Як врятувати життя людині, яка вдавилася

Далеко не всі знають, як правильно реагувати, якщо людина, яка сидить поруч, раптом захлинулася і починає задихатися. І як себе вести, якщо це сталося з вами і немає нікого поруч, щоб допомогти?

Тутка підготував для вас докладний гід, який допоможе не розгубитися, діяти грамотно і врятувати життя людині, яка вдавилася.

Якщо вдавилася, потрібно кашляти

Правильно. Кашель — найефективніший спосіб звільнити дихальні шляхи і виштовхнути шматочок їжі з трахеї. Найкраще, що ви можете зробити в цій ситуації, — постаратися заспокоїти людину: «Все добре, кашляй».

ТУТКА в TELEGRAM – не пропустіть найцікавіше

Неправильно. Деякі люди в такій ситуації намагаються придушити кашель, випрямляючи спину і, намагаючись дихати через ніс. Ні до чого хорошого це не приведе. Також не можна пити воду під час нападу. Дайте потерпілому стакан води вже після того, як він відкашлявся.

Якщо кашляти неможливо, постукайте по спині

Правильно. Коли людина не може кашляти, перше, що потрібно зробити, — нахилити його вперед вниз (можна через коліно або спинку крісла) і сильно поплескати відкритою долонею між лопаток (в напрямку до рота). Важливо робити саме напрямні рухи, а не звичайні удари.

Неправильно. Не можна плескати у випрямлені позі, тим більше бити кулаком, інакше шматок їжі прорухається далі та намертво перекриє дихальні шляхи. Якщо кашель поновлюється — припиніть плескати.

 Якщо людина не може дихати, використовуйте прийом Геймліха

При виконанні прийому Геймліха з легень виходить повітря, яке не використовується при диханні,  і допомагає виштовхати шматочки їжі.

Правильно. Встаньте за спиною потерпілого й обхопіть його руками. Стисніть одну руку в кулак і покладіть її на живіт між пупком та нижніми ребрами. Долоню другої руки — поверх. Кілька разів швидким поштовхом потягніть кулак на себе вгору (під діафрагму). Повторіть кілька разів, поки дихальні шляхи не звільняться.

Неправильно. Не хлопайте потерпілого по спині — це може тільки погіршити ситуацію. Обхоплювати потрібно нижче ребер, а не за ним, інакше ви ризикуєте їх зламати. Якщо ж потерпілий  більше вас чи це вагітна жінка, обхоплюйте над животом, в області нижніх ребер.

 Людина, яка вдавилася втратила свідомість

Правильно. Якщо людина втратила свідомість, покладіть її на спину. Сядьте зверху на стегна потерпілого обличчям до голови. Поклавши одну руку на другу, помістіть основу долоні між пупком та нижніми ребрами. Енергійно натисніть на живіт у напрямку вгору до діафрагми. Повторіть кілька разів, поки дихальні шляхи не звільняться. Після вилучення предмета, якщо людина не дихає, робіть штучне дихання.

Неправильно. Не можна утримувати потерпілого у вертикальному положенні. І тим більше робити йому штучне дихання, поки предмет з трахеї не видалено.

 Якщо допомогти нікому (самодопомога)

Якщо подавились ви самі та почали задихатися, застосуйте метод Геймліха самостійно.

Правильно. Зіпріться  міцно на предмет (кут столу, стілець, перила), що стоїть, і зробіть поштовх у верхньому напрямку за допомогою ваги свого тіла.

Неправильно. Це складно, але намагайтеся не піддаватися паніці. Чим більше ми панікуємо, тим більше повітря захоплюємо ротом. Це проштовхує шматочок їжі далі. Не випрямляйтесь і не стукайте себе по грудях або спині.

Як діяти в інших ситуаціях

Потерпілий вищий за вас. Буває таке, що людина, яка подавилася, в рази більше вас або ж це вагітна жінка. У такому випадку при виконанні прийому Геймліха потрібно охоплювати в області нижніх ребер, якомога ближче до живота.

Вдавилося немовля. Покласти дитину на животик на свою руку і ребром долоні зробити 5 поплескувань між дитячими лопатками. При застряванні твердого стороннього предмета кладемо дитину на руку обличчям вниз. Голова при цьому повинна бути нижче грудної клітини. Вільною рукою ляскаємо дитину між лопаток.

Вдавилася дитина більше року. Встаємо позаду дитини (якщо її зріст маленький — стоїмо на колінах). Обхоплюємо руками за талію. Кисть однієї руки стискаємо в кулак і розташовуємо його між ребрами і пупком великим пальцем усередину. Другий долонею обхоплюємо кулак. Розвести лікті в сторони і натискаємо на живіт дитини в напрямку знизу вгору.

За матеріалами  nhs, mayoclinic

Залиште свій коментар

коментарів

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Back to top button
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker