Найшвидша річка в світі

4

Найшвидшою річкою в світі вважається річка Амазонка, яка і без того вже має декілька титулів «сама-сама». Серед них такі звання, як сама повноводна (7180000 км2), сама глибоководна (глибина її в деяких місцях досягає 135 метрів), найдовша (7100 км) і найширша (місцями дельта Амазонки має ширину в 200 км). У нижній течії Амазонки середня витрата води дорівнює приблизно 200-220 тисячам кубічних метрів, що відповідає швидкості течії річки 4,5-5 м/с або 15 км/год! У сезон дощів цей показник збільшується до 300 тисяч м3.

Красиве фото Амазонки
© navkolosvitu.net.ua

Крім цього, річка Амазонка є володаркою зворотної течії, яка виникає під час океанських припливів. Водні потоки з величезною швидкістю – 25 км/год або 7 м/сек, заганяються назад на материк. Хвилі при цьому досягають 4-5 метрів у висоту. Чим далі на сушу проходить хвиля, тим менше стає її руйнівна дія. Зупиняються припливи на відстані до 1400 кілометрів вгору за течією Амазонки. Таке природне явище отримало назву «поророка» – гримляча вода.

Амазонка
© navkolosvitu.net.ua
реклама

Русло кожної річки складається з верхньої, середньої та нижньої течій. При цьому верхня течія характеризується великими ухилами, що сприяє більшому розмиванню річки. Нижня течія відрізняється найбільшою водною масою і меншою швидкістю.

Захід сонця на Амазонці
© navkolosvitu.net.ua

Для вимірювання швидкості течії річки застосовуються одиниці виміру – метри в секунду. При цьому не варто забувати, що швидкість водного потоку неоднакова в різних частинах річки. Вона поступово збільшується, беручи початок від дна і стін русла і набирає найбільшу потужність в середній частині потоку. Середня швидкість течії розраховується на підставі вимірів, виконаних на декількох ділянках русла. Причому на кожній ділянці річки здійснюється мінімально по п’ять точкових замірів.

Тиха заводь
© navkolosvitu.net.ua

Для проведення вимірювань швидкості водної течії використовується спеціальний вимірювальний прилад – гідрометрична вертушка, яка опускається на певну глибину чітко перпендикулярно поверхні води і вже через двадцять секунд можна знімати показання приладу. Маючи дані про середню швидкість річки та її приблизну площу поперечного перерізу, розраховується водна витрата річки.

Водоспад на Амазонці
© navkolosvitu.net.ua
Амазонка. Водоспад
© navkolosvitu.net.ua
Бурхлива течія і рафтінг
© navkolosvitu.net.ua

Басейн річки Амазонка

Басейн річки Амазонка
© navkolosvitu.net.ua

Фото заголовку subscribe.ru
За матеріалами navkolosvitu.net.ua

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залиште свій коментар

коментарів

реклама
реклама