Чому ми не помічаємо предметів прямо перед нами

Виявляється, наші очікування сильно впливають на нашу здатність помічати те, що знаходиться прямо у нас під носом.

Увага, завдання! Знайдіть зубну щітку на картинці.

 Більшість людей швидко помічає маленьку зелену щітку на краю раковини.

Але набагато довше шукає — чи взагалі не знаходить — велику щітку на задньому плані.

Це пов’язано з нашим сприйняттям масштабу. Вчені з Каліфорнійського університету прийшли до висновку, що ми не помічаємо предметів, якщо їх розмір не відповідає їх оточенню. Дослідники вивчили не тільки те, що помічають люди, але і їх здатності в порівнянні зі здібностями комп’ютера.

Кільком учасникам і глибокій нейронній мережі (комп’ютерна система з машинним зором) давалася одна секунда, щоб знайти предмет на згенерованих комп’ютером зображеннях. Предмет був відсутній на картинці, був зображений у звичайному масштабі або був збільшений в чотири рази.

Люди не помічали збільшених предметів на 13% частіше, ніж звичайно.

На результати комп’ютера масштаб предметів не вплинув. Це перекручення було особливо виражено, коли людина вперше дивився на зображення зі збільшеним об’єктом — у такому разі предмет ніби ставав невидимим.

Це не недолік. Це корисний трюк мозку, який допомагає нам швидко обробляти візуальну інформацію, знаходити те, що потрібно, і відсіювати зайве.

Звичайно, малоймовірно, що в реальному житті нам доведеться шукати об’єкти в збільшеному масштабі. Але інший пов’язаний з увагою феномен у відповіді за те, що ми не можемо знайти ключі, якщо залишили їх не там, де зазвичай.

За словами когнітивних психологів, те, що ми помічаємо, багато в чому залежить від наших очікувань. Розмір предмета — один з факторів, що впливають на них.

Не очікуючи чогось, ми, цілком ймовірно, просто не звернемо на це увагу.

Таке явище, зване ще сліпотою неуваги, допомагає пояснити, як десятки людей могли пройти повз деревао до якого були прив’язані гроші, і не помітити нічого незвичайного. Під час інших експериментів учасники також не помічали клоуна на моноциклі, бійку на вулиці, і людину в костюмі горили.

За матеріалами

Залиште свій коментар

коментарів

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Close