Невідома історія розвитку і занепаду газовидобутку в Україні

Про це не люблять згадувати в Росії, але колись саме Україна, а не Росія, поставляла газ усім навколо. Правда, недовго. Старі родовища спорожніли, а нові не розвивалися з часів Брежнєва. Українські фахівці виїхали добувати газ і нафту в Сибір.

Впродовж останнього десятиріччя Росія періодично веде проти України газові війни, і Україна нарешті зрозуміла, що видобувати газ самостійно важливо для незалежності. Зараз власний видобуток невеликими темпами зростає. Але мало хто знає, що країна, яка шантажувала Україну газом, перший газ отримала саме з України.

Україна почала видобувати газ раніше за Росію

18 квітня 1921 року в містечку Дашава Львівської області розпочала роботу газова свердловина. А вже в 1922 році було споруджено газопровід Дашава-Стрий, який пізніше продовжили до Дрогобича. Через сім років запустили ще дві магістралі: Дашава-Львів та Стрий-Моршин-Долина-Вигода.

Як в Москві варили щі на українському газі. Історичні факти - 1
© businessviews.com.ua

У 1940 році Україна видобувала в два рази більше газу, ніж Росія

У статистичному щорічнику «Народне господарство СРСР» можна знайти цікаві дані: в 1940 році Україна видобувала 495,1 млн м3 газу, а Росія — 209,9 млн м3. РРФСР обігнала УРСР в газовидобутку вже після війни.

Як в Москві варили щі на українському газі. Історичні факти - 2
© businessviews.com.ua

До початку Другої світової 60% розвіданих радянських запасів газу знаходились в Україні

У 1940 році в Радянському Союзі було всього розвідано 15,2 млрд кубометрів газу. З них в Україні було 9 млрд. При цьому споживання газу в нашій країні було невисоким, а райцентри Львівщини, де і розташовувався основні запаси палива, навіть не були газифіковані.

У 50-ті роки Москва споживала львівський газ

У 1948 році був побудований газопровід «Дашава-Київ» — найдовша газова магістраль в Європі довжиною 534,4 км. Проектна потужність становила 2 млрд м3 газу на рік. Стільки газу Київ просто не міг спожити.

Але вже через рік стало зрозуміло, навіщо заклали таку пропускну здатність — почалося будівництво першої черги газопроводу Дашава-Київ-Брянськ-Москва. З цієї магістралі більшість видобутого у Львівській області газу відправлялося на Москву.

Як в Москві варили щі на українському газі. Історичні факти - 3
© businessviews.com.ua

Україна видобувала третину радянського газу

Ще 40 років тому Україна видобувала в два рази більше газу, ніж вона споживає сьогодні. Рекордний показник видобутку становить 68,7 млрд м3 — це понад 30% від загальносоюзного показника.

У 2016 році Україна спожила 30,3 млрд м3.

Як в Москві варили щі на українському газі. Історичні факти - 4
© businessviews.com.ua

У радянські часи з України викачали 500 млрд м3

Тільки з прикарпатських родовищ і лише на Росію, та соцкраїни було викачано близько 500 млрд кубометрів газу. При нинішньому рівні споживання цієї кількості палива вистачило б майже на 17 років.

Український газ з 1960 року викачувався до Білорусі, з 1961 — в країни Балтії, з 1966 — в Молдову. У 1967 році  газопроводом «Братство» блакитне паливо пішло в Чехословаччину, Австрію, а пізніше в Румунію і в Болгарію. У 1975 році до списку країн, які споживали український газ, додалася ще й Угорщина.

Нові родовища в Україні не розвивалися з часів Брежнєва

Починаючи з другої половини 70-х років видобуток в Україні падав. Старі родовища вичерпувалися, а нові не розвивалися. Ось чому ми змушені були два десятки років незалежності купувати «дешевий» газ у РФ і тільки зараз відновлюємо потужності.

Сьогодні Україна видобуває 20,2 млрд м3 газу.

Як в Москві варили щі на українському газі. Історичні факти - 5
© businessviews.com.ua

Зараз в Москві про це воліють не згадувати

На Росії люблять шантажувати Україну вентилем на газовій трубі, і кожного разу нагадувати про свою доброту — вони ж продають нам газ «практично задарма». Але чомусь забули про те, що раніше варили щі на газі, який добували львів’яни.

А тепер дивіться, як склалася історія. Україна розпочала видобуток раніше, російські фахівці їздили переймати досвід на Львівщину, а потім, коли в РРФСР теж почали добувати газ, їх переманювали туди. З тих пір на російських газових і нафтових родовищах працює багато українців. А в Україні інвестиції у видобуток починаються тільки зараз, і десятиліттями Україна купувала газ у іншої країни.

Українці вже усвідомили, що газ — це ще й інструмент впливу на інші країни. Росія зрозуміла це давно і активно цим користується.

Фото заголовку businessviews.com.ua
За матеріалами businessviews.com.ua

Залиште свій коментар

коментарів

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Close