10 психологічних ефектів, які впливають на нашу поведінку

Часом ми робимо дію, а вже потім думаємо: а яка логіка була в моєму вчинку? А чи була вона там взагалі? Насправді ж логіка є завжди, правда, часто вона криється в певній особливості нашої психіки.

Тутка вирішив описати 10 таких ефектів, на гачок яких ми потрапляємо практично щодня. Тепер ви зрозумієте, чому чините тим або іншим чином.

Ефект якоря

Людям набагато легше щось оцінити, якщо у них є початкова цифра (нехай навіть невірна), тобто своєрідний якір. Таким якорем часто користуються магазини. Приміром, у здоровому глузді ви б не купили кофтину за $ 300. Але коли ви бачите, що спочатку вона коштувала $ 1 000, вам здається, що гріх не здійснити таку вигідну покупку. Хоча цілком можливо, що початкова ціна придумана.

ТУТКА в TELEGRAM – не пропустіть найцікавіше

Відхилення в бік результату

Частіше ми судимо про правильність рішення вже за остаточним результатом, а не за вчинками заради його досягнення. Цей ефект часто використовується рекламою, яка концентрує нас лише на кінцевому результаті (наприклад, на купівлю). Так, якщо зараз ви користуєтеся новеньким айфоном, то не можна стверджувати, що рішення вкласти в нього всі гроші було правильним.

Парадокс вибору

Парадокс вибору свідчить: чим більший вибір, тим менша ймовірність, що ми будемо задоволені. Згадайте самі: буває, купиш що-небудь, а потім починаєш шкодувати. Адже можна було купити дешевше або іншу модель, або зі знижкою, ех. Навіть, якщо остаточне рішення насправді найкраще, ми можемо залишитися незадоволеними, оскільки був занадто великий вибір.

Ілюзія кластеризації

Ця ілюзія характеризується схильністю бачити певну систему в випадкових збігах. Особливо це стосується любителів знаків долі та азартних ігор. І ті й інші можуть хибно інтерпретувати те, що їм випало. Не накручуйте себе, панове!

Ефект помилки

Уявіть двох закоханих, які йдуть по дорозі, і раптом один епічно ударяється об стовп. Навряд чи його половинка подумає: «От дурень!» — навпаки, той, хто вдариться, здасться, їй ще більше милим. Отже, ідеальна досконалість відштовхує, а людськи помилки приваблюють. Тому, спіткнувшись на очах у симпатичної вам людини, сильно не переймайтеся.

Ефект Кулешова

Ефект, коли глядач, побачивши два не пов’язаних між собою кадри, несвідомо придумує їм якийсь логічний зв’язок, називається ефектом Кулешова. Ефектом успішно користуються не тільки кінематографісти, але і маркетологи, вселяючи вам певні асоціації з певним продуктом або персонажем.

«Бодінегатив»

«Бодінегатив» — це стан, коли людині здається, що вона огидна  і тому у неї не клеїться особисте життя. Та й взагалі життя в цілому. Найчастіше такі люди є зовні досить привабливими, а проблема криється скоріше в самооцінці, ніж в дефекті зовнішності.

Помилка того, який вижив

Найчастіше ми судимо про ситуацію лише за успішними людьми («вижившими»), тому знаємо ситуацію лише з одного боку. Наприклад, ми заздримо бізнесменові, який розбагатів, продаючи бенгальські вогні, хоча просто не знаємо, скільки таких же бізнесменів прогоріло на них. Дивіться на речі з різних сторін.

Ефект важкодоступності

«Ефект важкодоступності» — це, грубо кажучи, феномен, що полягає в тому, що важкодоступне завжди більш бажане. Навіть, якщо розглядати на рівні людей: закриті, статусні люди з «ніхто не знає, що у них на думці» завжди здаються більше цікавими об’єктами для знайомств.

Страх краси

Ви помічали, що до привабливих людей (наприклад, в транспорті) підсаджуються рідше? Якщо вже більше не до когось підсісти. Справа в тому, що деякі люди відчувають зайву напругу поряд з гарними людьми: хвилювання, подвійний контроль власних дій, щоб не вдарити в бруд обличчям, боязнь порівняння, страх бути спійманим на частих поглядах. А поруч з середньостатистичною людиною такої напруги не виникає.

Фото заголовку
За матеріалами

Залиште свій коментар

коментарів

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Close