Одинадцять головних міфів про сон

© abcfact.ru

Міф перший: у сні мозок відпочиває. Насправді мозок трудиться з такою же напругою, як і під час неспання: аналізує події, що відбулися, перевіряє стан внутрішніх органів і встановлює можливі сценарії розвитку подій у майбутньому. Таким чином, відпочивають тільки м’язи, але зміст сну зовсім не в тому, щоб дати йому відпочинок. Його головна функція – дозволити мозку проробити всю ту роботу, про яку сказано вище.

Міф другий: існують віщі сни. Це повна нісенітниця. Насправді людина бачить у сні можливі сценарії, які опрацьовує мозок. Більшу їх частину він відразу забуває. Наскільки сон виявиться віщим, залежить виключно від аналітичних здібностей сплячого: “Хтось вже з першої сторінки детектива здогадується, хто вбивця. А комусь треба дочитати книгу до кінця”. Тому двірникам “віщі” сни сняться рідко, а математикам – часто.

Міф третій: є люди, які взагалі ніколи не сплять. Кажуть, таких несплячих дуже багато серед йогів. Насправді науці не відома жодна така людина за всю історію спостережень.

Міф четвертий: є люди, які раптово засинають і потім багато років не можуть прокинутися. Ніким і нічим не підтверджене твердження.

Міф п’ятий: у вихідні можна добре відіспатися. У реальності зайва година сну у вихідний приносить більше шкоди, ніж користі. Спати мало шкідливо, але ще шкідливіше – вибиватися з графіка. “Якщо ви мало спите і встаєте о шостій ранку, то тоді хоча б подбайте про те, щоб вставати щодня саме в цей час – не раніше і не пізніше. Відіспатися вперед на кілька днів, як і наїстися, не вийде. Отриманий заряд бадьорості організм витратить в першу ж неділю – ви просто ляжете спати пізніше звичайного. Кілька років тому американці помітили, що вранці в понеділок кількість аварій на дорозі в кілька разів вище, ніж в інші дні. Почали з’ясовувати, в чому причина. Виявилося, у вихідні американці спали довше в середньому на 1 годину 20 хвилин і лягали на годину пізніше. Через це відбувався збій життєвого циклу, погіршувалося самопочуття і знижувалась увага на дорозі.

Міф шостий: якщо працюєш доба через три, то за три доби можеш виспатися.
Наука довела – якщо людина не поспить хоча б одну добу, організму буде завдано значної шкоди: змінюються всі біохімічні показники, у тому числі біохімія мозку. Ці показники відновлюються на другу-третю добу, але повного відновлення організму все одно не відбувається – в США обстежили людей, які в силу своєї роботи не спали добу в тиждень протягом півроку. Виявилося, у них в п’ять разів частіше розвивається цукровий діабет, гіпертонія і ще два десятки хвороб.

Міф сьомий: про те, що лунатики ходять у сні. Мовляв, вони можуть вийти у вікно замість дверей або грати на піаніно, а деякі навіть займаються сексом, після чого не бажають визнавати зачатих в несвідомому стані дітей. Всі ці факти справді доведені наукою. Проте “сноходіння” – явище виключно рідкісне. Більшість сновид у сні нікуди не ходять – вони просто сідають на ліжка і, посидівши якийсь час, лягають знову.

Міф восьмий: фаза сновидінь чергується з фазою, коли ми взагалі нічого не бачимо. Раніше вважалося, що сновидіння людина бачить тільки в швидкій фазі сну. Тепер доведено, що повільна фаза теж супроводжується сновидіннями. Але на те вона і повільна, щоб все сповільнювати – якщо в швидкій фазі ми бачимо повноцінне кіно, то в повільній – картинки і фотографії.

Міф дев’ятий: всі снодійні засоби шкідливі. Сучасні препарати, на відміну від старих, нешкідливі.. Треба тільки не переплутати старі засоби з новими – адже виробництво застарілих препаратів теж ніхто не відміняв.

Міф десятий: без сну людина вмирає на п’яту добу. Дійсно, якщо не давати спати тварині, наприклад щуру, то на п’яту-шосту добу він загине. Але людина не така. Через п’ять діб вона не вмирає – а починає спати з відкритими очима. Ви можете далі не давати йому спати, будити його – він буде ходити, говорити, відповідати на ваші запитання, робити якусь роботу, але при цьому робити все це у сні. Після пробудження така людина, як і сновида, абсолютно нічого не буде пам’ятати.

Міф одинадцятий: жінки сплять довше за чоловіків. На цю тему було проведено величезну кількість досліджень. Одні дослідження довели, що жінки дійсно сплять довше чоловіків на 15-20 хвилин. Інші дослідження дали абсолютно протилежний результат – виходило, що сплять довше якраз чоловіки, причому на ті ж самі 15-20 хвилин. У результаті вчені зійшлися на тому, що чоловіки і жінки мають однакову тривалість сну. Довше сплять тільки вагітні.
При цьому у різних статей різне ставлення до сну. Чоловікові зазвичай здається, що він добре поспав; жінка, навпаки, нерідко заявляє: “Ой! Я так погано спала!” Проте дослідження показують, що якість сну у тих і інших приблизно однакова.
Доведено, що найдовше сплять сангвініки – по 8-9 годин. Вони настільки вразливі, що варто їм подивитися перед сном порнофільм або пережити якесь ще емоційне потрясіння, і тривалість швидкої фази сну, протягом якої мозок переварює отриману інформацію, відразу зростає. Ну, а менше всіх сплять меланхоліки – їм, щоб виспатися, найчастіше достатньо 6 годин.

Фото заголовку abcfact.ru
За матеріалами abcfact.ru

Залиште свій коментар

коментарів

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Close