Михайло Литвак: 5 ознак неврозу

Спробуємо розглянути докладніше в яких аспектах поведінки проявляється невроз і хто такий здоровий чоловік.

Ознаки неврозу, які не варто ігнорувати

Кожна людина в своєму розвитку стикається з кризовими віковими ситуаціями, соціальними труднощами і проблемами в самореалізації, що може призвести до виникнення проблем у відносинах зі світом та подіями. Саме з цих проблем складається образ «невротика нашого часу». Але криза може статися з кожною людиною, а ось невротиком стає лише той, чий хворобливий початок перемагає і починає переважати в поведінці і в житті в цілому.

Проаналізувавши думки західних вчених і психотерапевтів, ми можемо перерахувати ті ознаки, які нам можуть сказати про необхідність лікування людини у психотерапевта:

1. Абсолютна відсутність впевненості в собі, прихована тривожність і страх щодо людей і всього світу, відсутність довіри до людей, нездатність радіти життю. Ця нездатність призводить до того, що людина намагається отримати задоволення від негативних емоцій людей.

2. Самовідчуження – людина або не приймає себе такою, якою вона є, або, навпаки, звеличує свій образ і вважає себе ідеалом. Відповідно, в неприймаючих себе процвітає самоїдство, в звеличуючих – нарцисизм.

ТУТКА в TELEGRAM – не пропустіть найцікавіше

3. Нездатність любити і створювати здорові відносини, постійна поклик до володіння і підпорядкуванню партнера собі. Людина або надовго і болісно прив’язується до кого-небудь, або постійно руйнує всі відносини на самому початку. Також сюди відноситься маніакальне переслідування людини, де б вона не була, манія зрад, постійні образи, страх прихильності і т. д.

4. У поведінці невротика немає гнучкості і варіативності, він часто повторює одні й ті ж ситуації і реакції, не намагаючись нічого змінити. Отже, з-за цього неприємні і травмуючі його ситуації повторюються незліченну кількість разів, що і призводить до відчуття розчарованості, депресії і туги. Все це Берн назвав «невротичним сценарієм», з якого невротику складно і майже неможливо вибратися. Одні невротики постійно вступають у конфлікт з керівництвом, інші вибирають партнера-алкоголіка, треті завжди грають роль «цапа-відбувайла» і т. д.

Можливо невротик може в певний момент усвідомити безвихідність свого становища і спробувати щось змінити. Але в більшості випадків, обрана ним нова стратегія буде суперечити з уже існуючою і домінуючою, і це протистояння буде доставляти ще більше неприємних емоцій.

Коли невротик буде намагатися застосовувати нову стратегію, його буде мучити відчуття зради собі, тоді він різко буде повертатися до змін поведінки, потім знову намагатися щось виправити. Наприклад, сьогодні людина буде ввічливою, галантною, любити і піклуватися, завтра без особливих приводів впадати в агресію, грубість і ненавидіти.

Будьте обережні, адже невротична поведінка – річ не тільки неприємна, але ще й заразна. Якщо так вийшло, що ви опинилися у відносинах з невротиком або просто поруч з ним, то його поведінка буде впливати і на ваші реакції. Якщо це важкий невротик, якого постійно мотає від однієї стратегії до іншої, то через час і ви почнете вливатися і частково розуміти таку «логіку». У підсумку, щоб вберегти себе від травм, ви будете споруджувати стіни навколо себе. І як би добре ви не ставилися до цієї людини, швидше за все ви втратите спокій, а ваша поведінка втратить відкритість, чуйність і доброту. Така хвиля неврозу накриває відносини між людьми, які можуть об’єднувати як двох осіб, так і цілу групу.

Ще одна особливість невротиків – їх непомірна гординя. Вони ідеалізують образ свого «я», вважають себе практично досконалістю і тому їх реальне життя викликає у них ненависть, так як воно не відповідає ідеалу.

5. Відсутність радості і сенсу життя. Цю проблему В 20 столітті докладно вивчав Франкл, він перший звернув увагу на неврози цілком успішних людей, у яких в житті все в порядку і в достатку. Такі люди також схильні до нервових розладів, втрати сенсу існування, відчуття безглуздості життя, і в сукупності це все може привести до глибокої депресії та самогубства.

Звичайно, людина психологічно здорова теж не завжди може перебувати у піднесеному настрої. Але здорова особистість, переживши неприємність, обдумавши і заспокоївшись, знову повертається до радісного і енергійного настрою, до прагнення розвиватися і творити. На відміну від невротика, якого одна неприємність може надовго вивести з рівноваги і занурити у важкі роздуми, депресивний стан. Вийти з подібної ситуації йому може допомогти тільки фахівець, він знайде потрібну ниточку, за яку можна вхопитися.

Тепер давайте спробуємо розібратися, як звичайна людина, як я чи ви, може стати невротиком третьої групи, які події і причини можуть підштовхнути до того, що відносини з світом почнуть викликати тільки муки.

