10 порад тридцятирічним від тих, кому за сорок

Через кілька тижнів після свого тридцятиріччя, письменник і підприємець Марк Менсон звернувся до передплатників свого блогу старших за 37 років з проханням поділитися своїм життєвим досвідом, здобутим в період з 30 до 40 років. Поєднавши всі отримані відповіді, Марк отримав вражаючий зразок колективної мудрості.

На прохання відгукнулося понад 600 осіб, багато з яких прислали розгорнуті відповіді на кілька аркушів. Розбираючи їх, Марк не без подиву виявив, що 5-6 порад раз по раз звучать у самих різних людей і в тій чи іншій формі зустрічаються сотні разів. Мабуть, саме ці кілька думок максимально точно описують те, що відбувається з людиною, яка розміняла четвертий десяток.

Нижче наведено 10   порад, які найчастіше зустрічаються з 600 листів, надісланих Марку, в основному у вигляді прямих цитат. Деякі вказали свій вік й ім’я, деякі побажали залишитися анонімними.

  1. Починайте робити заощадження на старість зараз, без зволікання

Я прожив до 30 років, ні про що не думаючи, але після тридцяти ви повинні зробити великий фінансовий ривок. Пенсійні накопичення не варто відкладати в довгий ящик. Необхідно навчитися розуміти, як влаштовані такі речі, як страховка, пенсійна програма й іпотека, адже тепер цей вантаж лежить на ваших плечах.

Кеш, 41 рік

Найголовніша порада, яка була присутня практично в кожному надісланому листі: негайно починайте вибудовувати своє фінансове благополуччя, щоб почати відкладати заощадження на старість.

Один з читачів написав: «Якщо ваші борги перевищують 10% вашої зарплати за рік, це повинно послужити вам серйозним застереженням. Припиніть зайві витрати, розрахуйтеся з боргами, починайте робити заощадження». Інший: «я б хотів відкласти більше грошей на чорний день, тому що непередбачені витрати буквально вбили мій бюджет. І я б хотів приділити більше уваги своїм пенсійні нагромадження, тому що на сьогодні вони у мене дуже малі».

У деяких траплялися великі проблеми в житті через їхню нездатність робити заощадження після тридцяти. Читачка на ім’я Джоді шкодувала, що не почала відкладати 10% від кожної зарплати, коли їй було 30 років. Її кар’єра в кінцевому підсумку пішла вниз і в свої 57 вона все ще живе від зарплати до зарплати. Ще одна 62-річна жінка також не робила особистих заощаджень, оскільки чоловік заробляв більше неї. Згодом вони розлучилися, а всі гроші, отримані після розлучення, вона була змушена витратити – раптово почалися проблеми зі здоров’ям. Вона теж все ще живе від зарплати до зарплати з перспективою закінчити дні в будинку для літніх людей. Ще один читач розповів, що змушений жити на гроші сина, так як він несподівано втратив роботу під час кризи 2008 року, не маючи на рахунку ніяких заощаджень.

Всі вони сходяться в одному: починайте відкладати гроші якомога раніше і якомога більше. Показова історія жінки, яка в свої 30 років, маючи двох синів, працювала на низькооплачуваній роботі і все одно примудрялася відкладати кошти на пенсійний рахунок. Оскільки вона почала досить рано і вдало інвестувати накопичення, в 50 років вона вперше в житті досягла фінансової стабільності. Її слова: «Можна домогтися чого завгодно. Треба просто робити це».

  1. Починайте піклуватися про своє здоров’я зараз, без зволікання

Ваш розум вважає себе на 10-15 років молодше реального віку вашого тіла. Ваше здоров’я піде швидше, ніж ви думаєте, а ви навіть не встигнете цього помітити.

Том, 55 років

Ми всі знаємо, як треба дбати про власне здоров’я. Знаємо, як правильно харчуватися, як правильно спати, займатися спортом і так далі за списком. Але, як і у випадку з пенсійними накопиченнями, думка старших завжди одностайно: станьте здоровим і залишайтеся таким в старості. Про це сказав практично кожен, який взяв участь в опитуванні, кажучи приблизно одне й те саме: те, що ви робите зі своїм тілом, має кумулятивний ефект. Ваше тіло не ламається раптово в один прекрасний день, воно поступово непомітно руйнується протягом багатьох років. За наступні 10 років вам слід уповільнити цю руйнацію.

