10 військових винаходів, якими щодня користується кожен з нас

Ми зібрали для вас 10 прикладів продуктів і технологій, які стали популярними після того, як були протестовані солдатами і військовими відомствами. Fanta, M&m’s, мікрохвильові печі… ви, напевно, знаєте про них не все.

Fanta

Підбадьорливий апельсиновий напій був створений у нацистській Німеччині в зв’язку з торговим ембарго на поставки сиропу коли. Тоді голова Coca-Cola Deutschland Макс Кайт винайшов новий напій, змішавши інгредієнти, які були доступні в країні в той період: молочну сироватку і яблучну макуху, побічні продукти сироваріння та виробництва сидру. Назва Fanta походить від слова «фантазія». У 1955 році Coca-Cola зробила цей напій своїм офіційним продуктом і запустила в продаж по всьому світу.

Скотч і ізоляційна стрічка

Стрічку з цупкої тканини використовували для ізоляції кабелів і лагодження різноманітних предметів ще на початку ХХ століття. Ізоляційної стрічки з’явилися в 1910-х, їх липка сторона часто була змазана каніфоллю. Через десять років співробітник американської компанії 3М Річард Герлі Дрю вирішив зробити клейку стрічку не тільки липкою, але і такою, яка легко знімається. А через два роки йому вдалося створити скотч — прозору клейку стрічку, яку часто використовували в часи Великої депресії, для лагодження інструментів, предметів домашнього побуту і т. п.

В 1943 році мати двох моряків і працівниця фабрики, де виробляли озброєння для фронту, написала листа президенту Рузвельту, в якому виклала свою ідею про те, що стрічки повинні бути водонепроникні і більш зручними у використанні. Рузвельт передав лист в Johnson&Johnson, де і розробили продукт, який тепер відомий усім як ізоляційна стрічка — клейка пластикова міцна стрічка, яку легко приклеїти і видалити. У воєнні часи її постачали на фронт, а після закінчення війни вона надійшла в продаж у господарські магазини.

Суперклей

Створення суперклею було звичайною випадковістю при спробі винаходу прозорого пластику для виробництва оптичних прицілів для зброї.

Хімік Гаррі Кувер в 1942 році проводив дослідження з метою розробки необхідного продукту, в результаті чого отримав суміш, яка могла міцно і швидко скріплювати кілька деталей. Але в продажу суперклей з’явився тільки в 1958 році, через кілька років після того, як американські дослідники повторно переконалися, що цианоакрилат (основна речовина в складі суперклею) може міцно з’єднувати поверхні.

M&m’s

Улюблені шоколадні цукерки у яскравій глазурі були створені Форрестом Марсом, сином засновника компанії Mars Incorporated, в часи Другої світової. Він підгледів рецепт цукерок в Іспанії під час Громадянської війни. Там він побачив, що солдати їли шматочки шоколаду в глазурі, яка не дозволяла йому танути на спеці.

Кажуть, що після введенного Марс спробував відтворити рецепт, і йому це вдалося. Під час Другої світової війни цукерки M&М’s стали входити в пайок американських солдатів, яким часто доводилося перебувати під палючим сонцем.

Станки Gillette

Одноразова безпечна бритва була створена Кінгом Кемпо Жиллеттом ще в 1903 році. Його бізнес-модель полягала в наступному: «дайте покупцеві верстат і продавайте леза знову і знову». Спочатку запуск продукту провалився з-за високих цін і великої конкуренції.

Але через десяток років Жиллетт все одно реалізував свою ідею і став багатим, коли уклав контракт на постачання 3,5 млн бритвових верстатів і 36 млн змінних лез для американських солдатів у Першій світовій війні. Всього одна ніч знадобилася, щоб безпечна бритва стала невід’ємною частиною гігієнічного набору чоловіків на ряду із зубною щіткою і милом.

Кулькова ручка

Ласло Біро, угорський журналіст і художник, вигадав кулькову ручку у 1931 році, після того, як побачив у друкарні швидковисихаючі чорнила. Взявшись за роботу разом зі своїм братом — вченим Джорджо, через сім років він отримав патент на винахід, який дуже швидко став популярним серед британських військових льотчиків. У числі перших клієнтів були Королівські військово-повітряні сили Великобританії, які зробили замовлення відразу на 30 000 ручок для пілотів.

Nescafé

Проблема надвиробництва зеленої кави, для зберігання якої не було місця в часи Великої депресії, дала поштовх розвитку новії технології. Бразильський інститут кави звернувся до компанії Nestlé за допомогою у створенні нового продукту. У 1938 році Nestlé вперше почала продавати Nescafé в маленькому швейцарському містечку Веве. Але популярним він став після Другої світової війни: кава настільки сподобався американським солдатам, що вся продукція заводу Nestlé в США йшла тільки на постачання армії.

Мікрохвильова піч

Під час Другої світової війни американські і британські військові винайшли магнетрон — прилад, який генерував НВЧ-хвилі, для вдосконалення радіопередачі та радіолокаційної розвідки. Магнетрон мав високу потужність — його можна було встановлювати навіть у літаках, при цьому він був досить точним, щоб використовуватися для точкового бомбардування міст.

Але можливість з їх допомогою розігрівати їжу була виявлена зовсім випадково після війни в 1945 році. Персі Спенсер, американський інженер компанії Raytheon, що виготовляє обладнання для радарів, під час експериментів з магнетроном одного разу зрозумів, що радарні хвилі розплавили цукерку в його кишені.

У 1947 році була випущена перша мікрохвильова піч Radarange. Її використовували у військових їдальнях та їдальнях військових госпіталів.

GPS

Ще з 1930-х років для морської і повітряної навігації використовувалися наземні радіосистеми, але під час Другої світової війни виявилося, що наземні антени і командні центри дуже уразливі до атак противника. До 60-х років Військово-морські сили США прийшли до висновку, що необхідно використовувати прототип GPS, систему «Транзит», для ракетних субмарин «Полярис», яка пізніше стала обов’язковою для експлуатації.

Пізніше НАТО модернізувало і поліпшило систему «Транзит», та перетворило її в розширену навігаційну систему Navstar GPS. Її аналог на сьогоднішній день використовують всюди, як і у звичайному житті, так і в системі безпеки.

Спінер

Жителька Орландо, Кетрін Хеттінгер придумала сучасну іграшку-спінер з метою примирити ізраїльців і палестинців, коли вона приїхала до сестри в Ізраїль. Це було майже 30 років тому. Ідея про створення відволікаючої іграшки осяяла її в той момент, коли вона побачила, як палестинські діти кидають каміння в ізраїльських військових. Спінер вперше з’явився у продажі в 1993 році, але свою популярність він отримав лише в 2017-м. До цього часу у Хеттінгер закінчився термін володіння патентом, і сьогодні винахід не приносить жінці ніякого доходу.

Фото заголовку
За матеріалами

Залиште свій коментар

коментарів

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Back to top button
Close