Насамперед, згадаємо про базові потреби по Маслоу, без задоволення яких індивід не може гармонійно розвиватися і жити. Ці потреби нам добре відомі:

  • фізіологічні,
  • потреба в безпеці,
  • в любові,
  • в приналежності,
  • у визнанні,
  • в самоактуалізації.

В основі існування лежать фізичні та життєві потреби, без задоволення яких неможливо перейти до здійснення інших. Тому самореалізація і творчість стоїть після, вище базових потреб.

Складності в задоволенні будь-якого виду потреб можуть призвести до неврозу – труднощі в спілкуванні, самотність, брак коштів і голоду, незадовільного стану у компанії, проблеми в самоактуалізації. Якщо у людини є якісь фізіологічні проблеми у задоволенні базових потреб – це також може привести до неврозу, так як природні потреби людей пригнічуються, а їх імпульси залишаються в організмі і призводять до різних неполадок і збоїв.

Таким чином,

  • незадоволена потреба в любові і близькості може проявлятися як фанатична релігійна любов;
  • нереалізована потреба в самореалізації може перетворитися в жадобу влади і керування іншими людьми;
  • при наявності проблем у відносинах з людьми і дружбі, людина може намагатися замінити людські відносини чимось матеріальним – величезною кількістю куплених речей, їжею та іншим.

Всі ці дії заміщення призводять до утворення невротичних потреб, які починають керувати людиною і змушувати її вести себе за певними схемами.

При цьому людина може жадати принижувати або принижуватися, панувати, бігти від реальності і т. д.

На жаль, багато людей не усвідомлюють, що їхні потреби ненормальні, що вони говорять про невроз. Людина продовжує мучитися, злитися, сваритися з друзями і рідними, змінювати роботи, розлучатися з чоловіками і дружинами, звинувачуючи у всіх бідах весь цей світ.

Часто і до психотерапевта людина звертається не за тим, щоб змінити себе і свої установки, а для того, щоб йому підказали, як керувати людьми для власних цілей, як впоратися зі складними конфліктами і ситуаціями. А завдання психотерапевта – зуміти допомогти пацієнту зрозуміти себе і щоб він захотів змінити себе.

Ми розібралися з невротичною поведінкою і визначилися, кому потрібна допомога. Тепер треба зрозуміти – хто ж така здорова людина

Здорова людина, звичайно, нічого не боїться, її не паралізують страхи і тіні минулих образ, вона відкрита для світу і людей, не біжить від реальності. Така людина прагне до саморозвитку і пізнання самого себе, не боїться змін, намагається будувати гармонійні та доброзичливі відносини з іншими людьми.

Здорова людина не відчуває спраги влади і принижень, вона не бажає мучити себе і людей. При проблемних ситуаціях вона шукає оптимальне рішення, змінює тактики і діє активно.

В здоровій людині перебувають на балансі всі елементи, а зокрема:

– самозбереження і розвиток. Для людини нормально відчувати страх за своє життя, тривогу – завдяки цим почуттям людина починає діяти, щоб врятувати і захистити від бід своє життя. Але, в той же час, якщо є порушення з задоволенням потреби в безпеці, то людина весь свій час і енергію витрачає на оборону і перестає приділяти увагу своєму розвитку. Розвиваємося ми тільки перемагаючи труднощі, виявляючи при цьому мужність. Тому людина здорова повинна прагнути до розвитку і безпеки.

– у здоровій людині має бути баланс між пристосуванням до цього світу і самореалізацією. Ми розуміємо, що для того, щоб гармонійно існувати та взаємодіяти з людьми, нам потрібно вміти пристосовуватися до ситуацій і обставин. Це не означає сліпо підкорятися, це значить – оптимально комфортно існувати, рахуватися з моральними і соціальними нормами, бути пристосованим до суспільного життя. І при цьому, дуже важливо не забувати про свої індивідуальні потреби і якості, реалізовувати їх, займатися своїм розвитком і творчістю. Самоактуалізована людина оригінальна, вона не соромиться бути собою, творити і вибудовувати з світом свої комфортні стосунки.

Здорова людина має реалістично дивитися на життя, не обманюючи себе, не тікаючи в світ мрій і не змінюючи реальність з допомогою алкоголю та інших речовин. Вона повинна вміти сприймати реальність і жити в ній. Але в той же час, не втрачати творчий погляд на життя, адже він дає людині нові цілі і відкриває горизонти.

Для того, щоб бути здоровим і щасливим потрібно дуже старатися, бути пильним, розвиватися, будувати адекватні відносини і реалізувати свої здібності. Саме знаходження та підтримання гармонії між реалістичним поглядом на життя і творчістю робить нас істинно щасливими.

З частиною всього цього вам допоможуть розібратися психотерапевти, а від вас буде потрібно бажання змінити себе.

За матеріалами

Залиште свій коментар

коментарів

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Close