Ми не говоримо про банальні поради «їжте більше овочів ». Хворі на рак, які пережили інфаркт й інсульт, діабетики і гіпертоніки, люди з хворими суглобами і хронічними болями – всі вони говорять одне і те ж:

Якби я міг повернутися назад і почати все спочатку, я б почав харчуватися здоровою їжею і займатися спортом без зупинки. Тоді я знаходив собі виправдання, але не уявляв наслідки.

  1. Не спілкуйтеся з людьми, які погано до вас ставляться

Навчіться говорити «ні» людям, діям і зобов’язанням, які не несуть ніякої цінності для вашого життя.

Хейлі, 37 років

Після закликів піклуватися про ваше фізичне і фінансове здоров’я, найчастіша порада від тих, хто вже прожив четвертий десяток років, була досить цікавою: вони б із задоволенням повернулися в минуле і застосували сильніші обмеження в особистому житті, щоб проводити більше часу з хорошими людьми.

Що конкретно вони мали на увазі?

Не терпіть людей, які не відносяться до вас добре. Крапка. Не терпіть їх заради фінансових вигод. Не терпіть їх з емоційних причин. Не терпіть їх заради блага своїх дітей або вашого власного блага.

Джейн, 52 роки

Не допускайте посередніх людей серед друзів, в роботі, любові, відносинах і житті.

Шон, 43 роки

Зазвичай люди долають власні обмеження, тому що їм здається, що важко образити чужі почуття та вони потрапляють в пастку, бажаючи змінити іншу людину, сподобатися їй або змусити її краще ставитися до себе. Це ніколи не працює. Насправді це навіть робить все гірше. Один з читачів мудро зауважив: «Егоїзм і особисті інтереси – дві різні речі. Іноді доводиться бути жорстоким, щоб бути добрим».

Двадцятирічним світ здається відкритим, наповненим можливостями, а брак досвіду змушує їх чіплятися за людей, навіть, якщо ті не заслуговують цього. Але тридцятирічні вже дізналися, що хороші відносини виникають з великими труднощами, що в світі завжди вистачить людей, з якими варто дружити, так що немає жодної причини витрачати свій час на тих, хто не підтримає нас на нашому життєвому шляху.

  1. Ставтеся добре до тих, хто вам небайдужий

Трагедії трапляються в житті кожного, в колі сім’ї та друзів кожної людини. Будьте людиною, на яку в такі моменти можна розраховувати. Я думаю, проміжок між тридцятьма і сорока роками – десятиліття, коли з вами і вашими близькими починає відбуватися багато всякого лайна, про яке ви могли навіть не думати. Батьки вмирають, ваші дружини вмирають або зраджують, діти продовжують з’являтися на світ, друзі розлучаються… Список не має кінця. Ви не уявляєте, напевно, як сильно можна допомогти людині в такий час, просто побувши з нею, вислухавши, не засуджуючи.

Ребекка, 40 років

Відповідно, закликаючи посилити особисті кордони перед тими, кого ми не хочемо впускати в наше життя, багато читачів радять проводити більше часу з тими друзями і членами сім’ї, які дійсно близькі вам.

  1. Всього на світлі ви не досягнете – сфокусуйтеся на тому, що у вас виходить дійсно добре

У житті все будується на компромісах. Ви жертвуєте чимось одним, щоб отримати інше, і не можете отримати і те й інше разом. Прийміть це.

Елдрі, 60 років

Двадцятирічні сповнені мрій. Вони впевнені, що у них є весь час світу. Я сам в свої двадцять мав безліч ілюзій щодо свого сайту – що він стане лише одним заняттям з багатьох. Хіба я міг знати, що більшу частину наступних десяти років мені доведеться витратити на те, щоб стати досить компетентним у цій галузі? А тепер, коли я знайшов потрібні компетенції, у мене є величезні переваги, я люблю те, чим займаюся, так навіщо мені кидати все це заради чогось іншого?

