Ілюзія вибору

© rirl.ru

Деякі люди – фаталісти, вони вважають, що їх доля написана кимось до їх народження. Інші, навпаки, впевнені, що в кожен момент часу вони роблять свідомий вибір і будують свою долю своїми сильними і розумними руками, керуючи цим.

Другий вид людей – самий смішний.

Якщо ви раптом до нього відноситеся, ви що, дійсно думаєте, що ви вибираєте, що надіти вранці? Це не від погоди залежить, не від стану вашого гардеробу, не від кількості нових сантиметрів на стегнах, у зв’язку з якими частину вашого гардероба краще викинути чи подарувати, ніж носити? Якщо відняти з варіантів “вільного вибору” все, що вам тісно, все, що не встигли випрати, все, що не йде до нового кольору волосся, все, що вийшло з моди в позаминулому році, все, що зовсім не по погоді і не по ситуації, виявиться, що одягти, ви можете щось одне, або два, але друге гірше, тому так, одне.

Всі інші випадки в житті – та ж сама ілюзія вибору.

Ви обрали свою дружину? Так? А жінки стояли навколо вас як кандидатки на Міс Світу хороводом з якого можна було вибирати? Чи у вас була всього одна єдина дівчина, в якій збіглося і те, що вона вам подобається, і те, що ви сподобалися їй? Причому збіглося не дуже, довелося підлаштовуватися, а інших просто не було. Були ті, хто подобалися вам більше, але ви їм були не потрібні. Були закохані у вас, але вам непотрібні. Можливо вам здається, що ось ця ваша симпатія і є ваш вибір? Думаєте, що ви могли собі наказати не симпатизувати своїй дружині, але наказали симпатизувати? Навряд чи. Потяг виник сам собою, все склалося майже без вашого відома, точніше без вашої вольової, свідомої участі. Ви більше себе спостерігали, ніж щось всерйоз робили. Любов спонтанна, а секс – тут і зовсім область чистої спонтанності. Наказати собі не хотіти ще якось можна (і то, якщо не дуже хочеться, а так), а от наказати собі хотіти – точно не можна. Яким же чином ви робили вибір?

Може ви обирали собі професію? Навряд чи ви були талановиті по всім предметам (середнім за всіма предметів – це можливо). Будь у вас талант чи просто здібності, ви б з дитинства знали, що будете займатися чимось на зразок цього, а після школи ваш вибір звузився б до одного єдиного вузу, куди б ви хотіли і могли вступити. В інші просто не могли б чи не хотіли б, і вибирати було б нічого. Якщо ж ви настільки талановиті в усьому, що дійсно могли б піти і туди, і сюди, напевно, на ваш вибір вплинула б не ваша вільна воля, а щось об’єктивне, зовнішнє, примусове. Цей вуз ближче і галузь трохи престижніше, є блат у вигляді знайомої тітки Тані і так далі.

Те, що люди називають “особистим вибором” найчастіше складається з однієї єдиної можливості або двох, одна з яких явно краща. Або одна краще, а інша простіша, і людина приміряється, чи варто витрачати сили, чи так зійде.

Несерйозно називати цей сумний підрахунок гучним словом ВИБІР.

Якщо у вас не нульова рефлексія, ви давно помітили, що в момент, коли все виглядає так, ніби ви приймаєте рішення, рішення вже прийнято. Воно зумовлене тим, що вже є: вашими можливостями та об’єктивними обставинами. Можливості ваші дуже обмежені, а обставини тим більше залежать від купи зовнішніх речей, тому вибирати вам нічого не доводиться. І якщо у вас до сих пір присутня ілюзія, що ви – коваль свого щастя і куєте його, здійснюючи рішучий і вільний вибір в сьогоденні, ви просто не дуже вдумлива і уважна людина.

Чи можна на підставі цього робити висновок, що доля написана до вашого народження?

Звичайно ні. Якого дідька комусь цікава ваша доля? Уявіть собі, скільки таких бактерій істот як ви, народжується в світі кожну хвилину. Нікому не цікаво писати вашу долю, ви її пишете самі, як сценарист, виходячи з наявного бюджету. Чим нудніша написана історія, тим менший бюджет на наступну серію і гірший ефірний час, а чим менший бюджет, тим складніше придумати щось захоплююче. Спробуй придумай екшен на три грн, якщо головний герой лисіючий сірий комірець, у якого буркотлива дружина і стара хрущовка, але не його, а тещі.

Але головна засада – навіть не бюджет, а те, що ви навряд чи маєте уявлення про головний закон написання своєї долі.

Знаєте його? Ні?

Зараз відкрию.

В теперішньому ніякої вибір вже зробити не можна, але зате можна в майбутньому.

© umairhaque.com

Все, що відбувається з вами в теперішньому, вже визначено, на 100 або 95%. Але зроблено це не кимось зверху, а вами, в минулому. У минулому, де ваше справжнє ще було майбутнім, ви мали владу і можливість вплинути, вибрати, чим швидше за все не скористалися, точніше скористалися, але навмання, абияк і наосліп. Ви могли б вибрати щось краще того, що відбувається з вами зараз. Але ви були зайняті теперішнім, тобто вже минулим. Ви боролися з тим, що вже було зумовлено, ви чинили опір і мучилися від ілюзії вибору. Вам здавалося, що ви можете впливати на сьогодення. Але ви могли впливати лише на майбутнє. Але не впливали. І тепер, коли майбутнє стало справжнім, ви знову з ним боротися, знову опираєтесь і мучитеся від ілюзії вибору.

