Один докір на три похвали — формула, яка зміцнює стосунки

Чи замислювалися ви коли-небудь про те, що для гармонійного розвитку будь-яких стосунків (у сім’ї, колективі) важливо дотримуватися певних пропорцій критики і похвали?

Виявляється, на цю тему вчені провели чимало досліджень і вивели ідеальне співвідношення «батога» і «пряника». Тутка ділиться цими цікавими висновками з вами.

Коефіцієнт Лосада

Коефіцієнт Лосада — це співвідношення позитивного і негативного у
взаєминах людей. Вперше вплив цих пропорцій було помічено в дослідженнях стабільності шлюбу психолога Джона Готтмана. Протягом 40 років аналізували відносини більш 3 000 пар. Враховуючи пропорції позитивного і негативного в стосунках пари, передбачалась ймовірність розлучення з 90% точністю.

Пізніше психолог, доктор Марсель Лосада, проаналізувавши сотні бізнес-груп, чітко визначив межі найбільшої ефективності команди і вивів коефіцієнт.

Чому так важливі правильні пропорції?

Уявіть, що ситуація — це корабель. З вітрилами. Вітер, надуває вітрила, — це похвала. А критика — штурвал корабля. Хіба корабель зрушить з місця, якщо вашої направлювальної критики буде більше? Як не крути штурвал, а без «вітру похвали» нікуди.

Чи, навпаки, ви тільки те й робите, що хвалите і намагаєтеся закривати очі на недоліки близької людини. Такий корабель стане некерованим, і хто знає, куди його може занести на повних вітрилах.

Коефіцієнт Лосада приблизно дорівнює 3 позитивам на 1 негатив. Це мінімум, необхідний для досягнення високої продуктивності будь-яких команд, будь то колеги, друзі, члени сім’ї. Максимум знаходиться приблизно близько 7 похвал на 1 критику. Ті стосунки, що знаходяться за межами цих цифр, неминуче поступово деградують.

Без позитиву і готовності йти назустріч один одному стосунки розваляться, це очевидно. Але так само небезпечна і повна відсутність негативу, наприклад, страх наполягти на своєму або вказати на помилки. У стосунках всередині сім’ї або колективу дуже важливий ідеальний баланс.

За матеріалами

Залиште свій коментар

коментарів

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Close