Десять методик запобігання розумової деградації

© pinterest.com

1. Слідкуйте за собою

Якщо ви раптом відчули дискомфорт від того, що щось не так, наприклад, ваш улюблений сайт змінив дизайн або в магазині зник улюблений йогурт, вхопіть це почуття за хвіст і почніть його «розкручувати». Чому б не перепробувати всі йогурти або зовсім не почати робити свій?

2. Не перечитуйте вже прочитані книги

Не переглядайте вже переглянуті фільми. Так, це дуже приємне психологічно почуття — зануритися в той затишний світ, в життя вже знайомих персонажів, ніяких сюрпризів, вже знаєш кінець і можеш насолоджуватися дрібницями, які в перший раз не помітив, проковтнувши книгу за годину (або переглянувши сезон за вихідні). Але в той же час ви забираєте у нових книг і фільмів шанс відкрити щось принципово нове, позбавляєте свій мозок освіти альтернативних нейронних зв’язків.

ТУТКА в TELEGRAM – не пропустіть найцікавіше

3. Шукайте нові маршрути

Постарайтеся шукати нові маршрути для звичної дороги додому і назад, знайти альтернативні магазини, кінотеатри та інші інфраструктурні місця на карті вашого життя. Це може зайняти додатковий час, але може принести і приємні бонуси — наприклад, більш низькі ціни в магазинах або менше народу в кінотеатрі.

4. Шукайте нову музику

Якщо ви меломан, у вашому iPod десятки тисяч композицій, і вам здається, що ваш смак дуже багатий і різноманітний, то поспішаю вас розчарувати — найчастіше ми слухаємо 50-100 знайомих треків, приємних нам все з тих же причин — ми адаптувалися до них, і нашому мозку не потрібно витрачати додаткові ресурси для їх обробки і осмислення.

У світі кілька сотень тисяч інтернет-радіостанцій, і навіть якщо кожен день переключатися на нову, все одно нашого життя не вистачить для того, щоб переслухати їх всі.

5. Шукайте нових друзів і знайомих

Так, це, звичайно ж, добре, коли є друзі, з якими приємно збиратися кожну п’ятницю і обговорювати футбол або нове плаття Бейонсе. Психологічно комфортніше.

Але ж більшість з нас живуть в мегаполісах, навіщо обмежувати своє коло 4-5 людьми, причому найчастіше обраних не нами, а «нав’язаних» обставинами — школою, інститутом, роботою?
Соціальні інструменти, закладені в нас, дуже сильно впливають на наш спосіб мислення, і іноді буває так, що ми, під впливом тих чи інших друзів, міняємо точку зору, набір інтересів, а іноді і зовсім рід діяльності.

6. Народіть дітей

Діти є перманентним джерелом хаосу і невизначеності у вашому житті. Вони — живі «бетономішалки» у вашій голові, які обвалюють всі шаблони і перекроюють ваші усталені маршрути по-новому.

У мене три сини різного віку, які щодня вносять щось нове своїми питаннями, поведінкою, допитливістю розуму і безперервними експериментами з усім навколо. Ви самі не помітите, як ваше мислення розслабитися і ви почнете думати по-іншому.

Якщо завести дітей у вас поки не виходить, то можна почати з собаки. Вона, по-перше, вимагає прогулянки (а свіже повітря корисне для мозку). По-друге, втягує вас в мимовільне спілкування з іншими собачниками. І в-третіх, теж може стати джерелом хаосу (моя, наприклад, коли бігає за мухами, не звертає особливої уваги на перешкоди, що виникають на її шляху).

7. Перестаньте критикувати

«Який жахливий дизайн!», «Як огидно вони зробили розв’язку!», «Як незручно сидіти в цих кріслах!», — ці і мільйони інших повідомлень в Facebook, з вуст ваших колег і ваших власних є індикаторами опору змінам, що несподівано настали в житті. Змін, які, найчастіше, ви не можете змінити. Або можете, але доклавши багато зусиль, які того не варті. Погодьтеся, адже є більш цікаві заняття, ніж вимагати в ресторані книгу скарг і писати кляузу на хамовитого офіціанта?

Набагато корисніше для вашого власного розвитку буде прийняти ці зміни і мотивувати мозок продовжити жити в новій реальності.

Ваші діалоги повинні виглядати приблизно так: «Нове меню? Відмінно, а то старі страви вже приїлися!», «Новий ремонт дороги, потрібно шукати об’їзд? Відмінно, значить через місяць тут не буде таких вибоїн, а поки йде ремонт, я дізнаюся про цей районі щось нове!», «Нова операційна система? Супер! Тепер У мене з’явився новий цікавий квест — знайди панель управління!»

8. Перестаньте вішати на людей «ярлики»

Це дуже зручно — замість того, щоб розбиратися в людині, міркувати про те, чому вона так вчинила — піддатися слабкості і просто «затаврувати» її, приєднавши до того чи іншого психотипу. Зрадила чоловікові? Повія! Випиває з друзями? Алкоголік!
Кожен з нас знаходиться під дією, може бути, ще більшого тиску життєвих обставин, ніж той же Родіон Розкольніков, проте багато знаходять його роздуми, описані Достоєвським, цікавими, а розведену сусідку з двома дітьми — чимось вульгарним і не вартим уваги.

9. Експериментуйте з ароматами

Незважаючи на те, що еволюція витіснила на другий план наші рецептори нюху, запахи все ще мають на нас величезний вплив. І якщо у вас є улюблена туалетна вода, яку ви не міняєте вже роками, то саме час її змінити. І робити це з певною періодичністю.

10. Вивчайте іноземні мови

І для цього не обов’язково закохуватися в китаянку, можна знайти іншу мотивацію, пов’язану, наприклад, з професійними інтересами, або хобі. Іноземні слова і пов’язані з ними семантичні поля часто відрізняються від вашої рідної мови, і їх вивчення є, мабуть, найбільш ефективним інструментом для тренування пластичності мозку (особливо, якщо відходити далі від туристичного лексикону і заглиблюватися в культурні особливості).

Не слід також забувати, що наш мозок влаштований набагато складніше, ніж багатьом здається. Енграми, пов’язані з прослуховуванням однієї і тієї ж музики, впливають на те, як ми спілкуємося з друзями. Несподівані відчуття від запаху страв у новому ресторані можуть розбудити у вас бажання переоцінити слова і вчинки коханої людини (зрозуміти і пробачити). А прогулянка після роботи по незнайомій вулиці наштовхнути на думку про те, як знайти відповідне рішення проблеми, що виникло на роботі. Тому перераховані вище лайфхаки краще всього комбінувати.

І може бути, в один прекрасний день, років так через 30, коли ваш онук принесе вам свій новий гаджет, який представляє з себе хмару нано-роботів, ви не скажете «О боже, заберіть від мене цю штуку!», а захоплено вигукнете: «Вау!» і відразу ж запитаєте «А як воно працює і де таке можна купити?».

Фото заголовку
За матеріалами

Залиште свій коментар

коментарів

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Back to top button
Close