12 найбільших містифікацій в історії

Навмисне введення в оману багатьох людей — це і є містифікація. Хто і навіщо це робить? Одні — щоб прославитися і заробити, інші просто люблять пожартувати.

Тутка Тамка зібрав 12 гучних і цікавих випадків в історії, коли десятки і тисячі людей виявилися обдуреними.

Феї з Коттінглі

© Frances Griffiths

«Феї з Коттінглі» — серія фотографій, зроблена у 1917 та 1921 роках двома дівчатками 10 та 16 років. Фотографії повинні були служити доказом існування фей і ельфів і наробили багато шуму, але виявилися однією з найбільш талановитих містифікацій XX століття.

Дівчаткам допомогло те, що одна з них працювала у фотографічній лабораторії коледжу.

Сам Артур Конан Дойл до самої смерті непохитно вірив у справжність фотографій з Коттінглі.

Джерела: hoaxes, openculture

«Зникаючі» блондинки

© londondeposi/depositphotos

У 2002 році на BBC з’явився матеріал, який стверджував, що люди з білявим волоссям народжуються все рідше, а через кілька століть вони вимруть.

Пізніше в New York Times вийшла стаття про те, що результати дослідження були сфальсифіковані. Але міф прижився і багаторазово повторюється у найрізноманітніших варіаціях.

Насправді рецесивні гени, такі як гени світлого волосся, передаються з покоління в покоління, ніяк не проявляючись, а потім несподівано «вистрілюють».

 Лох-несське чудовисько

© Robert Kenneth Wilson   © Sam Fentress

Лох-неське чудовисько, мабуть, найвідоміша містифікація в світі. У 1934 році в Daily Mail з’явився перший в історії знімок загадкової тварини, зроблений лондонським хірургом Вілсоном.

Фотографія потрясла світ, але в 1994 році було встановлено, що вона фальшивка. До цього часу віра в чесність доктора Уїлсона і красивий міф про лох-несське чудовисько була непохитною.

Джерела: livescience

Пілтдаунська людина

© museum-security   © Universal History Archive/Universal Images Group/EAS NEWS

У 1912 році археолог-любитель Чарльз Доусон оголосив, що знайшов останки древньої істоти — нібито відсутньої ланки в еволюції між мавпою і людиною.

Викрити Доусона вдалося лише через 40 років, коли було встановлено, що череп Пілтдаунської людини представляв собою череп людини часів Середньовіччя, з’єднаний з щелепою орангутана.

Джерела: wikipedia, nhm, livescience

 Фото духів Вільяма Мамлера

© photographymuseum

В кінці XIX століття нью-йоркський фотограф Вільям Мамлер налагодив виробництво фотографій, на яких поруч з людьми нібито проявлялися духи їх померлих родичів.

Найвідоміша його робота — фотографія Мері Тодд Лінкольн з «привидом» її померлого чоловіка — президента Авраама Лінкольна. Фотолабораторія не знала відбою від клієнтів, але, коли Мамлера запідозрили у шахрайстві, він розорився.

Джерела: hoaxes, photographymuseum

Брехливі камені Берінгера

© Teylers Museum

У 1725 році професор медицини Йоганн Берінгер виявив при розкопках гравюри. На них були зображені доісторичні флора і фауна, а також написи давньоєврейською мовою.

Він вважав знахідку доказом божого промислу і видав працю на цю тему. Але з’ясувалося, що ці камені йому підсунули його колеги з помсти.

Вибухнув страшний скандал, який назавжди зруйнував репутацію нещасного вченого.

Джерела: wikipedia, atlasobscura

 Шахова машина «Турок»

© Carafe   © Wolfgang von Kempelen

В кінці XVIII століття винахідник Вольфганг фон Кемпелен створив шаховий автомат у вигляді людини в турецькому одязі, що сидить за столом.

З 300 зіграних партій «Турок» програв у 6 і викликав справжній фурор: навіть Наполеон потрапив в число переможених.

