Що ж таке розум і кого можна назвати розумною людиною?

© rionews.com.ua

Розум — здатність мислити, здатність знаходити рішення життєвих завдань, здатність бачити і передбачати наслідки своїх дій. Протилежність розуму — дурість, відсутність розуму — недоумство.

Розумна людина — це людина, яка вміє думати, яка користується своєю головою (це роблять не всі і не завжди) і має для цього необхідний матеріал (предметні знання). В побутовому розумінні розумна людина – це та, хто багато знає. Але, взагалі кажучи, розумний – не те ж саме, що начитаний або освічений. У частини суспільства склався стереотип, що розумна людина обов’язково повинна знати фізику, математику  та  інші подібні дисципліни. Однак, якщо людина знає багато, це говорить лише про її хорошу пам’ять і, можливо, про її прагнення щось дізнатися. Розумною ж коректніше називати людину, яка може користуватися своїми знаннями, на основі яких вона може сформувати свою точку зору з тих чи інших питань, робити якісь логічні висновки і приймати рішення. Висновки можуть робитися як шаблонно, так і нетривіально, але в більшості випадків призводять до правильного результату. Розумна людина бачить далі свого носа (дивиться у перспективу), на відміну від більшості людей. Вона здатна аналізувати події і відрізняти істотне від несуттєвого.

ТУТКА в TELEGRAM – не пропустіть найцікавіше

Люди не завжди користуються розумом; у повсякденному житті його з різним ступенем успішності замінюють колись напрацьовані звички і автоматизми, деколи освіченість, а деколи люди просто вимикають голову і покладаються на свої емоції і почуття. Конкретний аналіз показує, що, схоже, більшість людей думає не більше 10% часу. Люди нерідко роблять дурниці зовсім не через нестачу розуму, а через відсутність звички користуватися ним. Не всі люди люблять думати і не завжди це прийнято. Можна сказати, що розумна людина – це особистість, яка жорстко контролюює свою свідомість на високій ноті концентрації у точно визначеній точці.

Розум – не те ж саме, що освіченість. Освіта збагачує і відшліфовує розум, але його не замінює, і серед високоосвічених людей,іноді, можна зустріти людей не дуже розумних. Розум – не те ж саме, що інтелект. Але, якщо інтелект розуміти як здатність швидко відповідати на питання тестів, вирішувати логічні завдання та головоломки, то розум – це не тільки здатність думати(мислити), а це і життєвий досвід, який передбачає використання готових рішень, це також хитрість, кмітливість та інші способи знаходження потрібного рішення.

Цікаво, що людина думає не тільки головою, у вирішенні життєвих завдань у людини задіяно все її тіло: колись допомагаючи їй, колись заважаючи. Розумну людину від дурної можна відрізнити за виразом очей, інтонації і навіть за ходою.

Визначено, що розум – це не тільки знання, розум формується характером провідної діяльності людини і навколишньою її культурою вцілому.

Розум пов’язаний з психологічними особливостями людини. Можна багато знати, але з кривими віруваннями, неадекватними програмами і позиціями бути при цьому дурнем. У зв’язку з особистісними складовими розум може бути ледачий, лукавий або боязким. Наприклад, жінки в цілому анітрохи не дурніші за чоловіків, але в ділових ситуаціях, пов’язаних з понятійним мисленням і прийняттям відповідальних рішень, чоловіки, зазвичай, діють розумніше, оскільки рідше ведуться на емоції.

Сам по собі розум не гарантує ні щастя, ні любові, ні грошей чи кар’єри. Щоб все це отримати, потрібно провести інвентаризацію своїх вірувань і цінностей, напрацювати волю, вибудувати тіло… – треба, дійсно, ще багато чого. Втім, якщо розумна людина поставить собі такі задачі, вона доб’ється успіху швидше за інших, не таких розумних.

Чи можна порозумнішати? Як розвивати свій розум?

Щоб розумнішати, потрібно вчитися. Але – чому і як? Школа і вуз розвитку розуму сприяє, але нічого не гарантує: розумний в процесі навчання розумнішає, дурний тільки забиває свою голову непотрібною нісенітницею. Розумний не стільки той, хто все знає, а той, хто вчить себе потрібному і знає, де і які знання застосувати. Розум розвивається в першу чергу в оточенні розумних людей і при самостійному вирішенні життєвих завдань, коли людину вчить життя. Розум багато в чому схожий на м’язи нашого тіла: він підтримується постійними тренуваннями і без тренування поступово атрофується.

Фото заголовку
За матеріалами

Залиште свій коментар

коментарів

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Back to top button
Close