували більш сильний емоційний відгук у підлітків і помірний відгук серед дорослих і дітей.

ТУТКА в TELEGRAM – не пропустіть найцікавіше

Також підлітки схильні бачити емоції інших людей, навіть якщо їх немає. Коли підліткам в томографі показували фотографії з нейтральними емоціями на обличчях, їх мозочкова мигдалина активувалася. Підліткам здавалося, що людина на фотографії відчуває негативні емоції.

З-за підвищеної емоційності підлітків легко вивести з себе або засмутити. У них часто змінюється настрій. Вони самі себе погано розуміють. Один хлопець якось мені сказав: «Поясніть це дорослим. Зараз ми відчуваємо себе так, а через хвилину інакше. Нехай дорослі від нас відстануть. Дайте нам відчувати те, що відчуваємо». Це непогана порада. Якщо дорослі насідають на підлітків і намагаються покарати за зайву емоційність, це лише віддаляє їх.

Привабливість ризику

У нашому організмі є нейротрансміттер допамін. Він бере участь у спільній роботі стовбура мозку, лімбічної частки кори головного мозку. Саме завдяки дофаміну ми добре почуваємося, коли отримуємо нагороду.

Порівняно з дітьми і дорослими у підлітків нижчий за базовий рівень дофамін, але вищі сплески при його виробленні. Новизна – один із головних тригерів, які запускають викид дофаміну. За рахунок цього підлітків приваблює все нове. Природа створила систему, яка змушує прагнути до змін і новизни, штовхає до незнайомого й невизначеного. Одного разу це змусить молоду людину покинути батьківський дім.

Коли рівень дофаміну падає, підліткам стає нудно. Все старе і добре їх пригнічує. Це потрібно враховувати при організації навчального процесу в середніх та старших класах. Школи та вчителі повинні використовувати внутрішню тягу підлітків до новизни, щоб зацікавити їх.

Ще одна особливість підліткового мозку – зміна процесу оцінки, що добре і що погано. Мозок підлітка фокусується на позитивних і захоплюючих аспектах прийнятого рішення, ігноруючи негативні і потенційно небезпечні наслідки.

Психологи називають такий тип мислення гіперраціональним. Він змушує підлітків швидко їздити, приймати наркотики і вступати в небезпечні статеві зв’язки. Батьки не дарма турбуються про безпеку своїх дітей. Підлітковий вік – дійсно небезпечний період.

Близькість з однолітками

Прихильность всіх ссавців заснований на дитячих потребах турботи та безпеки. У перші роки життя людини прихильність дуже важлива: малюк не виживе без піклування дорослих. Але по мірі нашого дорослішання прихильність не зникає, вона змінює свій фокус. Підліток менше покладається на батьків і все більше на однолітків.

У підлітковому віці ми активно зближуємось з друзями – це природний процес. Саме на друзів ми будемо покладатися, коли покинемо батьківський дім. У дикій природі ссавці рідко виживають поодинці. Взаємодія з однолітками для підлітків сприймається як питання виживання. Батьки відходять на другий план і відчувають себе знехтуваними.

Головний недолік такої зміни – близькість з групою підлітків або навіть і однією людиною здається питанням життя і смерті. Мільйони років еволюції змушують підлітка думати: «Якщо у мене не буде хоча б одного близького друга, я помру». Коли батьки забороняють підлітку йти на вечірку, для нього це стає трагедією.

Дорослим здається, що це нерозумно. Насправді дурість ні при чому, так закладено еволюцією. Коли ви забороняєте дочці йти на вечірку або відмовляєтеся купувати нові туфлі, подумайте, як це важливо для неї. Це допоможе зміцнити стосунки.

Висновки для дорослих

Дорослі повинні поважати процес дорослішання дітей. Підлітків захоплюють емоції і змушують їх вийти з-під батьківського крила, зблизитися з однолітками і відправитися назустріч новому. Таким чином мозок допомагає підліткам знаходити «вівсянку» за межами рідного дому. Підліток починає сам піклуватися про себе і шукати інших людей, які будуть про нього піклуватися.

Це не означає, що в житті підлітка не залишається місця для батьків та інших дорослих. Мозок дитини змінюється, і це впливає на його відносини з оточуючими. Батькам важливо прийняти той факт, що їх роль у житті дитини теж змінюється. Дорослим варто задуматися, чому можна навчитися у підлітків.

Скільки дорослих залишилися вірними принципам підліткового періоду, займаються тим, що вони люблять? Хто залишився соціально активним, зберіг близьких друзів? Хто продовжує пробувати нові речі і не прив’язується до старого, завантажує свій мозок творчими пошуками?

Нейробіологи встановили, що мозок постійно зростає. Вони називають цю властивість нейоропластичністю. Емоційні сплески, любов, соціальна активність, дружба, новизна і творчість стимулюють зростання мозку і підтримують його молодість. Всі ці – якості, притаманні підлітковому періоду.

Згадайте про це, коли вам захочеться підколоти підлітка за його поведінку або використовувати слово «підліток» в зневажливій манері. Не висміюйте їх емоційність і непокірність, краще самі побудьте трохи підлітком. Дослідження припускають – саме це нам потрібно, щоб зберегти розум гострим і молодим.

Фото заголовку
За матеріалами

Залиште свій коментар

коментарів

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Close