6 порад для тренування правильної англійської вимови

© perevod.nur.kz

Якщо вимова англійських слів — це ваше слабке місце і ship у вашому виконанні звучить точно так само, як sheep, саме час виправити ситуацію за допомогою цих порад.

В англійському алфавіті 26 букв і 44 звуків. Якщо в деяких мовах кожна буква відповідає лише за один звук, то в англійській одна буква може передавати до чотирьох звуків, а в деяких випадках навіть до семи. Звідси і улюблена приказка англійців: «Пишемо „Ліверпуль“, а читаємо „Манчестер“».

Крім того, артикуляція (рух язика, губ, рота) суттєво відрізняється від української. Є звуки, схожі з українськими, але при їх вимові органи артикуляції працюють по-іншому.

Якщо ви хочете позбутися акценту або хоча б наблизитися до англомовного мовлення, усі відмінності, потрібно враховувати. Ось кілька порад, як поставити собі правильну англійску вимову.

1. Вчіть алфавіт

Багато дорослих вважають це дитячою вправою. Але одного разу вас обов’язково попросять: «Please, spell your name» («Продиктуйте ваше ім’я по буквах»). Ось тут і стане в нагоді знання літер англійського алфавіту. Крім того, в скороченнях, назвах вулиць, номерів будинків та рейсів можуть бути букви, і, наприклад, в аеропорту їх обов’язково будуть вимовляти як в алфавіті.

2. Тренуйте артикуляцію при вимові приголосних

Після того як ви освоїли букви алфавіту, сміливо переходьте до вивчення звуків, які вони передають. Привчіть себе до правильної артикуляції відразу. Навчіться спочатку вимовляти звуки окремо, доведіть до автоматизму, а потім переходьте до слів, фраз і пропозицій.

В англійській мові є приголосні звуки, які на перший погляд (а точніше, слух) вимовляються як у українській.

1. Перевірте, де знаходиться кінчик язика при вимові звуків [d] — [t], [n], [r], [s], [z]. Впирається в зуби? Вітаємо, ви вимовляєте український алфавіт. У корінних англійців кінчик язика в цей час знаходиться на альвеолах (самий великий горбик на верхньому небі). Спробуйте. Тепер у вас виходять суто англійські звуки. Потренуйтеся: bed [bed] — ten [ten], not [nɔt], rat [r æ t] , sun [s ʌ n] , zoo [zu:].

2. Зобразіть зайця при проголошенні звуків [f] — [v]. Верхні зуби необхідно поставити на нижню губу. Потренуйтеся: fat [f æt] — vet [vet].

Англійське вимова
© lifehacker.ru

3. Запам’ятайте, що звук [l] завжди твердий: London [ˈlʌndən].

4. При тренуванні звуку [w] візьміть свічку: це найкращий спосіб навчитися вимовляти його правильно. Складіть губи трубочкою і витягніть вперед (як маленькі діти тягнуться в поцілунку), а потім різко посміхніться. Тоді і вийде цей звук. При тренуванні тримайте свічку на відстані 20-25 см від губ. Якщо при вимові звуку полум’я гасне, значить, ви все робите правильно. Потренуйтеся: скажіть слово well [wel].

Вимова в англійській мові
© lifehacker.ru

5. Грійте руки при тренуванні звуку [h]. Він не має нічого спільного з українським [х]. Уявіть, що ви дуже змерзли і намагаєтеся своїм подихом зігріти руки. Ви тримайте їх біля губ і робите видих. Під час видиху утворюється легкий, ледве чутний англійський звук [h]. Як в слові home [h əum].

Вимова звуку [h]
© lifehacker.ru
6. Тренуйте звук [ŋ] при сильному нежиті або уявіть, що він у вас є. Такого звуку в українській мові немає, він передається поєднанням ng в англійській мові. Притисніть язик, як лопатку, до верхнього неба і пустіть звук через ніс. Трохи нагадує [н], якщо його вимовляти при сильному нежиті. Не забувайте, що язик у вас як і раніше торкається альвеол, а не зубів. Потренуйтеся: interesting [ˈɪnt(ə)rɪstɪŋ].

7. Побудьте змією і бджолою для тренування [ ð ] — [ θ ]. Ці звуки відсутні в українській мові і утворюються поєднанням букв th в англійській.