Одним словом: Сфокусуйтеся. Ви можете добитися більшого в житті, якщо сфокусуєтесь на тому, щоб робити щось одне дуже-дуже добре.

Еріксон, 49 років

Інший читач: «Я б порадив самому собі з минулого сфокусуватися на 1-2 цілях / бажаннях / мріях і наполегливо працювати заради них. Та не відволікатися.» І ще один: «Ви повинні прийняти, що ви не можете встигнути все. Щоб домогтися чогось у житті, доведеться багато чим пожертвувати.»

Деякі читачі відзначали, що більшість людей вибирають свою кар’єру на перетині двадцятиріччя, і, як і безліч інших зроблених виборів, це часто виявляється помилково. Потрібні роки, щоб знайти те, що у нас дійсно добре виходить і приносить задоволення. Але краще сфокусуватися на своїх головних достоїнствах і доводити їх до максимуму рік за роком, ніж досягти успіху наполовину в чомусь іншому.

Я б сказала собі тридцятирічній відкинути те, що думають інші люди і визначити свої природні переваги, свою пристрасть, а потім побудувати своє життя навколо цього.

Сара, 58 років

Деяким людям це буде коштувати великих ризиків навіть в тридцятирічному віці. Це може означати знищення кар’єри, на будівництво якої вже витрачені 10 років життя, втрата рівня доходів, заради якого вони працювали і до якого вже звикли.

  1. Не бійтеся ризикувати, ви все ще можете змінитися

Хоча до 30 років більшість вважає, що повинні дотримуватися обраного шляху, ніколи не пізно почати все з початку. За минулі 10 років я бачив людей, більше тих, хто жалкує про своє рішення залишити все як є, хоч і вважали це неправильним. Це такі швидкі десять років життя, які перетворюють дні – в тижні, тижні – в роки. А в 40 років вони виявляли себе посеред кризи середнього віку, не зробивши абсолютно нічого для вирішення проблеми, про яку були в курсі ще 10 років тому.

Річард, 41 рік

Найбільше я шкодую про те, що не зробив.

Сем, 47 років

Багато хто помітив, що суспільство вимагає від нас «визначитися» до 30 років – з кар’єрою, сімейним станом, фінансовим становищем і т.д. Але це не правда. По-суті, десятки надісланих повідомлень буквально благали не дозволяти суспільним очікуванням від «дорослої людини» заважати вам ризикувати і починати все з початку.

Мені скоро стукне 41, і я б сказала собі тридцятирічній: ти не повинна приводити своє життя у відповідність з ідеалами, в які ти не віриш. Живи своїм власним життям, не дозволяй керувати ним нікому. Не бійся поставити все на карту, у тебе є сили створити все спочатку.

Ліза, 41

Менше страху. Менше страху. Менше страху. Наступного року мені буде 50 і я тільки зараз вивчила цей урок. У 30 років страх був отруйною рушійною силою мого життя. Він неймовірно негативно впливав на мій шлюб, мою кар’єру, мою самооцінку. Я визнаю себе винною в тому, що турбувалася через те, що люди говорять про мене. Думала про те, що можу потерпіти невдачу. Хвилювалася про наслідки. Якби я могла прожити цей час заново, я б ризикувала частіше.

Аїда, 49 років

  1. Ви повинні продовжувати рости і розвиватися

У вас є два активи, втрату яких вам не заповнити: ваше тіло і ваш розум. Більшість перестають розвиватися і працювати над собою після 20. Більшість тридцятирічних занадто зайняті, щоб хвилюватися про саморозвиток. Але якщо ви один з тих небагатьох, хто продовжує вчитися, розвивати своє мислення і піклуватися про своє розумове і фізичне здоров’я, до 40 років ви будете на роки випереджати своїх однолітків.

