12 ознак людини зі здоровою психікою

Затори, понеділки, аврали на роботі, конфлікти з коханими і пролита на свіжовипрасовану білу сорочку кава трапляються з усіма. А от зберігати витримку, баланс та гармонію в подібних ситуаціях під силу далеко не кожному.

Тутка пропонує вам ознайомитись зі своєю версією «комплектації» психічно здорової людини і, можливо, стати трішки щасливішими!

1. Любити себе

Себе треба любити і хвалити. Не доручати ж таку відповідальну справу чужим людям!»

Макс Фрай

Повністю прийміть свою неідеальну унікальність — це раз. Так-так, і горбочок на носі, і нерозважливу любов до караоке. Гармонійна людина або працює над собою, або спокійно живе з проявами власної індивідуальності, але ніколи не займається самоїдством.

Прислухайтеся в першу чергу до своїх відчуттів — це два. Поганий настрій нормально, як і валятися весь вихідний в ліжку з серіалами та піцою, якщо нічого не хочеться робити.

2. Любити інших

Вибудовувати відносини і працювати над ними — звучить якось нудно і обтяжливо, погодьтеся? Набагато краще оточити себе своїми людьми, такими ж унікальними, як і ви, поважати і цінувати один одного, обов’язково бути поруч у важливі і важкі моменти і — за бажанням — у всі інші.

Провідайте дідуся, обійміть маму, зізнайтеся в коханні, дорожіть дружбою, будьте відкритими! Що ви можете втратити, крім своєї самотності?

3. Бути автономним

«Ви — це небо. Все інше — це просто погода».

Пема Чодрон

Час наодинці з собою — без інформаційного шуму, мерехтливих сповіщень на смартфоні і чиєюсь балаканиною біля вух — необхідний кожному. Психологи сходяться на думці, що це мінімум 1 година в день. Додайте її в свій розпорядок.

Головне в ці чарівні хвилини — видихнути, усвідомити себе тут і зараз, обдумати те, що відбувається, намітити нові цілі і просто помріяти. Тільки так можна зрозуміти свої справжні бажання.

4. Довіряти

Довіра — фундамент здорових відносин і в любові, і в дружбі. Гармонійним, цілісним і впевненим у собі і своєму партнері людям не прийде в голову відстежувати лайки в інстаграмі і копатися в месенджерах.

Але вони уникають залежних, так званих невротичних відносин, в яких постійно відчувають дискомфорт і невдоволення поведінкою свого партнера. Світ сповнений чудових людей, так навіщо витрачати дорогоцінні миті життя на тих, хто робить вас нещасними?

5. Вміти працювати…

По статистиці, тільки 10 % людей у всьому світі люблять свою роботу. Решта 90 % проводять будні в очікуванні вечора / п’ятниці / відпустки. Знайти справу свого життя, від якого отримуєш задоволення, — велика рідкість і удача. Але працювати так, щоб залишалися сили жити, можна і потрібно вчитися.

Людина зі здоровою психікою ніколи не трудоголік, але завжди професіонал. Існує золота середина між зацикленністю на кар’єрі і безініціативним існуванням на робочому місці. Вам туди!

6. …І відпочивати

Мова не тільки про відпустку. Відпочинок — це багато всього: від уміння розслабитися після напруженого дня до здатності відновитися після сильного стресу.

Наші дні виткані з різних емоцій, і людина зі здоровою психікою знає, як їх контролювати, блокувати, а іноді і перетерпіти. Віндсерфінг, орігамі, подорож поодинці в нетуристичні місця — у кожного свій «таємний сад», як кажуть французи. А вже вони-то знають сенс в joie de vivre.

7. Пробачати

Чули вислів «вантаж непрощенних образ»? Це коли у вашій пам’яті зберігається ціла відео – і фонотека з негативних переживань і подій в найдрібніших деталях. Такі «файли» і правда багато важать і до того ж шкодять «системі».

Психосоматика (наука, яка шукає зв’язок між психологією і тілесними захворюваннями) причиною багатьох хвороб називає непрощені образи. Це проблеми з серцем (на якому тяжкий вантаж), горлом (якщо воно проковтнуло образи) і зайвою вагою (адже негатив частенько заїдають). Воно вам треба?

8. Приймати неминуче

«Неминуче прийми гідно».

Луцій Анней Сенека

Часом трапляється непоправне, і ми не владні над обставинами. Навіть вольовій людині з самої здоровою психікою в такі моменти доводиться несолодко, але від інших її відрізняє здатність усвідомити і прийняти неминуче.

Так, вона переживає справжню скорботу і печаль, але не смакує ці почуття, втягуючи у вир власних страждань всіх оточуючих. Ми не всесильні, але дорога життя не закінчується. І чим швидше вийде знову встати на ноги, тим краще.

9. Відмовитися від критики

Засуджуючи і критикуючи, ви нічого не говорите про об’єкт свого невдоволення, але дуже багато про себе самого. Відмовтеся від цієї звички, поки вона не стала вашою другою натурою.

Зламайте шаблон і наступного разу, коли подружки почнуть пліткувати і засуджувати легковажну колегу, яка знову спустила весь аванс на нові туфлі, посміхніться і станьте на її сторону. Захищайте тих, кого немає поруч, і ви не тільки додасте балів до своєї карми, але і станете на крок ближче до балансу.

10. Володіти цінностями

У XIX столітті існувало поняття «моральне божевілля» — це коли людина не мала будь-яких етичних і моральних цінностей і всерйоз не розуміла, як слід себе вести. І ось термін зник, світ став більш відкритим і гнучким.

Однак створити свою систему цінностей і звірятися з нею в суперечливих ситуаціях як і раніше важливо. Інакше ви ризикуєте заблукати і зійти зі свого шляху.

11. Бачити перспективу

Що змушує вас прокидатися вранці? Ви з посмішкою відкриваєте очі і потягуєтеся, передчуваючи новий день, чи приречено виповзаєте з-під ковдри, буркітливо відключаючи будильник, який дзвенить у 8-й раз? Ну, припустимо, перший варіант — художній видумка, але і другий теж не норма.

А тому кожному необхідні бажання, цілі та план дій по їх досягненню. Ми так влаштовані — нам треба бачити перспективу, щоб не закиснути в низці сірих буднів.

12. Любити своє життя

«Ваш час обмежений, не витрачайте його, живучи чужим життям».

Стів Джобс

У минулого є одна неприємна, але в загальному корисна властивість: його не можна змінити. Майбутнє ми можемо намалювати в своїй уяві, але воно залишається туманним. Все, що у нас є, відбувається тут і зараз.

Навіть похмуре дощове небо для людини, яка бачить його востаннє, прекрасне і безцінне. Давайте цінувати життя у всіх її проявах і черпати сьогодення великою ложкою!

За матеріалами

Залиште свій коментар

коментарів

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Close