Що таке культура уповільнення та як припинити поспішати і почати насолоджуватися життям

У 1986 році італієць Карло Петріні організував демонстрацію проти відкриття ресторану «Макдональдс» в центрі Рима. Противники швидкого харчування публічно ласували традиційною італійською пастою, нагадуючи перехожим, що їжа – це важлива частина національної культури і життя. Так зародився рух Slow Food («Повільна їжа»), який бореться за здорове і усвідомлене харчування, і збереження кулінарних традицій. Потім з’явився більш масштабний напрям, який називають по-різному: Slow Life, «Повільне життя», «Культура уповільнення». Воно розповідає людям, як жити щасливо в нашому швидкісному світі.

ТУТКА в TELEGRAM – не пропустіть найцікавіше

Ми в Тутка вирішили з’ясувати, чим небезпечний вічний поспіх і як сучасна людина може жити повільно і при цьому все встигати.

Куди призведе гонитва переслідування

Журналіст Карл Оноре замислився над ритмом власного життя, коли стояв у черзі в аеропорту і переглядав заголовки газет, щоб «вбити час». Він побачив рекламу збірки творів для дітей – «казок-однохвилинок». Оноре згадав, як його син скаржився, що йому дуже швидко читають казку на ніч, адже тато постійно кудись поспішає – хоче скоріше зайнятися справами, перевірити пошту, подивитися новини і поспіхом поїсти.

Сучасний світ розвиває швидкість, не даючи нам можливості зупинитися. Якщо ми не встигаємо читати книги, нам пропонують курси швидкого читання. Замість того, щоб насолоджуватися приготуванням страв і смачною їжею, ми купуємо мікрохвильову піч і напівфабрикати. Поступове і здорове зниження ваги вже майже нікого не цікавить, люди, які худнуть, обирають голодування або і зовсім записуються на ліпосакцію.

Страх кудись не встигнути або щось не зробити призводить до розвитку нових хвороб і патологічної нетерпеливості. Якщо вас часто охоплює злість на друга, який повільно рухається або на довгий червоний сигнал світлофору, ймовірно ви схильні до «синдрому агресивного пішохода».

Недавнє дослідження виявило, що 77% американських службовців не беруть відпустки через страх, що це зашкодить їхній кар’єрі. З японської мови прийшло поняття «каросі» – смерть від надмірної роботи без перерв. А агресивна поведінка і дратівливість під час стояння в черзі знайомі всім. Дійшло до того, що користувачі Інтернету, зазвичай, не переглядають відео, якщо воно завантажується довше, ніж 2 секунди, хоча ще кілька років тому ми чекали завантаження сайтів значно довше.

В результаті людина біжить до абстрактної успішності, мало відпочиває, більше споживає. А коли ми біжимо, у нас немає можливості ні дивитись по боках, ні зазирнути в своє серце. Нервове виснаження призводить до хвороб, сварок з друзями, проблем у родині. Гонка і бездумне споживання насправді не дають нам нічого.

Що пропонує культура уповільнення

Одним словом: сповільнитися. Якщо детальніше: усвідомлено підходити до життя, отримувати задоволення і не гнатися за матеріальними цінностями. Коротко – не жити так, ніби ми запізнюємося на свій похорон, як сказав засновник Світового інституту повільності Гейр Бертелсен.

Прихильники культури уповільнення зовсім не закликають людину відмовитися від благ цивілізації. Slow Life – це бажання насолоджуватися життям в сучасному світі. Найголовніше – знайти свій ритм. Якщо вам терміново потрібна деяка інформація, ви не зобов’язані їхати до центральної бібліотеки в інший кінець міста. Звичайно ж, простіше звернутися до Гуглу. «Вся філософія повільного руху зводиться до одного слова: рівноваги. Коли потрібно поспішати – поспішайте. Але там, де природно не поспішати, не женіться. Шукайте того, що в музиці називається tempo giusto, правильний темп», – пише Карл Оноре в своїй книзі «Без метушні. Як припинити поспішати і почати жити».