Стен, 48 років

Якщо хтось може змінитися в тридцять – і повинен продовжувати це робити – значить, він повинен працювати над собою, щоб стати краще. Багато читачів відзначали, що рішення знову сісти за парту в тридцять років – одне з найбільш корисних, які вони здійснювали. Хтось записувався на курси і семінари. Хтось вперше починав свій бізнес або переїжджав в іншу країну. Хтось починав відвідувати психолога або починав практикувати медитацію.

Вашою метою номер 1 має стати прагнення стати кращою людиною, партнером, батьком, другом, колегою і т.д. – іншими словами, рости як особистість.

Емілія, 39 років

  1. Ніхто не розуміє, що він робить. Звикайте до цього

Якщо ви ще не померли – розумово, емоційно або соціально – ви не можете передбачити своє життя на 5 років вперед. Вона буде йти не так, як ви очікуєте. Так,  що припиніть вважати, що ви можете планувати наперед, припиніть мучитися тим, що відбувається зараз, тому що все одно все зміниться, і подолається бажання контролювати напрям вашого життя. Правда, на щастя, ви можете скористатися купою шансів і нічого не втратити – ви не можете втратити те, чого у вас ніколи не було. Крім того, ваше почуття втрати – плід ваших роздумів, яке буде слабшати з плином часу.

Томас, 56 років

Один з уроків, які я витягнув, підбиваючи підсумки свого 20-річчя, було те, що ніхто не розуміє, що робить. Судячи з того від сорокарічних, це правило продовжує працювати і в більш пізньому віці – по-суті, воно працює вічно.

Більшість того, що ви вважаєте важливим зараз, буде виглядати абсолютно неважливим через 10 або 20 років і в цьому немає нічого поганого. Це називається «розвиток». Просто намагайтеся постійно не сприймати себе надто серйозно.

Саймон, 57 років

Всупереч відчуття власної невразливості, яке супроводжує вас це десятиліття, ви не знаєте, що трапиться – і ніхто не знає. Хоча це турбує тих, хто чіпляється за стабільність і безпеку, це дає свободу, як тільки ви усвідомлюєте просту істину: все постійно змінюється. Зрештою, можуть наступати істинно скорботні часи. Не глушіть біль і не уникайте її. Печаль буває в житті кожного, вона є наслідком відкритої і пристрасної душі. Цінуйте це. Перш за все, будьте ласкаві до себе і інших, адже життя – це прекрасна подорож, яка стає все краще.

Прю, 38 років

Мені 44 і я хотіла б повідомити собі тридцятирічній, що до сорока років моє життя буде заповнене безглуздими речами, різноманітними, але – дурними … Так що, тридцятирічна я, не суди зверхньо. Ти все ще нічого не знаєш. І це добре.

Ширлі, 44 роки

  1. Вкладати в свою сім’ю – воно того варте

Проводьте більше часу з близькими. Коли ви дорослішаєте, ваші відносини змінюються, і те, як саме вони зміняться, залежить від вас. Ваші батьки завжди будуть бачити вас дитиною, поки ви не покажете їм себе як самостійну дорослу людину. Всі старіють. Всі вмирають. Користуйтеся відведеним вам часом, щоб побудувати правильні відносини і насолоджуватися сімейним життям.

Кеш, 41 рік

Я був завалений листами про сім’ю і приголомшений їх силою. Сім’я – нова велика тема нашого наступного десятиліття життя, адже вона починає стосуватися нас з обох сторін. Ваші батьки старіють і вам треба продумувати, як ви будете спілкуватися з ними, будучи дорослою людиною. А ще вам необхідно продумувати будівництво власної сім’ї.

Більшість погоджується, що необхідно залишити в минулому всі образи і проблеми з батьками і навчитися взаємодіяти з ними. Один читач написав: «Ви занадто старі, щоб звинувачувати батьків у будь-якому власному недоліку. У 20 років ви могли просто втекти з дому. У тридцять – ви доросла людина. Серйозно. Будьте вище цього.»

Потім перед кожним з нас постає наступне питання: заводити дитину чи ні?

