Наука забивати: як перестати витрачати енергію на пусті роздуми

Під час одного зі своїх виступів відомих індійський філософ Джідду Крішнамурті запитав аудиторію, чи вони хочуть дізнатися його таємницю. Присутні в залі затихли і подалися вперед. «Ви знаєте, — сказав він, — я просто не парюся».

Звичайно, він сказав не так. На думку більшості, він сказав: «Знаєте, я просто не звертаю уваги на те, що відбувається», але він міг сказати і так, і сяк. Мені здається, що байдужа концепція більш близька більшості. Я заздалегідь прошу вибачення за грубість цієї фрази — а використовувати її я буду тут часто, — але ніщо не передає цю істину так добре. Коли ви скажете комусь – «не звертай уваги», цей хтось скоріше за все, на вас дивно подивиться — але тільки не той, хто прийшов на лекцію Крішнамурті. При цьому всі розуміють, що в житті інколи трапляються такі неприємні моменти, на які краще всього просто забити/наплювати. Не забивати — значить думати про те, що трапилося. Наприклад, хтось нагрубив вам по телефону, і ви прокручуєте цю подію в голові, ви не можете так легко наплювати. А якщо ви просто повісили трубку, знизали плечима і спокійно поїхали кататися на велосипеді, значить, у вас чудово виходить забивати.

Якщо ти переживаєш, то це ще не значить, що ти робиш щось корисне, хоча може здаватися, що це так. Здається цілком закономірним, що кожен раз, запарившись над чимось, ми тим самим наближаємося до якоїсь відповіді. Але це не так, тому що постійне прокручування в голові — це розумовий процес, а розумовий процес, спрямований на пошук рішення, марний.

© Jack Hughes

Це проливає світло на одне з наших найбільш невикорениних і недалеких уявлень про людське мислення: ми впевнені, що більшість думок цінні самі по собі, що вони до чогось призведуть. Але більшість наших думок, просто заповнюють нашу голову та захищають від реального життя. Вони не призводять до якихось важливих рішень чи аналітичних висновків, вони просто поглинають нас і, можливо, ще і роблять наше життя коротше.

Зазвичай Нам здається, що наші роздуми виконують якусь функцію просто тому, що вони викликані сильною емоцією або тому, що вони спрямовані на предмет, який важливий для нас: це можуть бути справедливість, повага та сучасний стан суспільства.

Ні. Міркування мають сенс тільки в тому випадку, якщо вони змушують ваше тіло рухатися і робити щось корисне. Це не означає, що на будь-яку життєву прикрість, грубість або несправедливість потрібно відразу ж відповідати дією. Зовсім навпаки. Зазвичай нічого з цим не поробиш або просто не хочеться робити. І це нормально. В більшості випадків краще взагалі нічого не робити, просто забити.

Така концепція може здатися апатичною. Насправді це не так. Це просто відмова від порожньої витрати енергії і часу на думки, які ні до чого не приведуть. Так що якщо ви вирішили над чимось запариться, переконайтеся, що це призведе до відповідної реакції на те, що сталося, і потім переходіть до дії. Ось наочна схема дій.

 

Не так-то просто навчитися забивати. Для цього потрібна практика. Здатність забивати повинна входити в число тих життєво важливих умінь і навичок, якими ми вчимо дітей нарівні з умінням вважати, зав’язувати шнурки і триматися подалі від незнайомців. Не так давно я вийшов на пробіжку, і хтось гукнув мене з проїжджаючої вантажівки. Здається, він назвав мене педик (або, може бути, Едиком?). Це мене здорово налякало, я навіть, здається, трохи підстрибнув від несподіванки. Вони, напевно, засміялися там в своїй кабіні і дали один одному п’ять чи що там такі придурки зазвичай роблять після того, як кричать з машини.

У моєму житті були такі часи, коли я витратив би величезну кількість енергії, переживаючи за такі несправедливості. Але в той день я не збирався цього робити, і це пройшло повз мене. Я все ще відчував початковий сплеск люті і адреналіну, але вирішив просто пропустити це п’ятисекундну подію, а не рефлексувати над ним ще півдня, а потім розповідати всім про це.

Я продовжив бігти і зауважив, що всього кілька секунд потому на вулиці все знову стало тихо і мирно. Не було ні найменшого сліду події просто тому, що я не оживив її у своїй голові, я наплював на неї.

Я знав людей, які розповідали цілі історії, і не по одному разу, про яку-небудь не найприємнішу двадцатисекундну пригоду, яка сталася з ними багато років тому і яку вони ніяк не можуть забути. Я думаю, ви теж зустрічали таких людей. Не впадайте в таке ж безумство. Дотримуйтесь обраним курсом: просто забийте.

Вміння вчасно забити не означає, що ви завжди на все будете забивати. Це тільки означає, що ви робите це свідомо. У вас є на те причина. Головне — це зловити себе на відповідній реакції. Все починається зі злості і слів обурення у вашій голові, зазвичай у формі дотепної відповіді або внутрішньої проповіді про порядності і поваги. Ви можете почати прокручувати кілька можливих сценаріїв, в яких ви показуєте кривдникові, хто тут головний. Також дуже легко захопитися мстивою фантазією, у якій (наприклад) ви подібно танку/Термінатору несетесь за вантажівкою, після чого вона, зрештою, врізається у дерево, і ось ви вже стоїте і смієтеся, поплескуючи себе по боках.

Коли ви зловили себе на таких думках, нагадайте собі, що вам взагалі-то наплювати на такі речі, і перемкніть свою увагу назад на матеріальний світ. Що у вас було далі за планом, після того як стався цей нікчемно маленький інцидент? Прислухайтеся до тіла: що йому потрібно, щоб рухатися далі?

Тому повісьте трубку. Наберіть наступний номер, пробіжіть ще один кілометр, змішайте напої, стрибайте на велосипед… все, що логічно випливає далі в житті людини, яка не звертає уваги на дрібниці життя. А якщо вам не терпиться над чим зайвий раз замислитися, то краще задумайтеся над цим.

Фото заголовку jack-hughes.com
За матеріалами theoryandpractice.ru

Залиште свій коментар

коментарів

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Back to top button
Close