Якщо людина свідомо живе зараз, уважно вивчає свій внутрішній світ і світ навколо, життя стає більш насиченим і приємним. Щасливі події в нашій пам’яті здаються нескінченно довгими, хоча в реальності вони могли тривати кілька секунд. Маленькі радощі можна і потрібно шукати в повсякденності, але коли ми хочемо зробити все «нашвидкуруч», ми не отримуємо задоволення від їжі, читання, музики, сексу та інших речей.

У яких сферах можна сповільнитися

Культура уповільнення нагадує, що людина повинна отримувати від роботи задоволення, а не вигоряння, нервовий зрив та інфаркт. Філософія повільності проникла і в інші сфери життя:

 • Рух Slow Food вчить людей не їсти на ходу і цінувати культуру сімейного частування.
 • Повільне мистецтво відкидає біганину по музеях і театрах для галочки і закликає вдумливо вивчати художні твори, які повинні приносити естетичну та інтелектуальну радість.
 • У Норвегії народилося повільне телебачення: замість зображень, що постійно змінюються, з’явилися передачі без вирізаних кадрів, наприклад, спостереження за рухом поїзда або пароплава.

 • Повільне читання пропонує звертати увагу не на кількість прочитаних книг, а на якість: роздумувати про прочитане, обговорювати з друзями.
 • Повільні подорожі пропонують не переходити від однієї пам’ятки до іншої, а без поспіху насолоджуватися новими місцями і культурою, спілкуватися з жителями, куштувати місцеву кухню.
 • Повільне старіння поважає природні зміни організму і закликає людей не омолоджуватися за допомогою косметики і пластичних операцій.

Що можна зробити, щоб сповільнитися в цей момент

 • Займайтеся тільки однією справою. Не намагайтеся одночасно дивитися серіал і читати новини, перевіряти пошту і слухати музику, розмовляти по телефону і мити посуд. Боячись не встигнути зробити щось важливе і поєднуючи дві справи, ми все одно не встигаємо – такий ось парадокс. Прикиньтеся героєм реклами «Баунті» – насолоджуйтеся моментом, а все інше хай почекає своєї черги.
 • За першої можливості готуйте їсти самі. Прихильники філософії повільної їжі радять купувати продукти у місцевих фермерів, звертати увагу на «чистий» склад, використовувати більше сезонних фруктів і овочів і навіть вирощувати щось самому.
 • Їжте не поспішаючи. І при цьому не відволікайтеся на телевізор або смартфон. Випити кави ви можете, розглядаючи пейзаж з вікна, а провести вечерю, спілкуючись з сім’єю.
 • Вимкніть фоновий шум. Музику, телевізор, нескінченні повідомлення. Слухаючи цей фон, ви знову виконуєте дві справи відразу, втрачаючи якісну сторону.

 • Викресліть непотрібні справи. Коли люди дізнаються про культуру уповільнення, зазвичай, вони ціпеніють: «У мене так багато справ, як я все встигну?» Але насправді в нашому розкладі багато непотрібних дій, викресливши які ви не втратите нічого ні в продуктивності, ні в задоволенні. Гортання стрічки новин, серіали, порожні балачки з неприємними людьми, посиденьки з друзями в барі, який ви не дуже любите – від усього цього можна відмовитися на користь більш важливих і приємних справ. Попередьте близьких і колег, що тепер ви не будете робити деяких звичних речей. Справжні друзі зрозуміють вас, а непотрібні люди – відійдуть.
 • Виходьте прогулятися без телефона і плеєра. Навіть, якщо це коротка прогулянка навколо будинку, спостерігайте за життям навколо або рефлексуйте. Найголовніше – не сидіть у смартфоні.
 • Знайдіть хобі, пов’язане з роботою рук. Це прекрасний спосіб сповільнитися. Вам може сподобатися будь-що: рукоділля, малювання детальних ілюстрацій або складання моделей. Не поспішайте говорити, що нічого не вмієте, адже нове захоплення – прекрасний спосіб навчитися.
 • Завантажте додатки, що обмежують доступ до Інтернету. З ними людині легше поступово послабити сталеву хватку, якою вона вчепилася за смартфон.
 • В середині оцініть свої відчуття. Запитайте себе: як я почуваюся? Чого я хочу зараз?

Переклад Тутка за матеріалами

Залиште свій коментар

коментарів

Пов'язані статті

Back to top button
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker