7 фактів про те, як живуть люди в Антарктиді (-80° і не можна ходити по потребі в душі)

Антарктиду називають «Білим Марсом» через суворі умови. У 2005 році там побудували французько-італійську наукову станцію «Конкордія», на якій проводить свої дослідження Європейське космічне агентство (ESA). Одночасно на станції в умовах ізоляції, екстремально низьких температур і нестачі світла і кисню живуть і працюють близько 60 осіб, які пройшли багатомісячну підготовку, а термін роботи тут – 9-12 місяців. Сама станція – це дві циліндричних будівлі: перша з них називається «тихою», бо там знаходяться лабораторії, житлові приміщення і лікарня, друга – «гучною»: в ній розташовані майстерні, спортзал, склади, їдальня, кінотеатр і кімната відпочинку.

Тутка розповідає про станцію «Конкордія» і про те, як там живуть люди.

1. Середня температура в Антарктиці – мінус 50 градусів. Найнижча – мінус 80

Навіть влітку в Антарктиді ніколи не буває вище -30. Тут не можуть існувати багато звичайних бактерії, а щоб просто вийти на вулицю треба одягати кілька шарів теплого одягу, спеціальне взуття, об’ємні рукавиці і окуляри – все разом це не легше, ніж костюм астронавта.

«Конкордія» знаходиться на висоті 3 300 метрів над рівнем моря, тому повітря тут розріджене, тобто в ньому менше кисню. А ще воно ідеально чисте і абсолютно не має запаху. Повернувшись на Велику землю, дослідники описують свій шок від великої кількості і сили запахів, навіть просто коли йдеш по вулиці.

2. 4 місяці на рік люди живуть в темряві

В Антарктиці немає дня і ночі в традиційному розумінні: взимку сонце тут не встає з-за обрію, а влітку не сідає нижче за нього. 4 місяці люди проводять в темряві. Через це збивається добовий ритм й іноді буває складно заснути або поїсти – здається, що ти обідаєш в середині ночі. Перша поява сонячних променів тут справжнє свято: всі кидають свої справи, вилазять на дах і спостерігають, як вперше за 4 місяці сходить сонце.

3. Найближчий супермаркет – за 4 000 км

«Конкордія» знаходиться далі від цивілізації, ніж МКС, і дістатися туди непросто: великогабаритні вантажі привозять санним караваном (доставка займає 10-12 днів), а невеликі вантажі й продукти доставляються невеликими літаками, створеними спеціально для екстремальних температур.

Незважаючи на те, що найближчий супермаркет знаходиться за 4 000 км від «Конкордії», це не означає, що дослідники сидять на хлібі і воді: тут їдять м’ясо, рибу, молочні продукти, свіжі фрукти і овочі, а члени багатонаціональної команди готують свої традиційні страви – жаб’ячі лапки або борщ. Багато продуктів зберігають замороженими, а яйця, наприклад, натертими парафіном.

Олексій Екайкін, гляціолог (вчений, який вивчає властивості льоду), ділиться своїми враженнями від перебування на станції: “Про рівні постачання говорить такий факт: наприклад, сьогодні по внутрішній електронній розсилці всім жителям станції надійшов лист про те, що на «Конкордії» закінчився запас свіжого молока і до прибуття нової партії доведеться, на жаль, обходитися порошковим. В центрі Антарктиди скінчилося свіже молоко, оце дійсно біда!»

4. Взимку станція повністю відрізана від світу

Взимку вибратися з «Конкордії» неможливо: ніякого повідомлення з Великою землею немає і, якщо трапиться щось непередбачене, розраховувати доведеться тільки на себе. Тому тут є добре обладнаний госпіталь, а значна частина станції призначена під склади з їжею. Продукти зберігаються також в запасниках біля станції.

Зазвичай зимувати залишаються близько 15 осіб, тому в багатьох тут 2 спеціальності – наприклад, сантехнік може асистувати в операційній, а шеф-кухар одночасно і пожежний.

5. На «Конкордії» вивчають, як суворі умови впливають на людей. Це потрібно для майбутніх польотів в космос

Відчуття повної ізоляції призводить до стресу і різних психологічних складнощів – від неуважності до депресії, але і вони є предметом вивчення: вчені вважають, що ці знання також допоможуть підготувати людей до довгих космічних перельотів, удосконалити літальні апарати і продумати, якими будуть перші станції на Місяці і Марсі. Всі члени команди ведуть відеощоденники і постійно носять спеціальний годинник, який фіксують час сну і неспання і відстежують, хто, скільки і де проводить час, з ким спілкується. Потім інформацію аналізують, щоб відстежити зміни в поведінці людей.

Крім цього, на станції паралельно проводиться близько 20 наукових проектів: тут працюють сейсмологи, астрономи, метеорологи, кліматологи, фізики та гляціологи.

6. На станції вміють не лише працювати, а й розважатися

Співробітники станції люблять цікаве дозвілля: дослідники проводять екскурсії в своїх лабораторіях і розповідають іншим про свою роботу, грають в баскетбол на снігу, люблять дискотеки і костюмовані вечірки. Іноді команда з відеозв’язку відповідає на запитання школярів і студентів, а на Різдво запросто може подзвонити по скайпу президент Італії.

Багато хто прагне спілкуватися з іноземними колегами, щоб підтягнути мову, адже тут по-справжньому багатонаціональна команда: шведи, французи, італійці, англійці та росіяни.

7. На «Конкордії» заборонено ходити в туалет в душі

Воду на «Конкордії» роблять зі снігу. Для того, щоб його розтопити, потрібно багато палива, тому воду економлять: після використання в умивальниках і душах вода проходить очистку і подається туди знову. З цієї причини своє мило і гель для душу використовувати не можна: тут всім видається спеціальний засіб 3 в 1, сумісний з системою очищення. Також в душі не можна ходити в туалет, бо система не справляється з переробкою таких продуктів життєдіяльності. Якщо контролери виявляють у воді підвищений вміст аміаку, на загальних зборах обов’язково повідомляють про це і просять так більше не робити.

Невелику відеоекскурсію по «Конкордії» можна подивитися тут.

За матеріалами

Залиште свій коментар

коментарів

Пов'язані статті

Back to top button
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker