Як створити інтуїтивний порядок вдома?

©  marinagiller

Інтуїтивне прибиранням від блогера Анна Черних і його основні принципи.

Так само, як починаючи харчуватися інтуїтивно, важливо насамперед відійти від дієтичного мислення і контролю, необхідно приходити до інтуїтивного прибирання та догляду за будинком; можливо, варто переглянути те, чого нас вчили з дитинства, відпустити зайві стереотипи, на кшталт «завжди чистої раковини» , або того, що гори брудного посуду – це жахливо. Або, що прибирання треба завжди починати зверху, а потім спускатися до підлоги, що закінчувати потрібно у ванній, що є речі, які потрібно робити часто і які рідко. Добре, що в своєму будинку можна встановити абсолютно свої правила, ні перед ким не виправдовуватися і нічого не робити для галочки, тоді будинок може несподівано стати куди більш зручним, простим і дуже своїм місцем.

Хто вирішує, як повинен виглядати мій будинок? Наскільки в ньому повинно бути чисто й акуратно? Скільки речей, якої якості і новизни йому необхідно? Що для мене значить зручне зберігання? Для кого я наводжу порядок? Який у мене стиль прибирання? Що для мене принципово важливо?

Захотілося поділитися з вами своїми відносинами з будинком.

Мені, наприклад, дуже подобається, коли вдома все зручно. «Кому ж це не подобається?» – запитає хтось. Ось, мені теж так здається, тільки зручність для всіх різна. Я називаю це «юзабільне середовище» – коли те, що може мені знадобиться знаходиться поруч, не лінь це діставати, не хочеться сказати: «а, як-небудь потім».

©  marinagiller

Вода для квітів – поруч з квітами, а дитячі книжки там, де їх найзручніше взяти дитині. Пральний порошок поряд з пральною машиною, а рідина для скла поруч зі склом, яке миєш найчастіше. Раніше я зберігала всі речі для прибирання в одному місці, і з будь-якого кута квартири доводилося йти за ними, плутатися в цілому «лісі» пляшок і коробок, але потім я подумала, що можна і по-іншому. Тепер у мене в декількох місцях є вода і ганчірки, а спец. засоби стоять там, де потрібні. Так як я знімаю етикетки і переважно користуюся екологічним Сонетт, у мене все в непримітних білих ємностях, які взагалі не кидаються в очі.

Сушарка для білизни стоїть біля шафи, щоб суху білизну легко і швидко туди прибрати, там ж можна поставити прасувальну дошку і швиденько попрасувати те, що цього потребує (таких речей мало, разюче мало), чисті рушники живуть у ванній, де вони і потрібні , а постільна білизна відразу наборами лежить в іншій кімнаті. Іноді у мене залишаються ночувати подруги, і щоб не прати їх фактично чисту білизну після однієї ночівлі, я зберігаю її в окремих чохлах, разом з їхніми нічними сорочками і зубними щітками.

Всі дитячі іграшки зберігаються в двох зручних кошиках, там своя логіка, що куди, книги в дитячій книжковій шафі, Таша їх сама прибирає, все фарби, олівці, крейда, пластилін тощо. Для творчості в своєму ящику, у дитини до всього безперешкодний доступ . А дитячий одяг в моїй шафі – вранці я вибираю одяг і для себе, і для Таші одночасно.

Рукавички, шапки, шарфи і рукавиці лежать в найближчому до виходу ящику тумбочки, а мої шийні хустки і сумки на гачках біля дзеркала в передпокої, де я вибираю останні штрихи перед виходом. Там ж зберігаються ключі, дрібниці, документи, гроші … все під рукою, не потрібно ходити через всю квартиру, щоб зібратися. Для мене в цьому немає ніяких правил, просто я дивлюся, де всі ці речі бувають звалені і поступово складаються зручні місця зберігання.

Звичайно, коли речей вдома небагато і це тільки те, що інтуїтивно хочеться залишити, радості від прибирання куди більше. Адже з усіма цими улюбленими речами так і хочеться зайвий раз стикнутися, поки несеш на місце або кидаєш, тішачись вдалому триочковому кидку. А коли шафи і ящики напівпорожні, в них можна запхати все, що заважає, без розбору, місце є. І відразу з’являються ідеї для нової порції.

Коли у нас починає утворюватися гора посуду, я чекаю настрою, коли мені легко і в радість цим зайнятися (так, це може зайняти ще пару днів іноді :))), але відразу, як помию, я прибираю весь зайвий посуд з сушарки глибше в шафу, щоб без потреби не бруднити занадто багато, а з 2 великих, 2 маленьких і 2 глибоких тарілок і однієї каструльки гори не зробиш.

