6 корисних порад для перезавантаження мозку

Є безліч забобонів, які заважають нам мислити ясно і використовувати можливості свого мозку на 100%. Нейробіолог Ідріс Аберкан у книзі «Свободу мозку!» розповідає, як від них позбутися.

1. Влаштуйте собі «промивання мізків»

Наша розумова гігієна залишає бажати кращого. Ми не віддаємо собі звіту в своїх неврозах, тривозі, злості і автоматизмі свого існування. Цей психічний бруд шар за шаром покриває психіку точно так само, як жир і піт бруднять тіло. Він сковує життя, спотворює сприйняття реальності і судження, самооцінку і ставлення до інших людей. Добре відомо, наскільки важливо регулярно мити тіло, але психічний простір ми сьогодні не очищаємо.

Можливо, всі вади і негаразди людства можна подолати шляхом лише розумової гігієни — «душа для нервів».

Якщо ми йдемо в душ перед сном, то чому утримуємося від цього стосовно психіки? Гігієна тіла здається очевидною, тому що ми багато знаємо про його роботу, але все ще не розібралися у своєму психічному житті. Свідомо тренуйте психіку, щоб перетворити її в другу натуру.

2. Навчіться відключати додатки

Мозок при народженні володіє програмним забезпеченням, а потім ми вводимо в нього нові програми. Ці програми завантажуються в нашу психіку в основному в юності, хоча самі ми цього не розуміємо. Вони навмисне впроваджуються особами, що володіють владою над нами: батьками, вихователями, інститутами, пресою і державою.

Ми можемо встановити в телефон будь-який додаток, навчитися його тестувати і видаляти за непотрібністю. Чому ж ми не здатні зробити те ж саме стосовно психіки?

Чоловік невільний, якщо не може встановити за своїм вибором програми для свого психічного життя. Ви можете самостійно знайти шкідливі програми, які були встановлені без вашого відома. Причому вони можуть здатися абсолютно нешкідливими. Контроль над власною психікою — це завжди звільнення.

3. Забудьте фразу «У мене не вийде»

Однією з найбільш шкідливих і поширених програм є вивчена безпорадність. «Я не можу», «я не заслуговую», «я на це не здатний» і так далі.

Розглянемо це на прикладі дресирування слонів. Дорослого слона не так просто прикувати ланцюгом, тому потрібно починати дресирування з молодості. Після народження слона прикріплюють до пальми дуже міцним ланцюгом, який йому не розірвати. Підростаючи, він звикається з думкою, що неможливо звільнитися. У нього є для цього сили, але він залишається психічно прикутим і не думає про втечу. А скільки психічних ланцюгів обплутали вас?

Коли ви спробуєте в перший раз розірвати один з них, він піддасться не відразу, оскільки є частиною вашого его. Ланцюг буде чинити опір з усіх сил, щоб виправдати своє існування. Він нагадає про кожний провал, кожний крах мрії, він буде наполягати: «Я ж казав, що в тебе нічого не вийде» або «Не варто навіть намагатися». Проявіть наполегливість, не відмовляйтеся від своєї мети, ви ж набагато сильніші і талановитіші, ніж ця невіра у вас вчителів і вихователів.

4. Будьте відкриті для всього нового

Людині властиво проявляти особливу наполегливість, коли вона займається улюбленою справою. Баскетболіст Майкл Джордан часто згадував, скільки разів він зазнавав поразки і бачив, що в нього вже більше ніхто не вірить.

Кращий спосіб розірвати ланцюг набутого безсилля — палко полюбити свою справу і виявляти наполегливість у досягненні мети.

Чим частіше практикувати «душ» для мозку, тим більше можна знайти у себе шкідливих програм, які керують психічним життям. Чим частіше працювати над їх поступовим видаленням, тим краще стане розуміння їх шкідливості. Побільше відправляйте їх у сміттєвий кошик, і тоді швидше знайдете віру в свої сили. При цьому ви зможете легше навчитися новому: математиці, живопису, музиці і багато чому іншому.

5. Побудуйте «палац пізнання»

Якомога частіше шукайте асоціації думки з простором, нехай це стане другою натурою. Побудуйте розумові палаци і помістіть в них своє психічне життя в якості імператриці. Зведення палацу психічної життя дозволяє побачити своє власне пізнання. Це вправа, яка стимулює знайдену віру в себе. Вибудовуючи музеї, де виставлені ваші власні знання, ви тим самим підтверджуєте власну самооцінку і потенціал, якими володієте.

6. З обережністю ставитеся до думки колег і наукових співтовариств

Наукові та експертні спільноти намагаються підтягнути нас до свого інтелектуального та духовного рівня. У всьому цьому може проглядатися як позитив («Якщо у мене вийшло, чому не вийде в тебе?»), так і негатив («Якщо у мене не вийшло, з чого ти вирішив, маленький амбітний дурник, що вийде у тебе?»).

Якщо враховувати думку інших людей, то неможливо звільнитися.

Якщо інтелект — це свобода, то в його основі лежить здатність самостійно думати і приймати рішення, не переймаючись чужими поглядами. Так чинить розумна доросла людина, а не дитина, яку завжди турбує думка, що про неї подумає хтось ще.

Ідріс Аберкан упевнений, що всі ми народжуємося з однаковими розумовими здібностями. Ось тільки не всі можуть їх грамотно розвинути і почати користуватися своїм мозком на повну.

За матеріалами

Залиште свій коментар

коментарів

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Close