Принцип Пітера пояснює, чому все йде не так

Напевно вам хоч раз здавалося, що всі навколо нічого не розуміють у своїй роботі. Цілком можливо, так воно і є. Про це говорить принцип Пітера, згідно з яким в ієрархічній системі кожна людина має тенденцію піднятися до рівня своєї некомпетентності.

Незважаючи на те, що ми живемо в століття безперервного прогресу, все постійно йде не так. Ми стикаємося з некомпетентністю: довгими чергами, непотрібними папірцями, затриманими рейсами, поганим Wi-Fi. У 1969 році канадський педагог Лоуренс Пітер (Laurence J. Peter) пояснив, чому наші амбіції і досягнення не вирішують проблему некомпетентності, а, навпаки, посилюють її.

З промисловою революцією з’явилися фабрики, а з ними разом — ієрархії та кар’єрні сходи. І наші амбіції отримали новий вихід — підвищення в посаді. Уявіть, що ви молода амбітна людина, яка вперше влаштувалася на роботу. Ви намагаєтеся, добре себе проявляєте і отримуєте підвищення. Поступово ви просувається кар’єрними сходами все вище і вище.

Однак така система не ідеальна. Вас підвищують, грунтуючись на тому, як ви виконували обов’язки на попередній посаді, але це не означає, що ви будете хороші і на новій. В кінці кінців ви отримуєте посаду, в якій не розбираєтеся, тобто досягаєте свого рівня некомпетентності. Підвищити далі вас не можуть, але і знизити теж. Це і є принцип Пітера.

З часом в організації кожну посаду займає некомпетентна людина.

І це зачіпає всі сфери: школи, лікарні, заводи, банки, поліцію. Думаєте, як же взагалі хоч щось робиться? Просто роботу виконують ті, хто поки ще не досяг свого рівня некомпетентності. Але від ієрархій не позбутися: вони в основі пристрою нашого суспільства.

Пітер вважав рішенням проблеми удавану некомпетентність. Потрібно зробити вигляд, що ви вже досягли свого рівня некомпетентності. Звучить абсурдно. Тобто єдиний спосіб не застрягти на посаді, в якій ви нічого не розумієте, — прикинутися, що ви нічого не розумієте в своїй нинішній посаді.

Принцип Пітера може здатися жартом, але він має цілком відчутні наслідки в реальному світі. Саме він часто буває причиною затримки рейсів, перебоїв з інтернетом і розливів нафти. І скільки ще відбудеться подібних помилок? Якщо продовжувати в тому ж дусі, все людство може досягти свого рівня некомпетентності.

За матеріалами

Залиште свій коментар

коментарів

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Close