[ ð ] — дзвінкий звук. Кінчик язика злегка прикусіть зубами і промовте звук [ з ]. Якщо під час тренування нижній губі і язику лоскотно, то ви все робите правильно. Якщо ні, то, можливо, ви занадто сильно прикусили кінчик язика, трохи ослабте зуби. Вимовте слово this [ ðɪs ], виходить?

[ θ ] — глухий звук. Артикуляція така ж, тільки вимовляємо звук [ з ]. Для тренування глухого звуку [ θ ] вимовте слово thank [θæŋk].

3. Вивчіть чотири типи складів для правильного вимови голосних

Читання голосних залежить від типу складу, в якому вони перебувають:

 • відкритий (склад закінчується на голосну);
 • закритий (склад закінчується на приголосну);
 • голосна + r;
 • голосна + re.

У першому типі складу — відкритому — голосні читаються як в алфавіті (ось нам і стали в нагоді знання алфавіту!). Наприклад: plane [plein], nose [nəuz], tube [tju:b], Pete [pi:t].

У другому типі потрібно вивчити напам’ять вимову кожної голосної:

 • [æ] — відкритий звук, не довгий. Його передає літера A в закритому складі. Перевірте себе: сядьте за стіл, випростайтеся, поставте лікоть на його поверхню, кисть зігніть під підборіддям. Між підборіддям і кистю у вас залишиться місце, якщо, звичайно, ви випрямили спину. Тепер опускаємо нижню щелепу донизу так, щоб вона діставала до кисті, і вимовляємо [е]. Потренуйтеся зі словом bag [bæg].
 • [e] часто плутають з попереднім звуком. При проголошенні [e] треба лише трохи підняти куточки губ вгору, як би злегка посміхаючись. Це два різних звуки, і вони не схожі один на одного і вже тим більше на українське [е]. Потренуйтеся: pet [pet].
 • Короткі звуки [i], [ɔ], [ʌ], [u] вимовляються інтенсивно, не співуче: big [big], box [bɔks], bus [bʌs], book [ bʊk ].

У третьому і четвертому типах складів буква R не читається, вона лише формує склад і подовжує голосний звук: car [ka:], sort [sɔ:t], turn [tɜ:n].

[a:], [ɔ:] — особливі звуки. Уявіть, що ви на прийомі у лікаря, який оглядає ваше горло. Корінь вашого язика притискають паличкою і просять сказати «А-а-а». Ось саме в такому положенні повинен знаходитися язик при вимовлянні звуків [а] та [о]. Якщо вам при цьому захотілося позіхнути, то ви на правильному шляху! Спробуйте прямо зараз: car [ka:], sort [sɔ:t].

4. Запам’ятайте правильні наголоси

Найчастіше в англійській мові ударний склад — перший. Якщо вам треба вимовити слово, а запитати не було в кого чи небуло словника під рукою, ставте наголос на перший склад. Звісно, краще відразу запам’ятовувати слова з правильним наголосом або перевіряти себе за словником.

5. Не забувайте чотири важливі правила

 • В англійській мові повністю відсутні м’які приголосні.
 • Дзвінкі приголосні не приглушуються в кінці слова.
 • Голосні бувають тривалими (в транскрипції вони позначаються [:]) і короткими.
 • Ніяких зайвих — особливо різких — рухів губами.

6. Головна порада для відпрацювання будь-якого навику: тренуйтеся!

Вивчіть кілька фраз для тренування правильної вимови:

 • Very well [‘veri ‘wel].
 • World Wide Web або WWW [‘w əuld ‘waid ‘web www].
 • Eleven benevolent elephants [ɪˈlevn bəˈnevələnt ˈelɪfənts].
 • Stupid superstition [ˈstjuːpɪd ˌsuːpəˈstɪʃ(ə)n].
 • Pirates Private Property [ˈpaɪrəts praɪvət ˈprɒpəti].

І пам’ятайте: різні звуки мають змістовідмінну функцію. Наприклад, man [mæn] («людина», «чоловік») і men [men] («чоловіки»); ship [ʃip] («корабель») і sheep [ʃi:p] («вівця») і так далі. Багато слово three («три») читають як [tri:] (а це означає «дерево») або [fri:] («свобода»), не беручи до уваги, що th [θ] читається по-іншому, його просто немає в українській мові (згадайте про вправу «бджілка»). Знаючи правильну вимову слів, ви точно не потрапите в халепу!

Фото заголовку rsute.ru
За матеріалами lifehacker.ru

Залиште свій коментар

коментарів

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Close