13 соціальних експериментів, які пішли не за планом і розповіли багато нового про нас

Вчені і великі бренди люблять проводити соціальні експерименти, щоб вивести людей на чисту воду. Буває, що учасники діють в обхід правил, їх дії не підкоряються законам логіки і навіть кращі психологи не відразу розуміють, в чому справа.

Тутка зібрав кілька крутих соціальних експериментів, які отримали несподіване завершення, наштовхнули нас на цікаві роздуми і, можливо, вже змінили цей світ на краще.

13. Якщо залишити поле без нагляду, люди будуть красти чи заплатять за зібрані продукти?

Суть: уздовж доріг працюють поля самообслуговування. Будь-який бажаючий може зібрати букет квітів, овочі або фрукти. Поруч стоїть табличка з цінником і ящик, куди люди кладуть гроші. За ящиком ніхто не доглядає, все по совісті.

Результат: крадіжок практично не буває. Люди часто залишають більше грошей, ніж вказано на ціннику. Зазвичай, доходи від продажу йдуть на користь благодійних організацій.

12. Що буде, якщо одних водіїв штрафувати, а інших — нагороджувати?

Суть: камера фіксує, з якою швидкістю проїжджає автомобіль. Порушник отримує лист з штрафом, а відповідальний водій — лист з вдячністю за дотримання правил і з пропозицією прийняти участь в лотереї. Головним призом є гроші, заплачені водіями-порушниками. Експеримент став частиною рекламної кампанії Fun Theory, придуманої компанією Volkswagen.

Результат: до експерименту середня швидкість на цій ділянці дороги становила 32 км/год, а під час його проведення вона знизилася на 22% — до 25 км/год. В підсумку кілька подібних камер шведське Національне товариство з безпеки дорожнього руху встановило уздовж доріг по всій країні.

11. Що станеться, якщо поряд з ескалатором поставити сходи-піаніно?

Суть: в рамках рекламної кампанії Fun Theory звичайні сходи в переході перетворили в музичні: наступаючи на щаблі-клавіші, людина ніби грає на гігантському піаніно. За задумом, ця інсталяція повинна була підштовхнути людей підніматися по сходах замість ескалатора.

Результат: під час експерименту сходами користувалося на 66 % більше людей, ніж зазвичай. Ідея багатьом сподобалася: сьогодні схожі сходи можна зустріти в Куала-Лумпурі, Сеулі, Сан-Франциско, Мехіко, Сараєво, Відні та інших містах світу.

10. Звичайні люди легко розпізнають талант чи просто люблять те, що популярно?

Суть: учасники групи U2 замаскувалися під вуличних музикантів і дали безкоштовний концерт в метро. Зазвичай потрапити на їх виступ вкрай складно: квитки розкуповують протягом кількох годин. Чи зможуть перехожі розпізнати талант за образами невідомих вуличних артистів?

Результат: люди не звертали уваги на музикантів, поки ті не викрили себе. Схожий експеримент зробив Кріштіану Роналду в рідному Мадриді: мало хто цікавився майстерністю футболіста в костюмі бездомного, поки Роналду не зняв маску.

9. Що буде, якщо читати погані новини кожен день?

Суть: протягом 7 днів частина користувачів Facebook в своїй стрічці частіше бачили публікації з негативною інформацією. У частині новин були присутні матеріали з дуже емоційним контекстом. У досліді взяли участь 689 003 користувача.

Результат: новини скоригували поведінку користувачів, спонукавши їх частіше проявляти негативні емоції і публікувати схожу інформацію. Люди сприймали погані новини так, наче ці події відбулися в їх житті і стали частиною їх власних переживань. В рамках досвіду перевірили і зворотний теорію: наповнюючи своє життя позитивними новинами, людина відчуває себе краще і частіше проявляє доброту, любов і співчуття.

8. Як об’єднати людей з різними поглядами?

Суть: з пари незнайомців відправляються на склад. Вони взаємодіють, виконуючи вказівки з будівлі якоїсь конструкції і задають одне одному питання, придумані організаторами. У фіналі експерименту кожен учасник дізнається, що партнер із завданням є його заклятим ідейним супротивником. Кожен сам вирішує, чи готовий він пізнати свого партнера ближче за розмовою і пляшкою пива. Експеримент став частиною рекламної кампанії Heineken.

Результат: в експерименті брали участь 3 пари — прихильник і противник ідеї глобального потепління, феміністка і консервативний чоловік з патріархальними поглядами, трансгендер і чоловік, який виступає проти зміни статі. Незважаючи на кардинально протилежні погляди і жорстку позицію по відношенню до людей з іншою думкою, у фіналі всі учасники залишаються, щоб ближче познайомитися зі своїм партнером і дізнатися більше про іншу точку зору.

7. Що буде, якщо платити безробітним людям просто так по
€ 560 в місяць?

