Що робити, якщо ви або хтось ще провалитесь під лід

Що робити, якщо ви провалилися під лід.

ТУТКА ТАМКА зібрав поради, які допоможуть вам вижити в екстремальній ситуації і врятувати іншу людину.

Не панікуйте

Якщо відчуєте, що провалюєтесь, затримайте дихання. Після занурення головне — заспокоїтися і зосередитися. Діяти треба швидко і рішуче, не потрібно просто борсатися і витрачати сили даремно.

У перші секунди ваш організм випробує холодовий шок: у вас перехопить подих, збільшиться частота пульсу, підніметься тиск. В таких умовах легко піддатися паніці.

Але пам’ятайте: це природна реакція і у вас є час, щоб врятуватися.

У вас є 10 хвилин до того, як оніміють м’язи, і 1 година до втрати свідомості.

Піднімайтеся до поверхні і намагайтеся дихати повільно і глибоко.

Людина провалилася під лід

Не знімайте одяг. Вам може здатися, що він тягне вас вниз, але не варто витрачати на нього час. До того ж між шарами одягу можуть бути повітряні прошарки, які утримають вас на плаву.

А ось від важкого рюкзака краще позбутися.

Зорієнтуйтеся

Підніміться до ополонки і широко розведіть руки в сторони — так буде легше утримуватися на плаву.

Поверніться назад. Найлегший шлях — той, яким ви прийшли. Раз лід витримав вас в перший раз, значить, ви зможете пройти по ньому знову.

Але якщо є течія, ні в якому разі не повертайтеся до неї спиною: висока ймовірність, що вас затягне під лід і вибратися буде складніше. У цьому випадку рухайтеся до протилежного краю ополонки.

Вибирайтеся

Вибратися можна різними способами.

Спосіб 1

Покладіть обидві руки на лід. Активно працюйте ногами, щоб тіло прийняло горизонтальне положення.

Підтягніть себе нагору і підніміться на ліктях, щоб з одягу стекла вода. Потім ковзаючим рухом витягніть себе на поверхню, але не вставайте. Так ваша вага розподіляється по більшій площі, а значить, лід не проломится знову.

Якщо людина провалилася під кригу

Спосіб 2

Порядок дій такий самий, однак допомагати собі ви будете гострим предметом, якщо такий виявиться у вас в руці або в кишені. Використовуйте лижну палицю, ніж, ключі, ручку або олівець, щоб чіплятися за лід, витягнути себе з ополонки.

Спосіб 3

Поверніться спиною до краю ополонки, тримайтеся за нього обома руками і підтягніться так само, як ви зазвичай забираєте на високий підвіконня.

У всіх цих способів є один недолік: від ваших рухів лід може знову проламатися. До того ж зазвичай він досить слизький, так що вхопитися за нього непросто. Але це не означає, що не потрібно намагатися.

Наполегливо продовжуйте вибиратися будь-яким способом.

Що робити, якщо у вас не вистачає сил вибратися самостійно? Тримайтеся на поверхні, кличте на допомогу. Руки покладіть на край ополонки: ваша одяг примерзне до льоду і утримає вас над водою, навіть якщо ви втратите свідомість.

Якщо у кишені дивом не намок телефон, телефонуйте за номером 112 і людині, яка знаходиться максимально близько до місця, де ви провалилися.

Поки чекаєте допомоги, не кидайте спроб вибратися. Зніміть поважчавший від води верхній одяг: можливо, без нього у вас вистачить сил підтягнутися.

Дістаньтеся до берега

Якщо провалився під лід

Коли опинитеся на поверхні, відкотіться від ополонки мінімум на кілька метрів. Не потрібно відразу скочити на ноги і бігти стрімголов: лід біля ополонки може бути тонким. Встати на ноги можна тільки тоді, коли під вами виявиться товстий лід або земля.

Повертайтеся тим же шляхом, яким прийшли.

Зігрійтеся і зверніться за допомогою

На цьому небезпеки не закінчуються: ви ризикуєте переохолодитися і отримати обмороження. Тому потрібно або переодягтися в сухий одяг, або зняти, віджати і знову надіти той, що на вас. І якомога швидше біжіть в будь тепле приміщення, що знаходиться поблизу. Якщо ви далеко від населених пунктів, розведіть вогнище.

Рух — життя. Не зупиняйтеся, поки не опинитеся в безпечному місці.

Ні в якому разі не можна розтирати руки й ноги (холодна кров з кінцівок приплине до голови) і великими ковтками пити гарячу рідину, а тим більш міцні напої (почнеться різкий приплив крові до шкіри). Все це погано впливає на судинну систему, а в гіршому випадку може призвести до зупинки серця.

Як тільки опинитеся в приміщенні, зробіть наступне:

 1. Зніміть мокрий одяг і закутайтеся в ковдру.
 2. Випийте теплий напій маленькими ковтками.
 3. Викличте швидку, навіть якщо вам здається, що ви в повному порядку.

Що робити, якщо хтось інший провалився під лід

Не потрібно стрімголов кидатися на допомогу: лід поруч з місцем провалу може проламатися, а ви опинитесь у воді.

Насамперед зателефонуйте до служби порятунку за номером 112. Потім знайдіть палицю або мотузку або імпровізуйте: наприклад, зв’яжіть кілька шарфів або ременів.

Підбирайтесь до ополонки поповзом, щоб ваша вага розподілялася по більшій площі, та зупиніться в декількох метрах від води. Киньте потерпілому палицю, мотузку або те, чим можна їх замінити, і тягніть.

Назад теж треба повзти. Встати можна буде, лише коли під ногами виявиться товстий лід або земля.

Коли виберетеся на берег, як можна швидше вирушайте в тепле місце і надайте людині першу допомогу до приїзду швидкої: зніміть мокрий одяг, допоможіть зігрітися, напоїть чаєм.

Як не опинитися в крижаній воді

 1. Виходячи на лід, ви піддаєте своє життя небезпеці. Самий невдалий час для подібних прогулянок — початок зими, відлиги і рання весна. Але обережним треба бути завжди. Товщина льоду постійно змінюється. Навіть якщо ви пройшли більшу частину шляху без проблем, це не значить, що попереду лід буде таким же безпечним.
 2. Не виходьте на лід поодинці, вночі або при поганій видимості.
 3. Безпечніше пересуватися по чистому льоду, на якому немає снігу.
 4. Ніколи не перевіряйте міцність криги ногою. Дійте палицею або довіртеся очам. Лід блакитного кольору — найміцніший, білого — в два рази тонше, матово-білий і з жовтуватим відтінком — зовсім ненадійний.
 5. Обходьте місця, де росте очерет, кущі, дерева: там ймовірність провалитися під лід завжди вище.
 6. Якщо ви йдете по льоду компанією, тримайте безпечний інтервал у 5-6 метрів.
 7. Прислухайтеся. Якщо чуєте дивні скрипи або тріски, краще розверніться і ковзаючими рухами повертайтеся до берега.

Які речі взяти на прогулянку по льоду

 1. Комплект теплого одягу.
 2. Мотузку або міцний шнур з вантажем на кінці.
 3. Сірники.
 4. Телефон.
 5. Палицю, щоб перевіряти міцність льоду.
 6. Термос з чаєм.

Речі можна скласти в рюкзак, але під час переходу повісьте його лише на одне плече: ви зможете легко від нього звільнитися, якщо під вами проломится лід.

Фото заголовку extreme-survival.com
За матеріалами lifehacker.ru

Залиште свій коментар

коментарів

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Close