У вас немає часу. У вас немає грошей. Вам треба спочатку зробити кар’єру. Це закінчить ваше звичне життя. Перестаньте … Діти – це офігенно. Вони роблять вас краще у всьому. Вони змушують вас виходити за межі ваших можливостей. Вони роблять вас щасливими. Не відкладайте народження дітей. Якщо ви не зробили цього до 30, зараз саме час. Ви жодного разу не пошкодуєте.

Кевін, 38 років

«Правильний» час для дітей ніколи не настане, тому що ви не уявляєте, що це таке, поки не спробуєте. Якщо у вас хороший шлюб і середовище для виховання, прагніть завести їх якомога раніше, це доставить вам багато радості.

Сінді, 45 років

Згода між подружжям, мабуть, головне, на чому тримається шлюб, за умови, що у вас здорові відносини з відповідною людиною. Якщо немає – див. Пункт 3.

Але що цікаво, є безліч і подібних листів:

Все, що я дізнався за останні 10-13 років, це просто таке … бари, жінки, пляжі, випивка, клуби, поїздки в інші міста, адже у мене немає ніяких обов’язків, крім роботи … Я б віддав кожен спогад про все це за хорошу жінку, яка б по-справжньому любила мене … і може бути, сім’ю. Я б додав, що краще подорослішати по-справжньому і завести сім’ю, ніж домогтися успіху в роботі. Я все ще трохи отримую задоволення від життя, але іноді на черговій вечірці я відчуваю себе як хлопець, який продовжує приходити в школу після того, як закінчив її (як персонаж Метью МакКонахі у фільмі «Під кайфом»). Навколо мене люди закохуються і будують відносини. «Всі» мої ровесники зараз вже вступили в шлюб, а багато – не один раз! Бути постійно одиноким звучить круто для всіх моїх одружених друзів, але ніхто не повинен вибирати цей шлях у своєму житті.

Анонім, 43 роки

Я б сказала собі перестати шукати принца на білому коні і бути вдячною за відносини з хорошим, розумним хлопцем, який по-справжньому дбає про мене. Тепер я самотня і, схоже, вже запізнилася робити з цим щось.

Фара, 38 років

З іншого боку, кілька листів висловлювали протилежну точку зору:

Не відчувайте себе зобов’язаним заводити сім’ю і дітей, якщо не хочете цього. Те, що робить щасливим одного, ще не робить щасливим кожного. Я вирішив залишитися холостяком без дітей і все ще живу насиченим щасливим життям. Робіть те, що краще для вас.

Анонім, 40 років

Висновок: хоча сім’я – це не те, що абсолютно необхідно для щастя, більшість виявляє, що сім’я завжди вартує тих зусиль, які вони в неї вкладають, звичайно, за умови здорових і гармонійних відносин в ній.

10. Будьте ласкаві до себе, поважайте себе

Будьте трохи егоїстом і робіть щось хороше для себе кожен день, ще щось – щомісяця, і щось чудове – щороку.

Ненсі, 60 років

Цей пункт рідко виділявся в листах читачів, але, так чи інакше, присутній майже в кожному з них: ставіться до себе краще. Майже кожен сказав це в тій чи іншій формі. Немає нікого, хто піклується або думає про вас настільки ж сильно, як ви самі. Життя важке, так що навчіться любити себе зараз, бо потім це буде зробити важче.

Багато хто використав старе кліше: «Не витрачайте сили на дрібниці життя». Шістдесятилітня Елдрі мудро зауважила: «Зустрічаючись з черговою проблемою, запитайте себе, чи буде результат мати значення через 5 або 10 років? Якщо немає, витратьте на неї кілька хвилин і живіть далі.» Більшість читачів погоджується з простим правилом приймати життя як воно є, з усією його недосконалістю.

Що приводить нас до останньої цитаті від Мартіна (58 років):

Коли мені виповнилося сорок, мій батько сказав мені, що мені сподобається бути сорокарічним, тому що в двадцять ти думаєш, що все знаєш, в тридцять ти розумієш, що це не так, а в сорок ти можеш, нарешті, розслабитися і просто приймати речі такими, якими вони є. У свої 58 я хочу сказати, що він мав рацію.

За  матеріалами

Залиште свій коментар

коментарів

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Close