10 психологічних фактів, які ми про себе не знали

За роки дослідження нашого мозку вчені виявили чимало таємниць і похибок, які надійно приховує психіка.

Щоб краще розуміти свій організм, Тутка пропонує «пробратися в голову» і з’ясувати, як працює наше мислення.

1. Ми постійно змінюємо свої спогади

Ми звикли думати, що наші спогади, немов маленькі фільми або кліпи. Вони лежать десь у мозку і ніколи не змінюються. Насправді ж події минулого реконструюються щоразу, коли ми думаємо про них.

На їх зміст впливають прогалини в пам’яті, і те, що сталося пізніше. Наприклад, ви не пам’ятаєте, хто був на тій сімейній вечері. Але ваша тітка не пропускала жодної зустрічі. Тому з часом ви можете внести її в ваш спогад, навіть при тому, якщо її там не було.

2. Ми можемо мати обмежене число друзів

Психологи і соціологи вивели число Данбара — максимальна кількість людей, з якими можливо підтримувати близький зв’язок. Тому навіть, якщо у вас тисячі «друзів» на фейсбуці, по-справжньому спілкуватися ви можете лише з 50-200.

3. Ми щасливіші, коли зайняті

  • Уявіть, що ви в аеропорту, вам потрібно забрати свій багаж. За 10 хвилин ви добираєтеся до зони видачі й відразу ж забираєте свій чемодан.
  • А тепер подібна ситуація. Тільки вам вдається зрізати і дістатися до стрічки видачі вже за 2 хвилини. Ще 8 хвилин ви чекаєте свій чемодан.

В обох випадках ви отримали свій багаж за 10 хвилин. Тільки у другому випадку ви будете більше нетерплячі і нещасні. Вся справа в тому, що наш мозок не любить сидіти, склавши руки, він любить бути зайнятим. А за виконання чергового завдання нагороджує нас дофаміном, з-за якого ми стаємо щасливішими.

4. Ми можемо запам’ятати тільки 3-4 речі одночасно

Дослідження показують, що наш мозок може зберігати тільки 3-4 блоки інформації одночасно. Причому зберігається ця інформація всього 20-30 секунд. Після чого ми забуваємо, якщо не будемо повторювати знову і знову.

Наприклад, ви ведете машину і розмовляєте по телефону (не робіть так). Тут вам диктують номер, але ви не можете його записати, тому намагаєтеся запам’ятати. Ви повторюєте цифри знову і знову, щоб відкласти їх у своїй короткочасній пам’яті ще на 20 секунд, поки не повісите трубку і не запишете номер.

До речі, з-за того що нам легше пам’ятати 3-4 блоки інформації, багато речей складаються з 4 цифр або рядків. Той же номер телефону, номер кредитної карти чи цей абзац.

5. Ми сприймаємо речі зовсім не так, як їх бачимо

Наш мозок постійно обробляє інформацію, що надходить від органів відчуттів. Він аналізує те, що ми бачимо і представляє це в зрозумілій нам формі.

  • Наприклад, ми читаємо текст швидко тільки тому, що насправді не читаємо його. Ми бачимо лише першу і останню літери, а решту домислюємо, бо вже бачили це колись. Пам’ятаєте? «Нежваливо, в якмоу подряку резщоміні бкуви в слвоі». Головне щоб остання і перша букви були на своїх місцях.

У результаті те, що ми бачимо (переплутані літери), відрізняється від того, що ми сприймаємо (слова). І таке відбувається не тільки з текстом.

6. 30 % свого часу ми витрачаємо на мрії

Уявіть, що ви на роботі читаєте важливий документ і розумієте, що тільки що прочитали одне і те ж речення приблизно 3 рази. Замість того, щоб думати про прочитане, ваш розум десь блукав.

Вчені з Каліфорнійського університету кажуть, що щодня ми проводимо в мріях 30% свого часу, а іноді (під час довгої поїздки) цілих 70 %. Але це не погано. Ці ж дослідження показують, що люди, які люблять літати в хмарах, винахідливіші, краще вирішують завдання і легко позбавляються від стресу.

7. Ми не можемо не звертати уваги на 3 речі: їжу, секс і небезпеку

Ви колись замислювалися, чому люди завжди зупиняються, коли бачать аварію на дорозі? Ми про те, що всі вважають дорожню пригоду жахливою, але все одно дивляться.

За подібну цікавість відповідальний наш «стародавній мозок» — ділянка, що відповідає за виживання. Його функція — постійно сканувати оточення і відповідати на 3 питання: чи можу я з’їсти це? чи можна з цим зайнятися сексом? чи це вб’є мене? Їжа, секс і небезпека — головні речі, без яких ми б не вижили і на які зобов’язані звернути увагу.

8. Нам потрібен якомога більший вибір

Вчені провели дослідження. В магазині поставили 2 столи, на одному було 6 видів варення, на іншому — 24 види. У результаті 60 % людей зупинялися спробувати варення біля столу з 24 видами, але купували в 4 рази частіше зі столу з 6 видами.

Чому так? Пам’ятайте, що наш мозок може мати справу тільки з 3-4 речами одночасно? Робити остаточний вибір завжди простіше з меншої кількості (з 6 банок).

Проте нам завжди хочеться різноманітності. Ми любимо великий асортимент і частіше затримуємося біля столу з 24 видами варення, хоча щоразу купуємо одне і те ж.

9. Більшість рішень ми приймаємо підсвідомо

Ми хочемо вірити, що всі наші дії ретельно продумуються. Але 60-80 % повсякденних рішень є підсвідомими. Ми не думаємо, як це робити, а просто робимо. Буквально на автоматі.

Кожну секунду в наш мозок надходять мільйони одиниць даних. І щоб знизити навантаження, частину роботи виконує підсвідомість. Взяти ключі, вимкнути світло, зачинити двері — багато дій автоматизовано і ми про них навіть не думаємо.

Тому так часто думаємо, чи вимкнута праска.

10. Багатозадачних людей не буває

Багато досліджень показують, що люди можуть займатися тільки одним когнітивним завданням. Спробуйте говорити і читати одночасно. Чи писати лист і слухати аудіокнигу. Швидше за все, нічого не вийде, адже ми можемо приділяти увагу тільки одній дії.

Але є виняток. Якщо друга дія буде фізичною і автоматичною (та, яку ви виконуєте дуже часто), тоді ви зможете робити дві справи відразу. Наприклад, можна одночасно йти і говорити по телефону. Але навіть у цьому випадку великий шанс з кимось зіткнутися або прослухати частину розмови.

За матеріалами

Залиште свій коментар

коментарів

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Close