Суть: у Фінляндії 2 тис. людей протягом 2 років отримують за € 560 в місяць просто так. Ці гроші виплачуються замість допомоги по безробіттю і не зобов’язують людей взагалі шукати роботу. Але якщо за цей час людина влаштується кудись або відкриє свою фірму, виплати не припиняються і не зменшуються.

Результат: спостерігається зниження зростання тривожності серед людей. € 560 — це скромний дохід для Фінляндії, але він гарантований щомісячний, завдяки чому люди можуть обрати роботу, яка їм подобається, почати свою справу або продовжити навчання для отримання більш високої кваліфікації. Це допомогло багатьом знайти себе і вже через півроку отримати роботу з більш високим доходом, ніж раніше.

6. Що буде, якщо дати користувачам повну свободу дій і трохи вільного місця?

Суть: на сайті Reddit запустили цікавий проект — величезне онлайн-полотно, де кожен користувач міг малювати, вибираючи піксель і змінюючи його колір. Щоб зафарбувати другий піксель, необхідно чекати 5 хвилин або діяти групою. Так з’явилася група «творців», які створювали малюнки і групи, які зафарбовували одним кольором різні кути полотна. Були і «охоронці», які захищали малюнки від хуліганів.

Результат: спочатку «творці» завдяки «керівництву» створювали складні малюнки. Але потім з’явилася цензура: «охоронці» вирішували, які малюнки захищати. Поки користувачі воювали, з’явилися ті, хто заповнював будь-які пікселі чорним. Знищуючи все підряд, вони давали дорогу новим малюнками. Проект проіснував 72 години і перетворився в наочну модель співіснування людей у суспільстві.

5. Як діє на дітей підтримка дорослих?

Суть: вчителька розбила дітей у класі на 2 групи за кольором очей. В 1-й день досліду блакитноокі отримували масу переваг, похвалу і підтримку, а кароокі носили на шиї особливі стрічки і були позбавлені уваги і привілеїв. На 2-й день діти помінялися ролями.

Результат: група дітей з привілеями відчувала підтримку вчительки і починала демонструвати високі результати в навчанні, одночасно з цим поводячи себе зарозуміло і гордовито по відношенню до 2-ї групи. 2-а група вела себе принижено, діти стали гірше вирішувати навіть прості завдання. Це повторювалося, коли групи мінялися ролями. Сьогодні в багатьох закладах, що працюють з важкими дітьми, використовують методи підтримки і похвали, щоб «перевиховати» дітей.

4. Що буде, якщо прибрати з полиць магазинів всі іноземні продукти?

Суть: у вихідний день супермаркет Edeka в Гамбурзі залишив на полицях тільки ті продукти, які були вироблені тільки в Німеччині. І зустрів покупців порожніми полицями.

Результат: ця акція проти расизму показала німецьким покупцям, наскільки бідним буде життя однієї невеликої країни без співробітництва з іншими державами.

3. Як люди бачать самих себе і якими їх бачать незнайомці?

Суть: художник-криміналіст малює портрети жінок за описами, не бачачи їх. Спочатку він просить жінку описати себе і малює портрет з її слів. Потім просить в незнайомої людини описати цю жінку і знову малює її портрет вже зі слів незнайомця. У фіналі кожна жінка отримує 2-а своїх портрети і важливий урок від організатора експерименту — компанії Dove.

Результат: всі портрети, створені на основі самоопису, кардинально відрізнялися від портретів за описами незнайомих людей. Зазвичай, людина перебільшує свої недоліки, в той час як незнайомці бачать образ в цілому і, навпаки, звертають увагу на достоїнства.

2. Як музика в таксі впливає на пасажирів?

Суть: водій змінював музику в автомобілі раз в тиждень, спостерігаючи, як це впливає на поведінку пасажирів і його особистий рейтинг в додатку за замовленням таксі.

Результат: під час програвання рок-музики і ретро-пісень рейтинг водія впав, реп відмовилися слухати переважна більшість пасажирів — рейтинг водія сильно знизився. Багатьом сподобалися абсолютні хіти минулих років, але найбільше позитивних реакцій отримала класика з рок-доповненнями. У результаті водій вирішив залишити на час класичну музику. Слухаючи приємну музику, люди частіше залишали хороші чайові.

1. Наскільки ми всі схожі одне на одного?

Суть: 67 осіб були запрошені зробити ДНК-тест, щоб дізнатися про своє походження і відправитися в подорож по слідах своєї ДНК завдяки компанії Momondo. Майже всі були впевнені в тому, що непогано розбираються у своїх коренях, багато з упередженням ставилися до інших народів і націй.

Результат: тест виявив, що ніхто з 67 чоловік не був представником чистої раси чи етносу. Майже всі учасники експерименту виявилися носіями генів тих національностей, до яких ставилися з упередженням. Експеримент змусив кожного учасника переглянути своє ставлення до себе і інших людей. Деякі запропонували використовувати цей тест в школах, щоб викорінити ксенофобію, расизм і національний екстремізм.

За матеріалами

Залиште свій коментар

коментарів

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Back to top button
Close