Ще у мене в кожній кімнаті є пульверизатор зі звичайною водою і краплею ефірної олії – теж мій інтуїтивний варіант для прибирання – мені приносить велике задоволення, а Таша зовсім в  захваті, коли ми обприскуємо наші рослини, ніжний аромат хвої або суниці відразу відсилає асоціаціями до свіжого і рідного лісу мого дитинства, водяний пил красиво світитися на сонці, іноді навіть вдається зловити веселку, стає волого, як в оранжереї, прохолодно, як у саду, листочки іскряться і ніби дзвінко сміються разом з Ташою, на яку теж потрапив невідімий дощик. О, я не хвилююся, що це шкідливо для паркету. Це занадто корисно для всього іншого.

При цьому я намагаюся вважати все це особистими правилами. Навіщо створювати собі нові обмеження? Ось багато років я не хотіла і не прасувала постільну білизну та рушники, трикотаж і домашній одяг, а зараз так хочеться, що прям не можу втриматися! І сам медитативний процес, і ніжність результату мене прям змушують піти пошукати що-небудь ще гідне прасування.

©  marinagiller

Давно не прибираю перед приходом гостей, тому що знаю, що ніхто не стане ходити по моєму будинку з ретельною інспекцією, ніхто більш докладно, ніж я сама, не розгляне всі куточки і тріщинки. А якщо чужі діти раптом захочуть сховатися під ліжко (якщо я сама туди давно не заглядала) і вилізуть звідти в пилюці, ми разом посміємося, обтрусимо їх і підемо краще ховатися в шафі.

Я не любитель регулярності, вона наводить на мене нудьгу.

І якщо в питаннях розхламування вона зіграла мені хорошу службу, я бачу круті результати цієї роботи, то у випадку з прибиранням – ну не вдячна ж справа. Можна скільки завгодно змушувати себе мити підлогу, але вона все одно знову швидко забрудниться. Тому я вибираю регулярно піклуватися тільки про живе: про себе, про свою сім’ю і про квіти.

Решта зачекає. Чого зачекає? Почекає мого пориву. Зазвичай раз в тиждень він трапляється по-сильному, так, що Серж, приходячи з роботи говорить: «Ого!» Не за розкладом, не з необхідності, іноді через 4 дня, а може і через 10. Я просто прокидаюся і розумію, що у мене накопичилося достатньо любові до дому, щоб ним зайнятися.

І ніколи ніякого суворого алгоритму, ми робимо все це разом з Ташою, тому завжди виходить гра. Чи можемо почати з прання, поливу квітів, пилососа або миття посуду, протирання дзеркал або чищення унітазу, я орієнтуюся виключно на свої можливості і Ташині інтереси. Хочу я зараз інтенсивного фізичного навантаження (пилососити всю квартиру, мити підлогу, ванну, вікна …) чи спочатку розгулятися, почати ніжно, з неквапливого розкладання речей по місцях, з медитативного миття посуду чи збирання книжок. Таші в процесі може захотітися поліпити, помалювати на підлозі, почитати щось з тих книг, які я хочу прибрати. І я часто йду на зустріч: ми ліпимо, малюємо, читаємо, я стежу, чи дійсно їй потрібно зараз моя присутність чи вона хоче побути один на один зі своїм процесом, якщо так, то я вільна зовсім попити чаю або тихесенько, стоячи біля стелажа з книжками написати кілька рядків в блог. А потім ми продовжуємо. Я знаю переваги дочки, вона дуже любить грати з водою і вовтузитися на кухні, але боїться пилососа. Довгий час я намагалася пилососити, коли її немає вдома, але потім ми знайшли дивно приємний спосіб спільного прибирання: спочатку ми разом розкладаємо іграшки та інші речі по місцях, а потім вона залізає в крісло (свій острівець безпеки) і сидить там, поки я не вимкну пилосос. А якщо щось розсиплеться, Таша сама несе віник і совок, дуже зручно.
І стільки свободи в тому, щоб не робити з прибирання big deal, не заганяти себе в жодні рамки, не шукати нічиїх порад і способів, а просто йти слідом за тим, що відбувається.

А вам зручно вдома? Дотримуєтесь правил, або як піде?

Фото заголовку annachernykh.ru
За матеріалами annachernykh.ru

Залиште свій коментар

коментарів

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Close