10 психологічних прийомів, які допомагають отримати бажане

Іноді з нами відбуваються ситуації, в яких ми частково або повністю втрачаємо над собою контроль. І в даному випадку це не про наші емоційні вибухи, а про випадки, коли хтось намагається вторгнутися в нашу свідомість і навести там свій лад.

Тутка зібрав популярні техніки психологічного впливу, щоб ви могли їх розрізняти, усвідомлювати і ніколи не потрапляти під згубний вплив грубих маніпуляторів.

Сенсаційність і терміновість

Залишковий общинний інстинкт — бути частиною цілого. Таким прийомом частенько грішать сайти бронювання готелів, сповіщаючи користувачів в подібному стилі: «Залишився 1 номер», «номер тільки що забронювали», «Зараз це оголошення переглядає ще 2 людини». Не звертайте уваги, у 90 % випадків це виверт.

Змішання інформації та думки

Головна задача хорошого маніпулятора — помістити об’єкт у ілюзорне середовище, де предмет маніпуляції буде здаватися природним збігом обставин. Наприклад, якщо людину необхідно звільнити, то спершу їй треба показати, що вона поганий працівник. Коли «все погано» — позбавлення роботи здається закономірним.

Щоб не попастися на цей прийом, виведіть себе за межі штучно створеного середовища і подивіться тверезо на рівень свого професіоналізму.

Активізація стереотипів

Як казав класик, «всі щасливі сім’ї схожі між собою, кожна нещаслива сім’я нещасна по-своєму». Орієнтуючись на стереотипи, ми самі намагаємося підлаштуватися під них неусвідомлено — позначається давнє прагнення до об’єднання. На цьому маніпулюють всі кому не лінь. Коли у вас виникає бажання «бути як…», зупиніть себе і усвідомте джерела цього почуття.

Не треба думати, треба вірити

Найголовніше в задачі «ляльковода» — ліквідувати усвідомленість жертви, позбавити її здатності задавати логічні питання за принципом «не треба думати, треба вірити». Людині здається, що вона сама приймає рішення, але вона потрапляє в пастку. Після активізації впливу можна впроваджувати у свідомість жертви будь-які установки.
Щоб цього не сталося, варто зупинитися, видихнути і задуматися: «Що буде, якщо я не досягну цих цілей?» Незадоволення власних бажань, м’яко кажучи, пригнічує, до нав’язаних ж ми відносимося байдуже.

Сумнівна альтернатива

Граючи на почутті боргу і провини, можна попросити людину про «невелику послугу», тобто про те найважливіше, що потрібно вам. Найчастіше подібний формат вибудовується під кутом корисності для жертви, тоді вона відчуває, що не тільки віддає вам «борг», але ще й залишається в сумнівному плюсі.

Тут важливо тверезо розуміти, що, навіть якщо хтось зробив вам послугу — простого «дякую» буде достатньо. Ви не зобов’язані платити за кожен добрий вчинок по відношенню до вас.

Нетривіальний вокабуляр

Коли ми користуємося специфічною термінологією, то знижуємо статус об’єкта маніпуляції на підсвідомому рівні. Співрозмовник відчуває почуття незручності з-за власної некомпетентності. Позбавити його впевненості остаточно можна лише цитуванням іменитих людей. Тепер у маніпулятора є можливість повернути розмову у вигідному для нього руслі.

І вибачте за маніпуляцію.

Метод фрагментації

Його суть полягає у замовчуванні одних фактів і випинанні інших. Для посилення ефекту можна використовувати формат подачі «і так у всьому». Так вирвана з контексту фраза з конкретного факту стає системним.

Припустимо, майстер манікюру випадково пошкодив ніготь клієнта, в момент коли останній смикнув рукою. Той у свою чергу написав гнівний відгук про майстра і салон в цілому, визначивши заклад як місце з неякісним персоналом.

Попередня згода

Деколи ми приймаємо необдумані рішення і даємо згоду на божевільні авантюри, до ладу не зваживши. Пам’ятайте, що в будь-якій ситуації у вас є право відмовити зовсім або запропонувати компромісне рішення. І ось тут можуть початися маніпуляції: «Ех, а я так на тебе сподівався» або «Але ти ж обіцяв мені допомогти!». Повертаємося до початку абзацу: ви завжди можете відмовити людині в її проханні без докорів сомління — і крапка.

Метод Геббельса

Приклад — будь-яка реклама. Якби не постійне миготіння чарівної панянки перед очима, головний герой фільму навряд чи б відправився в подорож з нав’язливою думкою зустріти її.

Щоб не попастися на маніпуляції, підходите до будь-якого вибору усвідомлено, а не «Тому що захотілося» і тим більше не «Я навіть не знаю, як це виявилося в моєму кошику».

Неконструктивна аргументація

Як показують дослідження, у вас є 60 % ймовірності отримати бажане при використанні «тому що» у своїй аргументації. Виходить, що нам абсолютно байдуже, що йде за кодовою фразою. Вона сама по собі виглядає впевнено і тверезо, тому ми так легко в неї віримо і готові погодитися з опонентом.

Зверніть увагу, які саме аргументи слідують за чарівним формулюванням. Тому що це важливо!

За матеріалами

Залиште свій коментар

коментарів

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Close