Ніхто не міг розгадати, як він влаштований. Всі бачили, що більшу частину ящика займає механізм, і людині було б нікуди поміститися.

Виявилося, всередині машини сидів шахіст, втративши ноги на війні. З допомогою магнітів він бачив, що відбувається на дошці і керував «Турком».

Джерела: slate, bbc, chessgames

Розтин прибульця

© SIPA / EAST NEWS

У 1947 році в Розуеллі, США, нібито зазнав аварії корабель з інопланетянами на борту.

У 1995 році англійський кінопродюсер Рей Сантіллі оприлюднив сенсаційну відео з розтином мертвого прибульця з корабля. Пізніше з’ясувалося, що це була фальшивка з бутафорським гуманоїдом, знята за ініціативою Сантіллі.

Джерела: livescience, mirror

Турист смерті

© touristofdeath

Після подій 11 вересня в інтернеті почала ходити фотографія хлопця, нібито стоїть на даху Всесвітнього торгового центру в момент наближення фатального літака.

Але знайшлися спостережливі люди, які помітили, що тут щось не так:

  • Турист не міг знаходитися на даху ВТЦ у момент, коли літак врізався в будівлю (8:45), так як оглядовий майданчик відкривалася тільки в 9:30.
  • Літак на фотографії заходить не з тієї сторони, з якою він підлетів насправді.
  • І взагалі це літак не тієї моделі!
  • Кут падіння тіні неправильний для цього часу доби.
  • Шрифт, яким фотокамера зазначила дату знімка, не той, який зазвичай використовується.

Так міф про туриста смерті був розвінчаний.

Джерела: touristofdeath, snopes

Радіовистава «Війна світів»

Радіопостановка, стилізована під репортаж у прямому ефірі, була відмінно зроблена для того часу: текст перебивався шумовими перешкодами і включеннями «кореспондентів».

Слухачі були попереджені про інсценування, але деякі забули про попередження. Частина з них почала панікувати і кинулася геть з міста (особливо після призову нібито президента Рузвельта зберігати спокій).

Джерела: bbc, paleofuture, telegraph

Вічний двигун Редхеффера

© Charles Redheffer   © wikipedia

У 1813 році Чарльз Редхеффер проголосив себе людиною, якому нарешті вдалося створити вічний двигун. Навколо піднялася галас, але інженер Роберт Фултон був налаштований скептично.

Оглянувши творіння «винахідника», Фултон зрозумів, що є якась сила, що приводить механізм в рух. Цією силою виявився старий, що сидить на горищі будинку і крутить ручку машини.

Джерела: hoaxes, veproject1

Легенда про смерть Пола Маккартні

© thebeatles   © thebeatles   © thebeatles   © rockrattlenroll

Наприклад:

  • На обкладинці альбому «The Beatles ” Yesterday and Today» (1) Пол сидить у відкритій валізі, нагадує труну.
  • На обкладинці альбому «Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band» (2) клумба схожа на могилу, а жовті гіацинти (символ смерті) складаються в бас-гітару для лівші (Пола).
  • Приспів пісні «it’s Getting Better» при зворотному запуску звучить як «After all Paul is dead. He lost his hairs, head» («В кінці кінців Пол мертвий. Він втратив волосся, голову»).
  • На обкладинці «Abbey Road» (3) тільки Пол зображений босим (у багатьох країнах мертвих хоронять без взуття) і йде не в ногу з іншими.
  • На обкладинці альбому «Magical Mystery Tour» (4) музиканти одягнені в костюми тварин, серед яких чорний морж, який нібито символізує смерть.

Сам Маккартні відноситься до цієї теорії з гумором . І, звичайно ж…

© David Magnus/REX/Shutterstock © ILPO MUSTO/REX/Shutterstock

Джерела: beatles.wikia, wikipedia, time

Фото заголовку Carafe   Wolfgang von Kempelen
За матеріалами adme.ru

Залиште свій коментар

коментарів

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Close