Теперішним треба просто жити.

Його треба проживати, відчувати, брати енергію, накопичувати досвід, ставати мудріше і сильніше, ухилятися від надмірного стресу, загартовувати себе помірним стресом, але не чинити опір йдучій на вас хвилі.

Вона вас просто зімне й накриє. “Покірного доля веде, а непокірного тягне”. На хвилю треба стати зверху і зберігати рівновагу, якою б великою і злою вона не була, а якщо зробити крок ніяк не можна, згрупуватися і перечекати, або ж трохи відхилитися в бік, щоб збитків були поменше. Але битися з хвилею або наказувати їй відступити, ніби ви володар морський, не варто. Поламає.

Теперішнє треба просто прожити, по можливості отримуючи користь і задоволення, а всі свої вольові зусилля і свідомі заходи необхідно спрямувати в майбутнє!

Поки ви боретеся з актуальною хвилею, нова хвиля лише формується, і ви маєте можливість взяти участь у її формуванні, а з часом навчитися керувати цим процесом. В останньому випадку ви дійсно станете автором свого життя і будете робити свідомий вибір. Але і тоді не в теперішньому! А на заздалегідь, у майбутнє.

Майбутнє – повітря, ментальний план, план свідомості і волі. Теперішнє – вода, емоційний план, план спонтанності (!) і енергії.

Всі, хто намагаються керувати теперішнім, обмежують свою спонтанність. Вони напружуються, думають, сумніваються, вагаються, страждають, і в результаті отримують менше з того, що могли б отримати. Цьому потоку треба віддаватися. Не нерозважливо, але з мінімальним опором, з прямою спиною, але гнучко. Серфери і лижники вас навчать, якщо ви самі не вони. А якщо хоча б частково вони, ви легко перенесете цю схему на правила життя в сьогоденні. Теперішній потік. Він вже склався, він сформований, не боріться з ним за допомогою розуму. Тілом – так, можете спробувати трішки спружинити, але скоріше у вигляді гри.

В поєдинку з долею краще підійде не бокс, а айкідо, треба використовувати потік для того, щоб посилити свій маневр, а не просто битися в нього як в грушу. Він набагато сильніше вас, ви просто людина, а це ФАТУМ, ДОЛЯ.

А от коли мова про майбутнє, ви і є – творець своєї долі. Нехай ви дієте навмання і наосліп, пишете задньою лапою, мало чого розумієте в цьому, але ви навчитеся це робити краще, якщо повернете свій розум туди, а не на боротьбу з теперішнім.

Згадайте приклади. Ви не можете вибрати, що одягти сьогодні, тому що у вас в гардеробі всього дві сукні по погоді. Але ви можете вибрати, що одягти завтра (через місяць). Ви можете зайнятися вашою фігурою і вибором одягу на наступний сезон.

Ви не можете вибрати професію прямо зараз, вас беруть лише на одну вакансію, куди б ви хотіли піти. Але ви можете навчитися чомусь сьогодні і завтра список вакансій розшириться. І сьогодні ви не дуже і вибираєте чому вчитися, список можливостей (і бажань) обмежений, але коли ви навчитеся чогось нового, цей список розшириться, адже ви трохи змінитися.

Що стосується дружини… Сьогодні ви вже не можете вибрати її. Вона така, яка є, або її взагалі немає. Але завтра ваша дружина може стати краще. Сьогодні ви можете робити щось, що завтра знизить дефолт і дружина стане доброзичливішою, теплішою і грайливішою. А якщо ви самотні, ви можете сьогодні вибрати шлях змін і ці зміни завтра дадуть вам нові можливості.

Треба бути фаталістом по відношенню до теперішнього, оскільки це вже доля, але треба бути творцем по відношенню до майбутнього, оскільки там – ще не доля, вона тільки складається. Перо скрипить, залишаючи в Книзі Доль новий рядок про вас і яким буде цей рядок, залежить від вас. Спочатку в невеликій мірі залежить, поки ви тільки вчитеся там писати, але чим краще ви освоїте це саме Діяння, тим більше будете впливати на долю.

А тепер уявіть собі, як виглядають більшість людей. У майбутнє вони дивляться покірно, як вівці фаталісти, “що буде, то буде” (у душі чекаючи, що хтось про них подбає і їм подасть). Зате вже з теперішнім борються з усіх сил і скалками, і щипцями, та іншими інструментами для катування. Вимагають скасувати все погане і дати добре, благають, обурюються, обурюються, плачуть. Ні, ні, не так, не хочу, інше, не це! Або думають, голову ламають, роблять “болісний вибір”. Пізно, розслабтеся. Займіться майбутнім. Там все ще не сформоване поки, все в процесі підготовки і можна ліпити потрібну вам форму. Але ви так захоплені боротьбою з теперішнім, що вам не до майбутнього.

Фото заголовку
За матеріалами

 

Залиште свій коментар

коментарів

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Close