3 фрази, які не можна говорити, якщо дитина зазнала невдачі

Коли дитині погано не через розбите коліно, а, наприклад, через прикру невдачу або поразку, дуже хочеться її підтримати. Тільки незрозуміло, як це зробити. Дорослих не завжди виходить втішити. А тут навіть болісно дивитися, як страждає своя дитина. Річард Шортер в своєму блозі Non-perfect Dad ( “Неідеальний батько”) пояснює, як бути, чого точно не можна говорити і що зробити, щоб дитина після невдачі не кинула те, чим вона тільки почала займатися.

1. “Та це просто шкільні змагання / олімпіада, чому ти так засмучуєшся?”

Ваша дитина щойно програла важливе для неї змагання (нехай буде з плавання) або шкільної олімпіада. Вона насупилася і сидить в машині, ледь стримуючи сльози. Як батько, який потрапив в цю складну ситуацію, ви, ймовірно, скажете три речі, які першими прийдуть вам в голову. Три абсолютно вірні і правдиві речі, але абсолютно даремні в цей момент. Сидячи в машині, і, дивлячись на дитину, убиту горем, ви, швидше за все, захочете сказати їй: «це всього лише плавання», «це просто шкільна олімпіада». У всесвітніх масштабах ви, звичайно, абсолютно праві: це всього-на-всього заплив в басейні. Але для дитини в цей момент програне змагання – найважливіша річ на світі. І важливі змагання. Так, її переживання здаються вам перебільшеними. Але кажучи «це ж всього-на-всього …», ви позбавляєте дитину щирих поривів досягти успіху в тому, що для неї так важливо.

ТУТКА в TELEGRAM – не пропустіть найцікавіше

2. «Ти це переживеш»

«Ти це переживеш»інше, що ви, швидше за все, скажете дитині. Так, так і є. Вона переживе це. Дітям властива неймовірна гнучкість і винахідливість. В емоційному плані вони насправді набагато сильніші, ніж ми думаємо. Але повторюся: сказавши це, ви анітрохи не поліпшите ситуацію. У цей момент діти не хочуть «справлятися з цим», їм хочеться переживати. Їм потрібно переживати. Вони засмучені, і печаль – це природна реакція людини, до якої ми повинні нормально ставитися. Подумайте про те, що, коли ваша дитина стане дорослою, їй доведеться переживати по-справжньому серйозні і сумні моменти. Ви навряд чи зрадієте, якщо в таких випадках вона буде придушувати емоції і відмовлятися ділитися переживаннями зі словами «ну нічого, переживу». Пригнічені емоції не забуваються. Вони завжди повертаються і найчастіше з серйозними наслідками. Для здоров’я вашої дитини набагато краще демонструвати емоції і проживати їх. І неважливо, що це за ситуація: програний заплив в басейні, трійка за контрольну або смерть улюбленого собаки.

3. «Ти зробив все, що міг»

Ви точно спробує підбадьорити дитину і цим, коли дві попередні фрази не спрацюють. Може, ваша дитина дійсно зробила все, що було в її силах. Тільки зараз їй не потрібні  призи втіхи. Вона хотіла справжню нагороду і боролася за неї.

Так що, ось моя порада для цієї захоплювальної подорожі машиною. По-перше, переконайтеся, що мова вашого тіла і вираз обличчя показують: «я знаю, що тобі дуже болісно, але я тут, я з тобою поруч». По-друге, не бійтеся мовчання. Не бійтеся сліз. Не бійтеся страждання. Вони – невід’ємна частина людського досвіду і емоцій. Ми, батьки, часто поспішаємо витирати сльози, намагаємося якомога швидше змінити все на краще. Але в такі моменти нашим дітям потрібно бачити, що ми не засуджуємо їх, що вони можуть щиро висловити свої емоції. Їм потрібно знати, що ми не перестаємо любити їх. Вони потребують нашої присутності, нашого поплескування з розумінням по плечу, у виразі обличчя, яке показує: «Я бачу, як ти спустошений». І останнє: просто слухайте. Дозвольте дитині вилити душу. Це – найкраще, що ви дійсно можете зробити для неї в хвилини розчарування. Не потрібно перекривати потік емоцій.

Фото з відкритих інтернет-джерел
За матеріалами

Залиште свій коментар

коментарів

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Close