14 пасток мислення, які таємно керують нашим життям

Дуже часто ми, самі того не помічаючи, потрапляємо в пастки власної свідомості, які часом змушують нас приймати рішення, які виявляються помилковими. Іноді вони бувають нешкідливими, а часом з-за них обставини складаються не найкращим чином.

Саме про такі пастки Тутка розповість вам у цій статті. Читайте і не попадайтеся на гачок власного мислення.

14. Подвійні стандарти

Дуже часто поведінку інших ми намагаємося пояснити їх життєвими труднощами та проблемами, а те, як ми ведемо себе і які робимо помилки, виправдовуємо обставинами, які не залежать від нас. Такі помилки часом призводять до того, що нам здається, ніби у всіх однакове життя і тому ми з легкістю засуджуємо інших.

13. Суперечка заради перемоги

Вчені Хьюго Мерсьє і Ден Спербер висунули теорію, яка твердить, що люди навчилися сперечатися для того, щоб отримати можливість впливати одне на одного. Сучасне суспільство теж залежне від цього, тому люди не можуть припинити суперечку, навіть якщо вже не залишилося жодних аргументів. У давні часи програти в суперечці означало знизити свої шанси на подальше життя, тому ми досі сперечаємося до останнього.

12. Порівнюємо те, що не порівнюється

Часто ми порівнюємо речі, які просто не можуть  порівнюватися, з-за чого порушується причинно-наслідковий зв’язок. Наприклад, існує думка, що чим більший собака, тим він зліший. Але погодьтеся, що розмір собаки ніяк не впливає на його характер і поведінку.

11. Довіра тільки «своїм» людям

З давніх часів ми вільно або мимоволі поділяємо людей на групи. Найбільше ми довіряємо тим, з ким опиняємося в одній групі, наприклад, колегам або друзям, а до людей поза нею ставимося з обережністю і підозрою. Таке явище позначається терміном «інгруповий фаворитизм»: люди завищують цінність своєї групи і можливості людей, що входять до неї за рахунок тих, кого погано знають.

10. Надмірне узагальнення

Якщо ви вважаєте, що якась річ, яка виявилася правдою одного разу, буде правдою і в інший раз, то ви потрапили в цю пастку. Якщо вас колись обдурив продавець з сусіднього магазину, зовсім не означає, що вас буде намагатися обдурити кожен продавець.

9. Більшість не може помилятися

Люди схильні повірити у щось, якщо знають, що в це вже вірять інші. Ось звідки з’являються загальноприйняті правила поведінки, які вважаються нормою всередині якоїсь групи. Схильність людини приймати думку групи — це причина, через яку потрібно критично ставитися до даних статистики.

8. Ми запам’ятовуємо про себе найкраще

Так вже влаштована людина, що практично кожен з нас думає і запам’ятовує про себе тільки хороше (а часом ще й прикрашає), але ми навіть не здогадуємося про це. Лауреат Нобелівської премії Даніел Канеман у своєму інтерв’ю сказав: «Просто вражає, як люди рідко змінюють свою думку. Більше того, навіть коли вони це роблять, то не усвідомлюють цього. Змінивши думку, більшість коригує і минулий образ мислення, переконуючи себе в тому, що завжди вважали саме так».

7. Мозок вважає, що ми в майбутньому — це інші люди

Як показують дослідження, коли ми уявляємо себе в майбутньому, в мозку починають працювати ті частини, які активізуються, коли ми думаємо про інших людей. Іншими словами, якщо вас просять пофантазувати, яким ви будете через багато років, ви мимоволі уявите собі незнайомця, що має мало спільного з вами теперішнім.

6. Ефект Пельцмана

Суть цього ефекту полягає в тому, що велика кількість захисних пристроїв і різних правил техніки безпеки призводить до того, що людина починає відчувати себе невразливою, з-за чого підвищується ризик нещасного випадку. Наприклад, якщо забрати шолом у мотоцикліста або ще якусь частину екіпірування, він буде їздити значно акуратніше, ніж при наявності повного комплекту.

5. Пастка «позитивного очікування»

Така пастка властива любителям азартних ігор: вони впевнені, що після низки поразок удача просто зобов’язана повернутися до них обличчям і ось наступна гра вже, напевно, принесе їм величезний виграш. Точно так само працює і обман щодо «смуги везіння».

4. Римовані фрази

Коли люди бачать римовані слогани, вони сприймають їх як більш правдиві. Таким же ефектом володіють і фрази, які «прилипають до язика». Саме тому різні компанії часто використовують подібні прийоми, щоб зробити свої товари і послуги впізнаваними, а їх рекламу такою, що запам’ятовується.

3. Негативних новин завжди більше

Люди часто звертають більше уваги на погані новини, але це зовсім не означає наявність якихось відхилень. Вчені вважають, що ми сприймаємо підсвідомо негативні новини як важливіші. Крім того, погані новини викликають у нас більше довіри: можливо, це відбувається тому, що хороші здаються нам дуже підозрілими і не такими вже й цікавими.

2. Ефект IKEA

Не найсимпатичніші рукавички, зв’язані бабусею, ми завжди сприймаємо з посмішкою і теплотою, хоча в магазині на такі навіть б не подивилися. Це відмінний приклад того, як проявляється так званий ефект IKEA. Суть його полягає в тому, що ми дуже часто занадто високо оцінюємо вартість або значення речей, до створення яких мали відношення ми самі чи наші близькі.

1. Пастка переваги над іншими

В ході одного експерименту людям, які водять машину, було запропоновано порівняти свої навички водіння з вміннями інших водіїв. Практично всі учасники експерименту вважали, що їх навички «вище середнього». У більшості випадків люди мають високу думку про себе і свої навички. Вони перебільшують свої здібності і рівень майстерності, тому оцінюють себе не цілком об’єктивно.

Як же уникнути цих пасток? Намагайтеся вчасно виявляти ці ситуації і ніколи не плутайте свої власні відчуття з тим, що вам нав’язує навколишній світ.

За матеріалами

Залиште свій коментар

коментарів

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Close